Wakacje zbliżają się wielkimi krokami – uczniowie mają za sobą kolejny rok szkolny, a kalendarzowe lato zawita do nas już jutro. Jak wiadomo, lato oznacza wakacyjne wyjazdy. Czeka was długa jazda pociągiem? Podróż samochodem w niekończących się korkach? A może przeciwnie – krótki lot samolotem? Nieważne jaki środek transportu wybierzecie, na ratunek przed towarzyszącą podróżom nudą przychodzi książka. To niezastąpiona towarzyszka, która z łatwością umili nawet najdłuższą podróż.
Książki do czytania w różnych środkach transportu powinny spełniać kilka wymogów, aby lektura mogła cieszyć w każdych warunkach. Do samochodu, zwłaszcza jeśli jest się kierowcą, polecamy audiobooki. Dla podróżujących pociągiem idealne będą długie, wciągające historie, dzięki którym przejazd minie w mgnieniu oka. Na szybką podróż samolotem warto wybrać coś krótkiego, np. podzielone na osobne historie reportaże lub zbiory opowiadań.
Oczywiście każdy powinien czytać to, co lubi najbardziej. Jeśli jednak jeszcze nie zdecydowaliście, jakie tytuły będą towarzyszyć wam w tegorocznej wakacyjnej podróży, na pomoc przychodzi Woblink i jego Ebookowe Biuro Podróży. Objęte promocją książki zostały zebrane w trzech przedziałach cenowych: 11,99, 14,99 i 19,99. Do obu środków transportu dobraliśmy tytułu z każdego przedziału.
Do pociągu
Ebooki do 11,99
Jeśli lubicie fantastykę albo wprost przeciwnie – nigdy nie mieliście okazji zagłębić się w ten gatunek – proponujemy sięgnąć po którąś z książek Stanisława Lema. To topowy polski pisarz science fiction, filozof futurolog oraz krytyk mający w swoim literackim dorobku szereg wyjątkowych, intrygujących powieści. Polecamy zwłaszcza „Bajki robotów”, „Cyberiadę”, „Kongres futurologiczny”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, a przede wszystkim „Solaris”. Książka ta na stałe weszła do kanonu XX-wiecznej literatury. Opisana w niej historia kontaktu z obcą cywilizacją staje się tłem do rozważań o ludzkim umyśle i jego ograniczeniach.
Ebooki do 14,99
Często w drodze na wakacje nie mamy ochoty na wymagającą, ciężką lekturę. Dlatego idealną propozycją będzie seria komediowych powieści „Arystokratka” czeskiego pisarza Evžena Bočeka. Rodzina Kostków, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, z dnia na dzień staje się jedynym dziedzicem zamku w Czechach. Postanawiają przenieść się do nowo otrzymanej posiadłości, jednak ich wyobrażenia o byciu arystokracją znacznie różnią się od rzeczywistości, jaką zastaną na miejscu. Cała seria pełna jest charakterystycznego czeskiego, pełnego ironii humoru.
Młodszym czytelnikom polecamy cykl „Zwiadowcy” Johna Flanagana. Wszystkie należące do niego powieści czyta się szybko, a ich lektura jest satysfakcjonująca. Główny bohater, piętnastoletni Will, chce zostać rycerzem. Niestety przeszkadza mu w tym drobna budowa utrudniająca chociażby władanie mieczem. Zagadkowy Halt proponuje chłopcu, aby został zwiadowcą. Zanim jednak tak się stanie, Will będzie musiał przejść trudną drogę i przeżyć wiele ekscytujących, często niebezpiecznych przygód.
Ebooki do 19,99
Podróż może być doskonałym pretekstem do nadrobienia klasyki. Sięgnijcie po „Szklany klosz” Sylvii Plath. To realistyczna, a także szokująca opowieść o stopniowym zanurzaniu się w coraz większe szaleństwo. Świat pięknej i młodej Esther rozpada się na kawałki, a szansa na jakikolwiek ratunek staje się coraz bardziej odległa. Miesiąc po publikacji powieści autorka popełniła samobójstwo.
Jeśli uwielbiacie klimatyczne kryminały, polecamy „Żmijowisko”. To powieść autorstwa Wojciecha Chmielarza, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. Książka przedstawia historię grupy znajomych, którzy wybierają się na wakacje do małej miejscowości Żmijowisko. Podczas pobytu dochodzi do tajemniczej tragedii, znika córka jednego z małżeństw. Dziewczyna nie zostaje odnaleziona, nie ma również żadnych śladów czy poszlak w tej sprawie. Rok później ojciec zaginionej wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę znalezienia córki.
Do samolotu
Ebooki do 11,99
Podczas podróży samolotem, szczególnie krótkiej, sugerujemy lekturę opowiadań lub zbiorów czy antologii. Jednym z tytułów, na jaki zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest „Opowiem ci o zbrodni”. To wyjątkowy projekt, który pojawił się w zeszłym roku na polskim rynku wydawniczym. Siedmiu bestsellerowych polskich autorów kryminałów zostało zaproszonych do napisania o prawdziwych zbrodniach popełnionych w Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W projekcie wzięli udział Igor Brejdygant, Katarzyna Bonda, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, małżeństwo Kuźmińskich oraz Katarzyna Puzyńska. Oprócz literackiej rekonstrukcji prawdziwych zbrodni wszyscy twórcy wzbogacili swoje historie informacjami obrazującymi to, jak wygląda ich praca, proces pisania, zbieranie informacji, a także szukanie innych, pozaliterackich źródeł utrzymania.
Ebooki do 14,99
„Duchowni o duchownych” Artura Nowaka to krótki, ale niezwykle intensywny i angażujący reportaż. Po ten stosunkowo nowy tytuł warto sięgnąć przede wszystkim w kontekście niedawnej premiery wstrząsającego dokumentu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Film był skoncentrowany na temacie pedofilii w Kościele katolickim i o tym również traktuje reportaż Nowaka. Autor książki przeprowadził liczne rozmowy z byłymi diakonami, księżmi i zakonnikami, poruszając w nich takie kontrowersyjne zagadnienia jak problemy psychiczne, pedofilia, narkomania, alkoholizm czy wszechobecne zakłamanie.
Ebooki do 19,99
Jeśli lubicie literaturę piękną, ale nie chcecie rozpoczynać w podróży samolotem historii, której nie skończycie w całości, sięgnijcie po zbiór opowiadań. Proponujemy „Kiedy zapada mrok” Jaume’a Cabré’a. Ten wyjątkowy zbiór, bez ani jednego zbędnego słowa, tworzy książkę szkatułkową. Każde opowiadanie, jakie tu znajdziecie, naznaczone jest jednocześnie gniewem, mrokiem, zabawą, fantazją oraz ironią. Chłopiec buntujący się przeciwko tyranii swojego nauczyciela. Morderca, który postanowił wyznać winy przed kolejną ofiarą. Przygnieciony skrzynią złodziej i wiele, wiele więcej. Opowiadania zawarte w „Kiedy zapada mrok” przenikają się wzajemnie, jednocześnie się na siebie zamykając.
Tym, którzy wolą reportaże, szczególnie te o tematyce okołomedycznej, podsuwamy „Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia” Christie Watson. Autorka książki to brytyjska pielęgniarka, która pracowała przede wszystkim na oddziałach intensywnej terapii dla dzieci. W swoim reportażu skupiła się przede wszystkim na wszechstronnym ukazaniu pracy pielęgniarki, niezwykle trudnej tak psychicznie, jak i fizycznie. Kładzie nacisk na to, jak ważna w tym zawodzie jest empatia i chęć otworzenia się na chorego oraz zrozumienie jego potrzeb.
Do samochodu
Jeśli waszym środkiem transportu będzie samochód i to z wami za kierownicą, polecamy wybrać audiobooki. Na fali serialu HBO „Czarnobyl” polecamy „Czarnobylską modlitwę” Swietłany Aleksijewicz czytaną przez Krystynę Czubównę. Reportaż jest skoncentrowany na losach poszkodowanych przez katastrofę ludzi, ale tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniego kontaktu. W książce Aleksijewicz głos należy do ofiar – zawarto tu wstrząsające relacje ludzi zmuszonych do zutylizowania całej żywności, zabicia zwierząt i opuszczenia domów.
Audiobookiem, na który warto zwrócić uwagę, jest „Kotka i Generał” Nino Haratischwili. Akcja powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach – w Czeczenii 1995 roku, Moskwie tego samego roku i Berlinie 2016 roku. „Kotka i Generał” jest dramatyczną, opartą na prawdziwych wydarzeniach opowieścią o pokucie i winie.
Na Woblinku wciąż trwa promocja, w której znajdziecie wiele audiobooków aż do 50% taniej – w tym nowości, reportaże, kryminały i opasłe powieści.
Wszystkie e‑booki objęte promocją znajdziecie TUTAJ, a audiobooki TUTAJ.
Nasze propozycje to całkowicie subiektywny wybór, a każdy czytelnik w doborze lektury powinien kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Mamy jednak nadzieję, że nasze zestawienie pomogło wam w wyborze idealnej książki na podróż. Ebookowe Biuro Podróży Woblinka jest otwarte tylko do 26 czerwca, dlatego warto się pospieszyć!
Artykuł sponsorowany