Właśnie dziś ujawnione zostały nazwiska nominowanych do tegorocznej edycji PASZPORTÓW POLITYKI, wydarzenia, które na przestrzeni ponad ćwierćwiecza zasłużyło na ogromny szacunek w środowiskach twórczych. Nagrody przyznawane są najlepszym i najciekawszym osobistościom minionego roku w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa i to, co nas najbardziej interesuje, czyli literatura.
PASZPORTY zostały wymyślone dla twórców, których talent przekracza średnie normy krajowe. Na pewno nie ogranicza naszych nominowanych przestrzeń. Nie po raz pierwszy potwierdza się, że twórcy z roczników 80. i 90. swobodniej się przemieszczają, żyjąc w spełnionej wizji globalnej wioski. Sceną jest tu raczej cały kontynent niż kraj. Nie znaczy to, że nie ma w ich sztuce odniesienia do naszych czasów i bliskiej nam przestrzeni, czytamy w oficjalnej informacji prasowej.
W kategorii Literatura do PASZPORTÓW POLITYKI 2019 zgłoszeni zostali Justyna Bargielska, Maciej Bielawski, Joanna Gierak-Onoszko, Grzegorz Kwiatkowski, Szczepan Kopyt, Robert Małecki, Jakub Michalczenia, Weronika Murek, Malwina Pająk, Maria Reimann, Adam Robiński, Barbara Sadurska, Szymon Słomczyński, Dominika Słowik, Natalka Suszczyńska, Grzegorz Uzdański, Tomasz Wiśniewski i Urszula Zajączkowska. Następnie przed sędziami postawione zostało trudne zadanie wybrania trzech nazwisk, które na tle pozostałych wyróżniały się najbardziej.
Nominowana do PASZPORTU POLITYKI 2019 została Weronika Murek za książkę Feinweinblein będącą zbiorem trzech sztuk teatralnych. To już druga nominacja tej młodej, nad wyraz utalentowanej dramatopisarki.
Materią jej literatury staje się wszystko, co składa się na polską podświadomość traumatyczną: zwłaszcza niedopowiedzenia i przemilczenia, którym potrafi nadać wyraz i temperaturę emocjonalną, uzasadniła wybór zasiadająca w jury Eliza Kącka.
Taką samą szansę na PASZPORT w dziedzinie Literatury ma również uznana za jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia Dominika Słowik. Sędziowie docenili jej thriller z elementami opowieści grozy rysujący niezwykły obraz Polski lat 80. I 90., zatytułowany Zimowla.
Tworzy prozę, która zachłannie pożera czas czytelnika, a wnioski i diagnozy, które stawia, nie przynależą do literatury popularnej, a tej wysokoartystycznej, krytycznej wobec dominujących narracji. Można tylko życzyć, by za kilka lat odniosła te same sukcesy, które święci dziś na świecie Olga Tokarczuk. Bo ją na to stać, uzasadniał Wojciech Szot.
Trzecią nominowaną okazała się być Urszula Zajączkowska – poetka, artystka wizualna i botaniczka. Biletem wstępu do finałowej trójki był dla niej zbiór esejów Patyki, badyle, w którym twórczo opisuje relacje człowieka z przyrodą.
Zajączkowska udziela nam swoich oczu, zmysłów i uczuć dla wykazania, że do istot żywych (przy czym »istot« jest tu słowem najistotniejszym) należą także Osoby przynależne do świata roślinnego. Ta proza nie popularyzuje nauki – ona upowszechnia tajemnicę życia, uzasadniła Eliza Kącka.
Nominowani w pozostałych kategoriach:
Film: Bartosz Bielenia, Bartosz Kruhlik, Mateusz Pacewicz
Teatr: Magdalena Drab, Monika Frajczyk, Weronika Szczawińska
Sztuki wizualne: Alex Baczyński-Jenkins, Weronika Gęsicka, Roman Stańczak
Muzyka poważna: Krystian Lada, Martyna Pastuszka, Jakub Józef Orliński
Muzyka popularna: Błażej Król, Piernikowski, Hania Rani
Kultura cyfrowa: Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec (Different Tales), Dawid Ciślak (Polyslash), Aleksandra Jarosz
Teraz rozpoczyna się ostatni etap. Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika „Polityka” musi wskazać po jednym nazwisku w każdej z siedmiu kategorii. Laureatów PASZPORTÓW POLITYKI 2019 poznamy 14 stycznia podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wydarzenie – już dwudziesta siódma edycja konkursu – będzie transmitowane na żywo przez stację TVN.
Źródło: Informacja prasowa.
Przygotował Oskar Grzelak