Okres wakacyjny na rynku wydawniczym nazywany jest często sezonem ogórkowym. Premier jest, w porównaniu do reszty roku, niewiele, a czytelnicy przeznaczają letnie miesiące na nadrabianie czytelniczych zaległości. Jednak nie tym razem! Po pełnym świetnych premier lipcu przyszedł czas na sierpień, który nie spuszcza z tonu – w te wakacje nie uciekniemy od gorących i wartych uwagi książkowych nowości.
Zebraliśmy dla was kilkanaście wartych uwagi najświeższych tytułów, które miały swoją premierę w sierpniu. Znalazło się tu także kilka tytułów z samej końcówki lipca. Jeśli chcecie poznać listę nowości, których naszym zdaniem nie można przegapić, zapraszamy do lektury!
Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła, Nikki Meredith
W tym roku minęła 50 rocznica morderstwa dokonanego przez „rodzinę Mansona”. Sekta zamordowała Sharon Tate, żonę Romana Polańskiego, i gości przebywających w jej willi – Wojciecha Frykowskiego, Abigail Folger, Jaya Sebringa i Stevena Parenta. Zbrodnia ta wstrząsnęła światem. Nikki Meredith, dziennikarka i autorka „Ludzkich potworów”, skupia się w swojej książce na kobietach znajdujących się najbliżej Charlesa Mansona. Przez dwadzieścia lat prowadziła z nimi rozmowy i starała się dociec, co zmieniło je w morderczynie.
Pokuta, Anna Kańtoch
Najnowsza powieść kryminalna Anny Kańtoch, autorki nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru „Łaski”. Wrzesień 1986 roku. Niewielką nadmorską miejscowością wstrząsa morderstwo. Na plaży odnalezione zostają zwłoki dziewiętnastoletniej dziewczyny. Milicja jest pewna, że sprawca został ujęty, jednak na komisariat zgłasza się mężczyzna, który przyznaje się do zamordowania nastolatki… oraz pięciu innych kobiet. Kto jest mordercą?
Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego, Matt Richards, Mark Langthorne
Emocjonująca biografia Freddiego Mercury’ego, legendarnej gwiazdy muzyki. Autorzy rzucają w swojej książce nowe światło na ostatnie lata życia, a także na śmierć wybitnego muzyka. Pokazują czytelnikom nieznane dotychczas fakty z biografii Mercury’ego, które uzupełniają niepublikowanymi wcześniej wypowiedziami przyjaciół i współpracowników gwiazdy zespołu Queen.
Rana, Wojciech Chmielarz
„Rana” to najnowszy kryminał Wojciecha Chmielarza, autora świetnego „Żmijowiska” (którego ekranizacji podjęła się stacja CANAL+). Tym razem pisarz przedstawia studium zła, które czai się w zaciszu domowego ogniska. Pod kołami pociągu ginie uczennica elitarnej warszawskiej szkoły, Marysia. Nauczycielka dziewczyny pragnie za wszelką cenę dowiedzieć się, co tak naprawdę spotkało uczennicę. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które szybko kończy się śmiercią, a ciało nauczycielki ginie w tajemniczych okolicznościach. Tylko Gniewomir i Klementyna wiedzą, co mogło się wydarzyć. Żadne z nich nie chce mieć jednak nic wspólnego z tą sprawą.
A co ciebie obchodzi, co myślą inni, Richard P. Feynman
Opowieść Richarda P. Feynmana, laureata Nagrody Nobla i genialnego fizyka, skupia się na śledztwie w sprawie przyczyn katastrofy promu Challenger, tajnikach inżynierii kosmicznej oraz podstawowych prawach fizyki. Pasjonująca wyprawa do świata nauki.
Do granic. Opowieść o ludziach, w których jest wojna, Angelika Kuźniak
Reporterka opowiada o ludziach, w których wojna nadal jest żywa – ta dosłowna i metaforyczna. Przedstawia historię dziewczyny odebranej matce w ramach akcji „cywilizowania koczowników”, a także kobiety, która była świadkiem samobójstwa matki, popełnionego przez nią w obawie przed Armią Czerwoną.
Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego, Alisa Statman, Brie Tate
Kolejna pozycja na liście podejmująca tematykę zbrodni „rodziny Mansona”. Tym razem opowieść nie toczy się wokół sprawcy, a ofiary. Alisa Statman wraz z Brie Tate, siostrzenicą Sharon, sięga do rodzinnego archiwum, aby na nowo prześledzić tragiczną historię. Czy po kilkudziesięciu latach będą w stanie dotrzeć do prawdy?
Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom, Leander Kahney
Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele książek poświęconych założycielowi Apple’a, Steve’owi Jobsowi, jak na przykład „Nadgryzione jabłko”, autorstwa jego pierwszej partnerki. Tym razem jednak polecamy wam biografię człowieka, który przez lata współpracował z Jobsem i miał ogromny wpływ na rozwój Apple’a. Tą osobą jest Tim Cook.
Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz, Filip Springer
Filip Springer, autor „Miasta Archipelag”, w swojej nowej książce wykracza poza granice krajów i gatunków literackich. Stara się odnaleźć Jante, miasteczko rządzone przed jedenaście opresyjnych zasad, które jasno określają miejsce, jakie jednostka zajmuje w społeczności. Czy uda mu się odnaleźć to miasto? Czy może znajduje się ono w każdym z nas?
Wojna jest zawsze przegrana, Honorata Zapaśnik
„Wojna jest zawsze przegrana” to publikacja Honoraty Zapaśnik poświęcona reporterom wojennym. W wielu rozmowach, jakie autorka odbyła z reporterami, poruszane są takie tematy jak traumy i tragedie, często osobiste, których doświadczyli, wykonując swoją pracę.
Farma, Joanne Ramos
Antyutopijna wizja świata przywołująca na myśl „VOX”, a nawet „Opowieść podręcznej”. Luksusowy ośrodek położony w leśnym zaciszu ma w swojej ofercie cały szereg udogodnień. Trenerzy personalni, codzienne masaże i organiczne jedzenie to zaledwie kilka z nich. W dodatku za cały pobyt „pensjonariuszki” otrzymują sowite wynagrodzenie. Jednak ma to swoją cenę. Nie wolno im opuszczać ośrodka – znajdujące się tam kobiety są traktowanymi jak przedmiot surogatkami.
Gomułka. Władzy nie oddamy, Piotr Lipiński
Reportaż historyczny autorstwa Piotra Lipińskiego wydany pod szyldem wydawnictwa Czarne przybliża czytelnikom postać Gomułki. Ten dwukrotny Pierwszy Sekretarz KC PZPR był człowiekiem pełnym sprzeczności – tak skąpy, że dzielił każdego papierosa na pół, ale jednocześnie jeździł ekskluzywnym mercedesem. Doradzał Polakom, aby jedli kiszoną kapustę zamiast cytryn, a sam ubierał się w garnitury szyte u najdroższego w Warszawie krawca.
Seria o komisarzu Williamie Wistingu. Ukryty pokój, Jørn Lier Horst
Najnowsza część bestsellerowego i nagradzanego cyklu kryminalnego z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej. Tym razem Wisting będzie musiał zmierzyć się z nagłą śmiercią szanowanego działacza Partii Pracy, Bernharda Clausena, i konsekwencjami, jakie z niej wynikną.
Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji? Tara Button
Nadmierny konsumpcjonizm to zmora naszych czasów. Kupujemy i produkujemy za dużo niepotrzebnych dóbr materialnych, szkodząc środowisku. Książka Tary Button pomaga to zmienić i uczy, jak stawiać na jakość, klasykę i trwałość, dzięki czemu kupując mniej, posiadamy więcej. Pokazuje też, że sztuka dokonywania świadomych wyborów nie jest tak trudna, jak się to wydaje.
Płynąc do domu, Deborah Levy
Nominowana do nagrody Man Booker Prize nowatorska i świeża powieść. W basenie przy jednej z willi pod Niceą unosi się nagie ciało kobiety. To Katie Finch, rudowłosa miłośniczka flory, której niespodziewana obecność zniszczy budowany przez lata spokój rodzinny. Po tych wakacjach nic już nie będzie takie jak przedtem.
Zjazd absolwentów, Guillaume Musso
Francuska Riwiera, zima 1992 roku. Pewnej mroźnej nocy 19-letnia Vinca Rockwell, wyjątkowo zdolna uczennica, ucieka z nauczycielem filozofii, z którym ma romans. Po tej ucieczce już nikt nigdy jej nie zobaczy. Francuska Riwiera, wiosna 2017 roku. Najlepsi przyjaciele Vinci spotykają się na zjeździe absolwentów. Przed laty cała trójka została uwikłana w popełnione w sali gimnastycznej makabryczne morderstwo. Budynek ma zostać rozebrany, aby na jego miejscu mogła rozpocząć się budowa. Teraz już nic nie stanie na przeszkodzie, aby prawda ujrzała światło dzienne.
Dziewczyna zwana Jane Doe, Victoria Helen Stone
Jane wydaje się prowadzić zwykłe i spokojne życie, dokładnie takie jak jej nowa, nisko płatna praca w firmie ubezpieczeniowej. Codziennie przychodzi do pracy w uroczych sukienkach w kwiatki, sumiennie wykonuje swoje obowiązki i stara się być dla każdego miła. Kobieta staje się idealnym celem dla kolegi z pracy, Stevena Hepswortha, który gustuje w ładnych, uległych i pełnych kompleksów kobietach. Problem polega na tym, że nikt nie wie, kim tak naprawdę jest dziewczyna nazywana Jane Doe.
Opowiedz mi o nim, Carin Gerhardsen
Elektryzujący thriller psychologiczny. Pewnego wieczoru Sandrę podwozi nieznajomy mężczyzna, który w ramach podziękowania za pomoc oczekuje czegoś więcej niż szklaneczki whisky. Zaraz potem dochodzi do śmiertelnego wypadku na drodze. Jeanette widziała całe zdarzenie, ale aby chronić własny sekret, nie mówi ani słowa. Kerstin czeka w domu na męża, który nigdy już nie wróci. Kilka lat później Sandra pracuje w telefonie zaufania. Jedna z odbytych przez nią rozmów sprawia, że głęboko zakopana tajemnica połączy ze sobą trzy kobiety, które dotychczas nie wiedziały o swoim istnieniu.
Będziesz moja, Diana Brzezińska
Seria makabrycznych morderstw wstrząsa Szczecinem. Zbrodniarz poluje na młode kobiety o rudych włosach. Śmierć każdej z ofiar poprzedza mrożąca krew w żyłach uroczystość przygotowana dla nich przez mordercę. W celu rozwiązania sprawy i powstrzymania sprawcy zostaje powołany zespół śledczy. Należą do niego Ada i Krystian, których znajomość przeradza się szybko w coś więcej niż nieszkodliwy flirt. Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić? „Będziesz moja” to powieść otwierająca nowy cykl kryminalny. Data premiery tej książki jeszcze przed nami, ale umieściliśmy ją na liście, gdyż już od 16 lipca na Woblinku możecie kupić e‑booka „Będziesz moja” – znajdziecie go TUTAJ.
Nasza lista zawiera zaledwie niewielki wycinek licznych premier pierwszej połowy sierpnia. Mamy nadzieję, że wśród zaprezentowanych przez nas tytułów każdy z was znajdzie coś dla siebie, a jest w czym wybierać! Większość powyższych książek znajdziecie w promocji na Woblinku. Jedno jest pewne – w sierpniu nikomu nie powinno zabraknąć dobrej lektury.