Koniec lata staje się faktem. 23 września zaczyna się kalendarzowa jesień, a to oznacza dłuższe i coraz chłodniejsze wieczory. Idealny czas na nadrabianie letnich zaległości!
Na Woblinku znajdziecie interesującą ebookową promocję, w której jest zarówno wiele gorących nowości i letnich premier, jak i bestsellerów od lat okupujących listy najchętniej kupowanych książek. Wśród nich „Instytut” – najnowsza książka Stephena Kinga, i „Rana” – nowa powieść Wojciecha Chmielarza. Oprócz tego w okazyjnych cenach znalazło się sporo tytułów, które warto odświeżyć – powieści Szczepana Twardocha, pierwsza część cyklu „Opowiem ci o zbrodni” oraz wszystkie kryminały Marka Krajewskiego. Oto kilka propozycji, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
„Opowiem ci o zbrodni”
18 września 2019 ukazała się druga część „Opowiem ci o zbrodni”, literackiego eksperymentu, któremu towarzyszy program telewizyjny. Przy tej okazji warto przeczytać pierwszy tom cyklu. Projekt polega na tym, że czołowi polscy autorzy kryminałów podjęli się opisania prawdziwych zbrodni popełnionych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W programie, który emitowany jest w stacji Crime+Investigation Polsat, pisarze opowiadali jak zapoznawali się z aktami opisywanych przestępstw, jak do nich doszło i jak się zakończyły. W pierwszej odsłonie wystąpili Michał i Małgorzata Kuźmińscy, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska i Igor Brejdygant. W drugiej odsłonie do składu dołączyli Max Czornyj i Joanna Opiat-Bojarska.
Szczepan Twardoch
„Król”/„Królestwo”
W promocji znajdziecie też książki Szczepana Twardocha, a wśród nich „Królestwo”, powieść, która znalazła się w finale tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Jest to kontynuacja kultowego „Króla”, książki, która sprzedała się w nakładzie się przeszło 100 tysięcy egzemplarzy. Na jej podstawie powstał scenariusz sztuki teatralnej, a Canal+ Polska produkuje wysokobudżetowy serial.
W „Królu” Twardoch opisuje brutalną rzeczywistość Warszawy w roku 1938. Napięte nastroje potęguje widmo nadchodzącej wojny. O wpływy w stolicy walczą ze sobą gangsterzy, narodowcy i komuniści. W powieści przedstawione zostały losy Jakuba Szapiro, żydowskiego pięściarza trzęsącego półświatkiem przestępczym Warszawy. „Królestwo” to znacznie mroczniejsza opowieść, której głównymi bohaterami są śmierć, głód i zrujnowana Warszawa.
Stephen King
“Instytut”
W samym sercu lasów stanu Maine znajduje się obiekt państwowy, do którego z całych Stanów Zjednoczonych zwozi się uprowadzone dzieciaki. W owym Instytucie poddawane są sekretnym testom wykorzystującym ich dary, telekinezę i telepatię, do osiągnięcia mrocznych celów. Czy któremuś z nich uda się opuścić piekielny ośrodek?
“Instytut” to najnowsza powieść Stephena Kinga. W Polsce miała swoją premierę kilka dni temu, 11 września. Również tym razem, po ostatnio wydanych “Outsiderze”, “Śpiących królewnach” i trylogii “Pan Mercedes”, nie jest to klasyczny horror z jakiego przed laty zasłynął mistrz grozy. W “Instytucie” znalazło się dużo więcej sci-fi i obyczaju niż grozy. Stephen King stworzył opowieść o wielkim spisku, walce dobra ze złem, dzieciach obdarzonych wyjątkowymi zdolnościami i tajemniczym ośrodku badawczym.
Deborah Levy
“Płynąc do domu”
“Płynąc do domu” to nowatorska, sprawnie i ciekawie napisana powieść. Autorka opowiedziała w niej historię Brytyjczyków przebywających na francuskiej Rivierze. W basenie jednej z eleganckich willi pod Niceą dryfuje nagie kobiece ciało. To Katie Finch, rudowłosa ekstrawagancka miłośniczka flory. Jej pojawienie się w życiu przebywającej w willi rodziny zniszczy wypracowany przez lata spokój. Po tych wakacjach już nic nie będzie takie jak wcześniej. Powieść była nominowana do nagrody Man Booker Prize w 2012 roku.
Wojciech Chmielarz
“Rana”
“Rana” to najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. Tym razem pisarz zaserwował czytelnikom mocne połączenie kryminału i powieści społeczno-obyczajowej, w której zwraca uwagę na zło czające się w zaciszu domowego ogniska. Pod kołami pociągu ginie nastoletnia Marysia, uczennica prywatnej szkoły w Warszawie. Po śmierci dziewczyny jej nauczycielka chce dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło. Niestety prowadzone przez nią śledztwo kończy się tragicznie – kobieta zostaje zamordowana, a jej ciało znika. Tylko Gniewomir i Klementyna mogą dotrzeć do prawdy i rozwiązać zagadkę. Jednak oboje dużo ryzykują, szczególnie Klementyna, której tajemnica nie może ujrzeć światła dziennego.
Marek Krajewski
“Dziewczyna o czterech palcach”
To ostatnia książka Marka Krajewskiego (choć najnowsza, “Mock. Golem” ukaże się już w październiku!). To za jej pomocą jednocześnie powrócił do księgarń Edward “Łyssy” Popielski, Marek Krajewski stworzył swoją pierwszą powieść szpiegowską, a także powieść, w której akcje przeniósł naraz do tak wielu obszarów związanych z II RP: do Warszawy, Wolnego Miasta Gdańsk, granicy polsko-rumuńskiej, jak i niewielkiego kresowego miasteczka…
Edward Popielski zostaje postawiony przez przedstawiciela polskiego wywiadu pod ścianą: albo pomoże pojmać Marcina Zarana-Zaranowskiego, czerwonego, śmiertelnie niebezpiecznego bandytę, albo jego kariera legnie w gruzach. Niechętnie wyrusza na cichą wojnę. Będzie musiał przemierzyć nie tylko całą Rzeczpospolitą, ale też zmierzyć się z niezwykle inteligentnymi wrogami…
Christophe Galfard
“Wszechświat w twojej dłoni”
Ile stron zajmuje wytłumaczenie laikowi podstaw mechaniki kwantowej, szczególnej i ogólnej teorii względności oraz podstaw astrofizyki? I to w taki sposób, by czytelnik nie poczuł nawet, że musi konfrontować się „z czymś trudnym”? Dokładnie 400. Oczywiście jeśli robi to wybitny naukowiec i zręczny pisarz książek popularnonaukowych, taki jak Christophe Galfard, uczeń i współpracownik samego Stephena Hawkinga.
Czytałem wiele książek dot. wymienionej tematyki, w tym “Krótką Historię Czasu” S. Hawkinga czy “Kosmiczne zachwyty” Neila deGrasse’a Tysona. I choć są one genialne i także je polecam, to “Wszechświat w twojej dłoni” zarówno swoją przystępnością, obszernością, ale też szczegółowością poruszanych tematów bije te pozycje na głowę.
Artur Nowak
“Duchowni o duchownych”
Film Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mówi nikomu” wzbudził wiele kontrowersji, choć problem, który przedstawiał, to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
Jednym z pozytywnych bohaterów dokumentu jest prawnik Artur Nowak, który pomaga ofiarom przestępstw seksualnych w kościele. Pan Artur sam przed laty padł ofiarą księdza-pedofila i w swoim dorosłym życiu postanowił poświęcić się walce z tym zjawiskiem. Jest on autorem m.in. bestsellera “Żeby nie było zgorszenia” poruszającej ten przerażający temat.
Niemniej spod jego palców wyszła też zgoła inna publikacja, w której o problemach w Kościele rozmawiają z nim sami duchowni (aktywni i byli). Zwracają oni uwagę na problemy w kościele, o których większość wiernych ma niewiele pojęcia: o homoseksualizmie w seminariach, o wymaganym donosicielstwie czy np. o nakazach posłuszeństwa ocierających się o bluźnierstwo…
To zaledwie kilka z przeszło 700 ebooków, które z okazji końca lata znalazły się w promocji na Woblinku. Koniecznie zobaczcie tytuły przecenione nawet do ‑50%!
Artykuł sponsorowany