Książki górskie gwarantują niesamowitą, pełną emocji lekturę i podróż na szczyty, których zdobycie często wykracza poza możliwości większości osób. To nie tylko opowieści o pięknych i budzących respekt górach, ale także o niezwykłych ludziach, którzy, aby osiągnąć postawione sobie cele, byli w stanie poświęcić wszystko. Przedstawiamy najlepsze książki górskie, które warto przeczytać – nawet jeśli temat górskich wypraw jest wam zupełnie obcy.
Lhotse’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki, Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak
Książka jest relacją z wyprawy Jerzego Kukuczki na południową ścianę Lhotse. Himalaista zaprosił do udziału w wyprawie dziennikarkę Elżbietę Piętak, z Telewizji Katowice – rodzinnego miasta Kukuczki – aby dokumentowała wyprawę. Dziennikarka prowadziła też dziennik, w którym notowała wydarzenia z eskapady, zarówno te powszednie jak i ważne, tragiczne. 24 października Jerzy Kukuczka nie odezwał się do bazy. Kilka dni później świat usłyszał tragiczną wiadomość: mężczyzna zginął na południowej ścianie Lhotse.
Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2, Peter Zuckerman, Amanda Padoan
“Pochowani w niebie” to książka porywająca i poruszająca – przedstawiona w niej historia to nie tylko opis pełnej napięcia górskiej wspinaczki, ale także opowieść o Szerpach, ich zwyczajach czy kulturze. Szerpowie często pozostają w cieniu, a towarzyszą himalaistom od zawsze. W “Pochowanych w niebie” autorzy pokazują bohaterstwo i siłę tych ludzi.
Sprawa Hoffmanowej, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
To jedyna powieść w tym zestawieniu. “Sprawa Hoffmanowej” powinna przypaść do gustu wielbicielom gór i nierozwiązanych tajemnic z przeszłości. Książka została zainspirowana prawdziwą tragiczną sprawą śmierci trójki mężczyzna w okolicach Lodowej Przełęczy 3 sierpnia 1925 roku. W “Sprawie Hoffmanowej” również przedstawiono niewyjaśnioną śmierć na Lodowej Przełęczy. Na wyprawę wyruszyła trójka ludzi – matka, ojciec i syn. Wróciła tylko kobieta. Co stało się na Lodowej Przełęczy i jaką rolę w tragicznych wydarzeniach odegrała Hoffmanowa?
Nanga Dream, Mariusz Sepioło
“Nanga Dream” to opowieść o wielkich marzeniach, podróżach, pasjach i ich realizacji. Mariusz Sepioło pokazuje postać Tomka Mackiewicza, a także jego rodziny i przyjaciół. To jego bliscy jako pierwsi otrzymali sygnał o tym, że z mężczyzną dzieję się coś niedobrego. “Nanga Dream” pokazuje akcję ratunkową, w której czynny udział brali wspinacze spod K2, i jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewicza.
Góry. Stan umysłu, Robert Macfarlane
Robert Macfarlane to brytyjski pisarz i podróżnik. W swojej książce “Góry. Stan umysłu” stara się odnaleźć źródło, jednocześnie intrygującej i irracjonalnej, miłości do wysokogórskiej wspinaczki. Od lat górskie wędrówki to jedna z najszybciej popularyzujących się form spędzaniu wolnego czasu. W przeciwieństwie do innych aktywności z chodzeniem w góry, zwłaszcza te wysokie, związane jest ryzyko śmierci. Autor opisuje jak na przełomie stuleci zmieniło się podejście do gór i wspinaczki, obsesji zdobywania Alp, a potem Himalajów.
Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę, Mariusz Sepioło
Autor “Himalaistek”, Mariusz Sepioło w swojej książce opisuje postacie polskich himalaistek, które budowały legendę światowego himalaizmu. Wanda Rutkiewicz, Halina Kruger-Syrokomska czy Dobrosława Miodowicz-Wolf to tylko kilka nazwisk wyjątkowych Polek, które dzięki swoim dokonaniom zapisały się na kartach historii himalaizmu. Oprócz zdobywania kolejnych szczytów, musiały także zmagać się z dyskryminacją i szowinizmem.
Wszystko za Everest, Jon Krakauer
Książka „Wszystko za Everest” jest efektem tragicznej wyprawy w Himalaje, w której udział brał jej autor, Jon Krakauer. Podczas atakowania szczytu Mount Everest w 1996 roku zginęło aż ośmiu członków ekspedycji, w tym dwóch doświadczonych przewodników – Rob Hall i Scott Fisher. Krakauer w swojej książce skrytykował cały cykl przygotowawczy, opisał kiepską kondycję środowiska wspinaczy, nie zostawiając suchej nitki na Anatoliju Bukiriejewie – jednym z głównych przewodników. Książka wzbudziła ogromne kontrowersje nie tylko w środowisku wspinaczy.
Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska
„Wanda” to opowieść o jednej z najważniejszych i najsłynniejszych polskich himalaistek. Bohaterka powieści była znana ze swojego uporu i determinacji w dążenia do celu i spełnienia ambicji, kosztem innych aspektów życia. Polka była trzecią kobietą, która zdobyła Mount Everest i pierwszą, która postawiła stopę na K2. Straciła życie w górach – nie było świadków jej ostatnich słów. W książce Rutkiewicz wiele miejsca oddała ludziom, którzy znali Wandę Rutkiewicz. Znalazły się w niej niepublikowane dotąd fotografie, dokumenty i relacje.
Przesunąć horyzont, Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek, zajmujących się tematem podróży. Po zdobyciu Mount Everest dostała propozycję posady redaktor naczelnej polskiej edycji National Geographic oraz National Geographic Traveler. „Przesunąć horyzont” to zapiski z jej wyprawy w Himalaje. Książka jest bogato ilustrowana, na przeszło 100 kolorowych fotografiach znalazły się między innymi wykresy i mapki.
Fiva, Gordon Stainforth
„Fiva” to książka o konfrontacji człowieka ze swoimi ograniczeniami i lękami. Dwaj młodzi wspinacze, Gordon i John Stainforth zdecydowali się zmierzyć ze słynną Ścianą Trolli – najwyższą skalną ścianą w Europie. Postanowili zdobyć ją drogą znaną jako „Fiva”. Wyprawa, która miała zająć im jedno popołudnie przeciągnęło się do przeszło dwóch pełnych dni. Dla braci miała być to krótka przygoda, a mogła skończyć się tragicznie. Minęło przeszło 40 lat, zanim Gordon Stainforth pierwszy raz opisał to co działo się w czasie tej nieodpowiedzialnej przygody.
Wszystkie opisane powyżej tytuły możecie kupić w promocyjnych cenach (aż do ‑45%) w księgarni internetowej Woblink. Promocja trwa do 27 listopada.
Artykuł sponsorowany