Nagroda Bookera, jedno bardziej prestiżowych wyróżnień literackich na świecie, funkcjonuje od 1969. Do 2013 przyznawana była wyłącznie autorom należącym do Wspólnoty Narodów, Zimbabwe i Irlandii; dziś ubiegać się o nią może każdy niezależnie od obywatelstwa, warunkiem koniecznym jest, aby powieść została napisana oryginalnie w języku angielskim i wydana w Wielkiej Brytanii. W zeszłym tygodniu poznaliśmy trzynaście nominowanych w tym roku do nagrody tytułów.
Pięcioro sędziów wzięło pod uwagę 151 powieści wydanych na wyspach po 1 października 2018, również tych, które jeszcze się nie ukazały, ale trafią na rynek przed 30 września 2019. Kapituła analizowała książki bardzo różne – zarówno te pochodzące od wielkich pisarzy, jak i debiutantów, powieści pretendujące do miana wielkiej literatury, tytuły young adult, nie zabrakło również książek, które z pewnością niektórzy określiliby komercyjnymi. Dla jury liczyła się przede wszystkim jakość warsztatu autora i siła opowieści, nie etykiety. Dlatego też lista nominowanych jest bardzo przekrojowa, oferuje mnogość różnych literackich smaków.
Na liście znaleźli się kandydaci do Nobla i debiutanci. Nie ma faworytów; każdy z autorów jest możliwym zwycięzcą. Opisują nam znany z medialnych informacji świat pełen nieszczęść i krzywd, oferując dziki humor, głębokie wejrzenie i przenikliwy humanizm. Niniejsi pisarze oferują radość i nadzieję. Celebrują bogatą i skomplikowaną naturę języka angielskiego jako języka globalnego. Wymagają, oświecają, bawią. Naprawdę przeczytajcie wszystkie te książki, powiedział Peter Florence, przewodniczący kapituły.
Poniżej prezentujemy listę nominowanych do Nagrody Bookera 2019:
Margaret Atwood – The Testaments
Kevin Barry – Night Boat to Tangier
Oyinkan Braithwaite – My Sister, The Serial Killer
Lucy Ellmann – Ducks, Newburyport
Bernardine Evaristo – Girl, Woman, Other
John Lanchester – The Wall
Deborah Levy – The Man Who Saw Everything
Valeria Luiselli – Lost Children Archive
Chigozie Obioma – An Orchestra of Minorities
Max Porter – Lanny
Salman Rushdie – Quichotte
Elif Shafak – 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World
Jeanette Winterson – Frankissstein
3 września wybrana zostanie szóstka finalistów – każdy autor w tym gronie otrzyma 2,5 tysiąca funtów oraz specjalną edycję swojej książki. Laureata konkursu ogłosi kapituła podczas ceremonii w Londynie 14 października. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy funtów i międzynarodową sławę. Według informacji podanych na stronie nagrody sprzedaż książki Milkman, za którą w zeszłym roku Anna Burns dostała Bookera wzrosła o 880% w tygodniu następującym po ceremonii!
thebookerprizes.com
Przygotował Oskar Grzelak