7 lipca obchodzi się Światowy Dzień Czekolady, w ramach uczczenia wprowadzenia do sprzedaży wyrobów z ziaren kakaowca. Jest to jedna z wielu dat poświęconych słodkościom. W ciągu roku jest przynajmniej kilka podobnych „świąt”. Niemniej to dobry pretekst żeby bliżej przyjrzeć się książkom poświęconym słodyczom.
Oto kilka ciekawych książek, w których czekolada i inne słodycze odgrywają ważną rolę. A co ciekawe, nie będzie wśród nich ani jednego podręcznika kulinarnego
Charlie i fabryka czekolady, Roald Dahl
Książką, która jako pierwsza przychodzi na myśl w kontekście słodkości i przede wszystkim czekolady, jest “Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Pisarz ten jest niepodważalnym mistrzem ambitnych powieści dla dzieci, które dzisiaj śmiało można nazywać klasykami gautnku. Prawie wszystkie jego utwory stały się bestsellerami i doczekały licznych adaptacji, na czele z “Matyldą”, “Wiedźmami” i oczywiście “Charlie’m…”. Ubogi Charlie znajduje Złoty Kupon umożliwiający odwiedziny w fabryce czekolady szalonego pana Wonki. W fabryce pracują uwielbiające kakao tajemnicze stworzenia, w rzece zamiast wody płynie czekolada, a rośliny zrobione są ze słodkości. Charlie wraz z innymi szczęśliwcami, którzy weszli w posiadanie Złotego Kuponu wyruszy w magiczną i momentami przerażającą podróż po fantastycznej fabryce ekscentrycznego Wonki. Roald Dahl napisał również kontynuację przygód Charliego i Willy’ego Wonki – druga część nosi tytuł “Charlie i wielka szklana winda”.
Obie książki zostały wzbogacone o charakterystyczne ilustracje w wykonaniu Quentina Blake’a. Na marginesie firma Wonka produkująca słodycze istnieje naprawdę!
Smażone zielone pomidory, Fannie Flagg
To kultowa powieść, która stała się inspiracją dla rewelacyjnego filmu w reżyserii Jona Avneta. Evelyn przechodzi w swoim życiu trudne chwile. Kiedy odwiedza teściową w domu spokojnej starości poznaje pewną starszą Panią, która zaczyna opowiadać Evelyn historię swojego życia. Wraca we wspomnieniach do przeszłości i do kawiarni Whistle Stop Cafe, którą prowadzą dwie przyjaciółki. Kobiety stworzyły miejsce spotkań dla całego miasteczka Whistle Stop w Alabamie. Każdy może tu liczyć na kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym. Co prawda w tej książce słodycze odgrywają raczej marginalną rolę, ale samo miejsce ich podawania jest znaczące – wszystko kręci się wokół kawiarni Whistle Stop Cafe. Miejsce to pełni w powieści bardzo ważną rolę. W “Smażonych zielonych pomidorach” Fannie Flagg przedstawiła wyjątkowo ciepłą i barwną opowieść o przyjaźni, solidarności, miłości, śmiechu, dramatach a także zbrodni.
Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy, Małgorzata Gutowska-Adamczyk
W czasie wykopalisk prowadzonych na gutowskim rynku, archeolodzy dokonują fascynującego odkrycia, które wzbudza wielkie zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Iga za wszelką cenę chce rozwikłać rodzinną zagadkę z przeszłości i dowiedzieć się, czy stara przepowiednia naprawdę mogła się spełnić. W poszukiwaniu rozwiązania tajemnicy przeszłości, czytelnik, razem z bohaterką, prześledzi porywającą historię jednego z najważniejszych mazowieckich rodów – od rozkwitu aż po upadek. Sama cukiernia i sprzedawane w niej łakocie są tłem akcji powieści, ale odgrywają w niej znaczącą rolę. W późniejszych tomach wątek Pod Aniołem zostanie rozwinięty. “Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy” to pierwszy tom otwierający “Sagę o Gutowie”.
W swoich powieściach Małgorzata Gutowska-Adamczyk opisuje losy kilku pokoleń kobiet i mężczyzn. Świetnie oddaje klimat epoki i prowadzonego w niej życia. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, a wszystko to na tle malowniczej cukierni Pod Amorem.
Święta Miłośniczek Czekolady, Carole Matthews
“Święta Miłośniczek Czekolady” to jedna z książek tworząca cykl “Klub Miłośniczek Czekolady”. Jak podpowiada tytuł, tutaj wszystko kręci się wokół czekolady. Przyjaciółki tworzące klub nie wyobrażają sobie bez niej życia – w końcu leczy wszystko, łącznie ze złamanym sercem. Gdy tylko któraś z nich przeżywa kryzys biegną na spotkanie do kafejki Czekoladowe Niebo, by przy gęstej, słodkiej kremowej czekoladzie omówić swoje problemy. A życie Miłośniczek Czekolady pełne jest niespodziewanych zawirowań. W “Świętach Miłośniczek Czekolady” cztery przyjaciółki muszą sprostać wszechobecnej świątecznej gorączce. Dodatkowo Lucy jest bardzo zajęta prowadzeniem Czekoladowego Nieba, a małżeństwo Chantal przechodzi trudny okres. Na ratunek przychodzą niezastąpione przyjaciółki i mnóstwo czekolady.
Słodycze, Lavie Tidhar
Kolejną w tym zestawieniu, po „Charliem i fabryce czekolady”, książką dla dzieci są „Słodycze”, autorstwa Laviego Tidhara. To opowieść o mieście, w którym posiadanie i jedzenie słodyczy uznawane jest za przestępstwo, a handel herbatnikami uznaje się za złamanie obyczajów. O dziwo, dwunastoletnia prywatna detektyw, zaczyna współpracować z łamiącymi prawo „gangsterami”. Nelle Faulkner podejmuje próbę ratowania lokalnej fabryki czekolady. Okazuje się, że w sprawę zamieszani są dorośli. Izraelski pisarz, Lavie Tidhar, stworzył zaadaptowaną dla dzieci powieść szpiegowską, w której postać głównej bohaterki, jest bardzo niejednoznaczna. Z jednej strony chce służyć prawu, z drugiej idzie na układy z „przestępcami”. „Słodycze” to zabawna i trzymająca w napięciu książka dla najmłodszych.
Harry Potter
Żadna z części Harry’ego Pottera nie ma w tytule nazwy żadnego ze słodyczy, tym bardziej czekolady. Ci, którzy czytali sagę J.K. Rowling jednak dobrze wiedzą, że słodycze odgrywają ważną rolę w serii. Już na samym początku Harry zostaje obdarowany zgniecionym przez Hagrida tortem. Również jeden z pierwszych kontaktów Harry’ego z magią wiąże się ze słodyczami – podczas podróży do Hogwartu przyszli czarodzieje mają okazję skosztować różnych magicznych słodkości, w tym uciekających czekoladowych żab. Najsłynniejszymi słodyczami, powracającymi na kartach w całej serii, są fasolki Bertiego Botta, które mają bardzo „specyficzne smaki”. Słodycze stają się dla bohaterów również środkiem do rozwiązania przeróżnych zagadek. Wystarczy wspomnieć o babczekach, pojawiających się w drugiej części serii, po zjedzeniu których Crabbe i Goyle tracą przytomność.
Na pewno znajdzie się więcej przykładów książek, w których istotną rolę odgrywają słodycze. W komentarzach pod artykułem podzielcie się z nami swoimi odkryciami. Tymczasem życzymy udanego święta czekolady i samych smacznych deserów!
Artykuł sponsorowany