Olgi Tokarczuk w Polsce nikomu raczej nie trzeba przedstawiać, ostatnimi czasy podbija również rynki anglojęzyczne. Tłumaczenie Biegunów zdobyło Międzynarodową Nagrodę Bookera, był do niej również nominowany przekład powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, który doszedł do finału. Wczoraj zaś ogłoszono dwoje laureatów literackiej Nagrody Nobla – za rok poprzedni i za bieżący. Okazało się, że Akademia Szwedzka doceniła kunszt polskiej autorki, tym samym Olga Tokarczuk weszła do niezbyt licznego grona pochodzących z Polski noblistów w dziedzinie literatury.
Jest się z czego cieszyć – taka autorka to powód do dumy. Prezydent Wrocławia dla przykładu zarządził, że do końca tygodnia każda osoba posiadająca przy sobie którąkolwiek książkę Olgi Tokarczuk może za darmo korzystać z usług komunikacji miejskiej. W ten sposób wyraził dumę z tego, że autorka jest Honorową Obywatelką Wrocławia. O starcie miłej dla wielu akcji na Facebooku poinformowało MPK Wrocław:
Przyznanie Nobla Oldze Tokarczuk znacząco zwiększyło wśród Polaków zainteresowanie jej twórczością. Według udostępnionych przez Empik danych w sieci w ciągu 10 godzin od ogłoszenia laureatów sprzedało się 12 tysięcy książek świeżo upieczonej noblistki.
Już ubiegłoroczny Booker spowodował ogromne zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk i jej książka Bieguni była jedną z najchętniej wybieranych w Empiku w 2018 roku. Literacki Nobel zadziałał jednak z wielokrotnie większą siłą, powiedział Michał Tomaniak, dyrektor Działu Książki w Empiku.
Nagłą popularnością cieszą się zarówno wydania papierowe jak i elektroniczne książek Olgi Tokarczuk. Największym hitem w tym momencie są Bieguni, zaraz za nimi plasują się Księgi Jakubowe i Prawiek i inne czasy.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło mpk/rynekksiazki