Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, dał się poznać jako zagorzały czytelnik, który w dodatku bardzo chętnie dzieli się swoimi gustami literackimi i poleca przy różnych okazjach tytuły, z lektury których czerpał największą przyjemność. Lato i wakacje to wyśmienity okres na spędzanie czasu z książkami. Z takiego samego założenia wyszedł Barack Obama. Teraz, kiedy sezon urlopowy powoli chyli się ku końcowi były prezydent podpowiada listę tytułów, z którymi warto w jego mniemaniu się zapoznać.
Jest sierpień, więc chciałbym dać wam znać o książkach, które czytałem tego lata – może akurat szukacie sugestii. Na początek na pewno nie popełnicie błędu, jeśli przeczytacie – pierwszy, bądź kolejny raz – dzieła Toni Morrison. Umiłowana, Pieśń Salomonowa, Najbardziej niebieskie oko, Sula, i wszystkie inne – każda z nich jest ponadczasowa. Będziecie zadowoleni z lektury. A jeśli już jestem przy tym temacie, to polecam kilka innych tytułów, które może zechcecie odkryć, pisał Barack Obama na swoim Instagramie.
A oto rzeczona lista:
Miedziaki, Colson Whitehead
W swojej nowej powieści – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award Kolei podziemnej – Colson Whitehead z właściwym sobie geniuszem podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki.
Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.
Exhalation: Stories, Ted Chiang
Ted Chiang, zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich (m.in. Nebuli, Hugo i Locusa), jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy science fiction. Specjalizuje się w krótkiej formie, a każde z jego opowiadań jest koncepcyjnym majstersztykiem.
Exhalation: Stories to zupełnie nowa kolekcja bezsprzecznie oryginalnych i uznanych historii opowiadających o ludzkości.
W komnatach Wolf Hall, Hillary Mantel
Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie…
Z pietyzmem stworzone portrety historycznych postaci, doskonały styl i trzymająca w napięciu fabuła – to dzięki nim Mantel pokochali czytelnicy i krytycy na całym świecie.
Mężczyźni bez kobiet, Haruki Murakami
Zbiór siedmiu opowiadań stanowiących refleksję nad naturą miłości i samotności – nieuchronnej, gdy miłości zabraknie. Każde opowiadanie opisuje historię mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety – jedne odeszły, inne umarły albo wręcz nigdy się nie pojawiły.
Są w tych opowiadaniach elementy humoru, surrealizmu, czasem realizmu magicznego. Jest fantazja, która wdziera się codzienność, i nostalgia za tym, czego nie było. Siedem historii o miłości i tajemnicy, ponieważ z miłości i tajemnic zbudowane jest życie. I nikt nie potrafi opowiedzieć o tym tak, jak Haruki Murakami.
American Spy, Lauren Wilkinson
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść będąca połączeniem porywającego thrillera szpiegowskiego, poruszającego dramatu rodzinnego i namiętnego romansu. Takiego obrazu zimnej wojny jeszcze nie widzieliście.
Czarnoskóra agentka FBI dostaje zadanie przeniknięcia do obozu Thomasa Sankary, pierwszego prezydenta Burkiny Faso, określanego często afrykańskim Che Guevarą, obserwowania go, uwiedzenia, a w końcu pogrążenia.
Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg, Nicholas Carr
Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i działamy. Nasze problemy z koncentracją, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi oraz problemy z przyswajaniem długich tekstów nie są dziełem przypadku. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej płytcy? Czyżby narzędzie, które powstało po to, by nam służyć, przejęło nad nami władzę?
Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość.
Lab Girl, Hope Jahren
Fenomenalna autobiografia badaczki świata roślin, gleb i nasion. Hope Jahren od dziecka wolała spędzać czas w laboratorium ojca, niż bawić się z rówieśnikami. Już jako mała dziewczynka obudziła w sobie miłość do botaniki. Dziś Hope prowadzi trzy laboratoria i zajmuje miejsce wśród najwybitniejszych naukowców.
W swojej książce opowiada o pielęgnowaniu pasji, wzlotach i upadkach, ogromnej determinacji, a także ludzkiej przyjaźni i miłości. Jej wnikliwe spostrzeżenia na temat świata roślin wprowadzają czytelnika w magiczny świat majestatycznej przyrody, jednocześnie odnosząc się do zachowań i relacji międzyludzkich.
Inland, Téa Obreht
Autorka znakomitej Żony tygrysa wraca z nową wstrząsającą powieścią o wytrwałości z pogranicza magii i mitu.
Ziemie Arizony w roku 1893 targane są z jednej strony szerzącym się bezprawiem, z drugiej srogą suszą. W takiej rzeczywistości stykają się dwa wyjątkowe istnienia. Nora jest bezkompromisową mieszkanką pogranicza czekającą na męża, który wyruszył w poszukiwaniu wody, i syna, który zniknął po cięższej kłótni. Lurie jest zaś człowiekiem wyjętym spod prawa, mężczyzną prześladowanym przez zagubione dusze, które czegoś od niego chcą.
Jak czytać znaki, Dinaw Mengestu
Pewnego wrześniowego poranka Yosef i Miriam, którzy po długiej rozłące rozpoczynają wspólne życie, wyruszają w podróż z Peorii, gdzie mieszkają, do Nashville w poszukiwaniu swojej nowej amerykańskiej tożsamości. Po kilku miesiącach na świat przychodzi ich syn Jonas.
Trzydzieści lat później, po śmierci ojca, Jonas porzuca życie w Nowym Jorku i wyrusza w podróż śladami rodziców, nie tylko w sensie geograficznym. Odtwarza historię rodzinną: począwszy od rozdartej wojną Etiopii z czasów młodości ojca i matki, a na nowej rzeczywistości we współczesnej Ameryce skończywszy. Czy ta – prawdziwa lub wymyślona – podróż w przeszłość pomoże mu nadać sens własnemu życiu?
Maid, Stephanie Land
W swojej książce Stephanie Land dzieli się wspomnieniami z pracy jako pokojówka, której podjęła się by związać koniec z końcem i by zapewnić córce najlepszą możliwą przyszłość.
Oto spojrzenie na amerykańskie społeczeństwo z wyższej klasy średniej i to, co znaczy usługiwanie jego przedstawicielom. Stałam się bezimiennym duchem, pisze o swoim związku z klientami, z których większość znała ją tylko jako sprzątaczka, podczas gdy ona uczyła się o nich zaskakująco wiele. Kiedy zaczęła dowiadywać się więcej o życiu swoich klientów – o ich smutkach i miłościach – znalazła nadzieję na własnej ścieżce.
Przygotował Oskar Grzelak