Lato to doskonały okres na czytanie – w telewizji, kulturze i sporcie panuje sezon ogórkowy. Czas jednak biegnie nieubłaganie i niestety jesteśmy już w połowie wakacji. Na nic nie jest jednak za późno. Zostało jeszcze trochę czasu na nadrobienie najczęściej komentowanych książek ostatnich miesięcy. Jeśli przeczytaliście już wszystko, co mieliście pod ręką, oto kilka propozycji, po które warto sięgnąć w sierpniu.
Książki o Czarnobylu
Po niezbyt udanym zakończeniu „Gry o tron”, serial „Czarnobyl” szturmem zdobył serca widzów na całym świecie. Produkcja HBO od dnia premiery zdominowała zestawienia najlepszych seriali w historii i skłoniła ludzi do dyskusji o katastrofie i podejściu do energii atomowej. Serial jest wyjątkowo krótki, składa się z zaledwie pięciu odcinków. Dlatego jeśli czujecie niedosyt i chcecie dowiedzieć się więcej o tym, co zdarzyło się w kwietniu 1986 roku, koniecznie sięgnijcie po takie książki jak „Czarnobyl. Instrukcja przetrwania” Kate Brown oraz „Czarnobylska modlitwa” noblistki Swietłany Aleksijewicz.
Seriale na podstawie książek
Zostając w tematyce seriali, warto polecić kilka książek, które stały się bezpośrednią inspiracją do powstania telewizyjnych produkcji. Jeżeli kochacie „Opowieść podręcznej”, „Ostre przedmioty”, „Grę o tron”, „Sherlocka”, „Mindhuntera” albo „House of Cards”, koniecznie sięgnijcie po ich książkowe pierwowzory. Na polskim rynku dostępne są wszystkie książki będące bazą do powstania wymienionych produkcji. Więcej o serialach na podstawie książek pisaliśmy tutaj.
Nominacje do Nike
Dwa miesiące temu, podczas Warszawskich Targów Książki, poznaliśmy 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike, najważniejszego polskiego wyróżnienia w dziedzinie literatury. Laureata bądź laureatkę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku. Warto zatem poznać książki, które zdaniem jury zasługują na miano najciekawszych spośród tych wydanych w 2018 roku. Wśród nominowanych autorów znaleźli się Szczepan Twardoch, Marek Bieńczyk, Mariusz Szczygieł, Zyta Rudzka, Małgorzata Rejmer i Dorota Masłowska.
Kryminały
W kontekście lektur dobrych na wakacje często mówi się o kryminałach. W półmetkowej promocji Woblinka znalazło się kilka szalenie ciekawych powieści z dreszczykiem, które koniecznie trzeba nadrobić. W pierwszej kolejności warto wymienić książki Marka Krajewskiego. W promocji znalazły się zarówno powieści z Edwardem Popielskim, jak i Eberhardem Mockiem w rolach głównych. Dla miłośników mrocznego Wrocławia polecamy serię o Breslau, natomiast dla tych, którzy chcą się zagłębić w niebezpieczne zaułki Lwowa – cykl rozpoczęty znakomitymi „Eryniami”. Drugą wartą uwagi autorką kryminałów jest Katarzyna Puzyńska. W promocji Woblinka znajdziecie całą serię, której akcja rozgrywa się w Lipowie.
Nowości
Wakacje to rzecz jasna czas na lekturę nowości wydawniczych. A te ukazują się szybciej niż ktokolwiek daby radę przeczytać. W Woblinkowej promocji znalazły się zatem książki wydane na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Wśród nich warto wyróżnić „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza – pierwszy tom nowego cyklu, którego głównym bohaterem jest patomorfolog Seweryn Zaorski.
W maju ukazała się także książka „Czarownice. Salem, 1692” autorstwa Stacy Schiff. Jest to opowieść o jednym z najmroczniejszych okresów w historii Stanów Zjednoczonych. W małym miasteczku Salem doszło do poruszenia – siostrzenica lokalnego pastora zaczęła się konwulsyjnie wić i krzyczeć. Pod wpływem szybko rozprzestrzeniającej się paniki zaczęto wzajemnie oskarżać się o praktykowanie czarnej magii. W wyniku procesów powieszono 19 osób i jedną ukamienowano.
Miłośnikom biografii na pewno do gustu przypadnie „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet” Anny Kamińskiej, autorki bestsellerowej książki o Wandzie Rutkiewicz. Jest to kolejna fascynująca opowieść o polskiej himalaistce. Tym razem Kamińska na warsztat wzięła życiorys Haliny Krüger-Syrokomskiej, pierwszej Europejki, króra zdobyła ośmiotysięcznik. Książka miała swoją premierę 5 czerwca.
Ostatnią z polecanych przez nas nowości jest „Nadgryzione jabłko” – opowieść Chrisann Brennan, pierwszej wielkiej miłości Steve’a Jobsa i matki ich dziecka. Brennan wspomina Jobsa jako człowieka, który zawsze był ekscentryczny, ale miał zadatki na geniusza. Autorka „Nadgryzionego jabłka” opisuje, jak Jobs doszedł do wielkiego sukcesu. Nie ukrywa też, jakie były tego koszty, więc w książce nie brakuje mrocznych epizodów.
To tylko kilka z najciekawszych czytelniczych propozycji na lato. Część z nich, w formie e‑booka, znajdziecie w specjalnej półmetkowej promocji Woblinka. A jest z czego wybierać, bowiem znalazło się tam przeszło 600 tytułów!