Brytyjska poetka Deborah Alma od dawna uważa, że wierszami można zdziałać cuda w temacie poprawy nastroju czy w ogóle zdrowia psychicznego. Dlatego kiedy siedem lat temu na aukcji zobaczyła stary ambulans z lat 70-tych, od razu go kupiła, by uczynić z niego mobilne pogotowie poetyckie. Razem ze swoim partnerem, poetą Jimem Sheardem, na zaproszenie różnych organizacji, bibliotek i szkół jeździła po Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w literackich czy muzycznych festiwalach, gdzie po krótkim wywiadzie z każdym pacjentem przypisywała nie leki, a wiersze według zapotrzebowania.
Każdy w końcu odczuwa potrzebę osiedlenia się. Nie inaczej było z Deborah Almą, która jak sama przyznała jest już trochę za stara na ciągłe jeżdżenie po całym kraju. Bynajmniej nie planuje jednak zarzucić praktykowania terapii poezją. Wyjazdy wysłużonym ambulansem zostaną ograniczone, zamiast tego szykuje się otwarcie pierwszej w Wielkiej Brytanii, a zapewne i na całym świecie, apteki poetyckiej.
Dwa lata temu wypatrzyła na jednej z uliczek Shropshire od dawna zamknięty sklep z artykułami żelaznymi, którego historia sięga jeszcze epoki edwardiańskiej. Lokal w dodatku pełny był oryginalnego wyposażenia. Deborah Alma zobaczyła w przybytku swoją przyszłą aptekę. W końcu, na początku roku, z partnerem uzyskali kredyt hipoteczny, a w kwietniu na Kickstarterze odbyła się zbiórka pieniędzy na remont pomieszczeń. Wszystko jak na razie idzie po myśli poemedyków.
Według planu apteka będzie wymagającym poetyckiej terapii wydawać wiersze na takiej samej zasadzie, jak miało to miejsce w ambulansie. Inicjatywa ma się jednak nie ograniczać tylko do tego. Deborah Alma i Jim Sheard chcieliby, żeby ich apteka stała się kulturowym miejscem z prawdziwego zdarzenia. Dlatego w dawnym biurze na tyłach sklepu otwarta ma zostać kawiarnia poetycka, a całe piętro zamienić ma się w przestrzeń pod różnego rodzaju warsztaty, konferencje i inne wydarzenia. W dalekosiężnych planach znajduje się organizacja poetyckiego festiwalu w miejsce Wenlock Poetry Festival, którego ostania edycja odbyła się w 2016.
Kiedy otwarte zostaną drzwi apteki poetyckiej? Tego jeszcze nie wiadomo, choć najbardziej prawdopodobny jest okres wakacyjny w przyszłym roku. Świetna inicjatywa!
Przygotował Oskar Grzelak