Trend na tworzenie rozbudowanych i często bardzo kasowych seriali w oparciu o książkowe pierwowzory nie słabnie. Jest wręcz przeciwnie. Na każdym kroku możemy napotkać zapowiedzi coraz to nowszych serialowych produkcji realizowanych na podstawie literackiego oryginału. I całe szczęście, gdyż wiele z nich okazało naprawdę rewelacyjnymi ekranizacjami.
W tekście nie znajdziecie takich seriali jak na przykład „Opowieść podręcznej”, niedawno zakończona „Gra o tron” czy „Kompania braci”, gdyż o nich (i wielu innych produkcjach) pisaliśmy już TUTAJ.
Ty razem skoncentrujemy się wyłącznie na świeżych premierach i serialach, które pojawiły się na ekranach niedawno. Zapraszamy do lektury!
Paragraf 22
Oparte na książce „Paragraf 22” Josepha Hellera
Akcja zarówno miniserialu, jak i literackiego pierwowzoru rozgrywa się podczas II wojny światowej. Głównym bohaterem jest coraz bardziej sfrustrowany bombardier amerykańskich sił powietrznych Yossarian. Kiedy pod wpływem rozporządzenia żołnierze zmuszeni są do zwiększenia liczby odbywanych lotów, mężczyzna, by uniknąć wykonywania misji, postanawia symulować najróżniejsze choroby. Stopniowo zaczyna popadać w coraz większą niełaskę u swoich przełożonych. Twórcom serialu udało się zachować charakterystyczny dla powieści ironiczny, czarny humor. W tym sześcioodcinkowym serialu możemy zobaczyć takich aktorów jak między innymi George Clooney i Hugh Laurie.
Stranger Things i książka „Stranger Things. Mroczne umysły” Gwendy Bond
To jedyny serial na liście, który nie powstał na podstawie książki. W czasie powrotu do domu dwunastoletni Will Byers znika. Zaginięcie nastolatka rozpoczyna falę niebezpiecznych i dziwnych zdarzeń nawiedzających małe prowincjonalne miasteczko. Tak pokrótce można przedstawić „Stranger Things” najpopularniejszy serial Netflixa. Książka „Stranger Things. Mroczne umysły” to pierwsza powieść rozwijająca wątki, które pojawiły się z serialu. Opowiada o wydarzeniach rozgrywających się kilkadziesiąt lat przed akcją ekranowej produkcji. Młoda i ambitna Terry Ives prowadzi spokojne życie w miasteczku położonym w stanie Indiana. Kiedy dowiaduje się o rządowym eksperymencie MKUltra przeprowadzanym w miejscowym laboratorium decyduje się wziąć w nim udział. Terry nie wie jeszcze, że ta decyzja zmieni jej całe życie.
Imię róży
Oparte na książce „Imię róży” Umbertoa Eco
„Imię róży” to powieść uznawana przez wielu za jedno z arcydzieł XX wieku. W 1327 roku do położonego w północnej części Włoch opactwa benedyktynów przybywa Wilhelm z Baskerville, uczony franciszkanin, i jego towarzysz, uczeń oraz sekretarz, Adso z Melku. Zakonnik zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Powieść doczekała się już świetnej ekranizacji z 1986 roku, jednakże z uwagi na czas trwania, to serial dokładniej przedstawia i rozwija niektóre wątki.
Nawiedzony dom na wzgórzu
Oparte na książce „Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson
Netflixowy „Nawiedzony dom na wzgórzu” to współczesna adaptacja klasycznej powieści grozy napisanej przez Shirley Jackson pod tym samym tytułem. Punktem wspólnym dla książkowego pierwowzoru i serialowej produkcji jest nawiedzony dom. To miejsce pełne niebezpieczeństw, zniekształcające ludzką percepcję, w którym ludzie popadają w obłęd. Serial to z połączenie psychologicznego dramatu z ghost story. Wychowane w najsłynniejszym nawiedzonym domu Ameryki rodzeństwo, teraz już jako dorośli, musi zmierzyć się z samobójstwem jednej z sióstr. Tragedia pcha ich do konfrontacji z demonami przeszłości. W powieści natomiast akcja koncentruje się wokół eksperymentu psychologicznego doktora Montague, który przeprowadza na samym sobie i trzech innych osobach zaproszonych przez niego do posiadłości.
22.11.63
Oparte na książce „Dallas’ 63” Stephena Kinga
„22.11.63” to bardzo dobry serial, który powstał na podstawie jeszcze lepszej książki. Główny bohater, Jake Epping (grany przez świetnie pasującego do tej roli Jamesa Franco), jest niepozornym nauczycielem angielskiego. Mieszka na prowincji w stanie Maine, prowadzi lekcje dla dorosłych i jest świeżo po rozwodzie. Jego spokojne życie wywraca się jednak do góry nogami w momencie, gdy właściciel jego ulubionego baru z burgerami postanawia zdradzić mu sekret. W restauracji znajduje się przejście umożliwiające podróż w czasie do września 1960 roku. Umierający właściciel restauracji prosi Jake’a o jedną rzecz – chce, aby mężczyzna przeniósł się w czasie i zapobiegł morderstwu prezydenta Kennedy’ego. Czy Jake będzie wstanie wykonać powierzone mu zadanie? Zarówno serial, jak i powieść doskonale pokazują mentalność Amerykanów podczas kryzysu kubańskiego, serwując nam pełen nostalgii obraz ówczesnego USA.
Genialna przyjaciółka
Oparte na książce „Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante
Nagle z życia sześćdziesięciolatki, Eleny Greco, znika jej przyjaciółka. Kobieta zaczyna zapisywać historię ich wieloletniej relacji. Lilę poznała w szkole podstawowej, w 1950 roku. Tym samym rozpoczyna podróż w przeszłość przenoszącą nas do uwodzącego, ale i pełnego niebezpieczeństw, Neapolu z zeszłego stulecia. Elena chce za wszelką cenę rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia przyjaciółki, która była jej powiernicą i wrogiem jednocześnie. Serial jest wierną adaptacją powieści Ferrante. Znakomicie oddaje jej ducha i klimat. Fani cyklu neapolitańskiego nie powinni poczuć się ani trochę zawiedzeni.
Ostre przedmioty
Oparte na książce „Ostre przedmioty” Gillian Flynn
Zmagająca się z trudną przeszłością dziennikarka Camille Preaker powraca po latach do rodzinnego miasteczka Wind Gap, aby napisać artykuł o tajemniczym morderstwie dwóch dziewczynek, do którego tam doszło. Serial jest wierną adaptacją powieści – czuć w nim małomiasteczkowy, pełen intryg i tajemnic klimat, jaki wykreowała w książce Flynn.
Zarówno serialowa, jak i książkowa wersja historii to trzymający w napięciu, pełen emocji thriller psychologiczny z misternie skonstruowanym tłem obyczajowym.
Mindhunter
Oparte na książkach „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” oraz „Mindhunter. Podróż w ciemność” Johna Douglasa i Marka Olshakera
„Mindhuner” jest serialem wyreżyserowanym przez Davida Finchera, znanego z takich produkcji jak chociażby „Siedem”, „Podziemny krąg” czy „Gra”. Głównym bohaterem produkcji jest negocjator mający za zadanie pertraktowanie z przestępcami, będącymi często po prostu zdesperowanymi ludźmi, którzy groźbami chcą wymusić spełnienie ich żądań. Ma on jednak znacznie większe aspiracje. Zaczyna dostrzegać znaczenie psychologii w swojej pracy. Podczas zgłębiania jej tajników stopniowo dochodzi do niego, że kluczowe podczas tropienia seryjnych morderców jest poznawanie ich psychiki i próba zrozumienia jej działania. Książkowy „Mindhunter” to autobiograficzna opowieść o życiu i pracy najbardziej znanego profilera FBI, Johna Douglasa.
Philip K. Dick’s Electric Dreams
Oparte na utworach Philipa K. Dicka
Serial, w formie antologii, czerpie garściami z historii napisanych przez jednego z najważniejszych pisarzy literatury science fiction, Philipa K. Dicka. Wizje kreowane przez pisarza zostały pieczołowicie przeniesione na ekran. Serialowy świat jest ponury – pod względem estetycznym przywodzi na myśl „Łowcę androidów”. Twórcy serialu w każdym z odcinków starają się postawić przed widzem te same pytania, które stawiał Dick przed czytelnikiem – co jest prawdą, co znaczy być człowiekiem. Serial „Philip K. Dick’s Electric Dreams” wyprodukował Channel 4, znany między innymi z „Black Mirror”.
Cormoran Strike
Oparte na cyklu książek o detektywie Cormoranie Strike’u Roberta Galbraitha
Cykl powieści J.K. Rowling (to ona jest tak naprawdę autorką serii, którą napisała pod pseudonimem) jest poświęcony kryminalnym zagadkom, które musi rozwikłać detektyw Strike. Serial, tak samo jak jego książkowy oryginał, przedstawia nam historię tytułowego londyńskiego prywatnego detektywa. Jedną z prowadzonych przez niego spraw jest śmierć supermodelki. Musi odkryć czy było to rzeczywiście samobójstwo czy może kryje się za tym znacznie więcej.
Oczywiście seriali opartych o literacki pierwowzór, bądź książek powiązanych z telewizyjnymi produkcjami jest znacznie więcej. My opisaliśmy zaledwie niewielką ich część. Zachęcamy do sięgnięcia po wymienione w tekście tytuły – zarówno w wersji książkowej, jak i serialowej. Polecamy jednak zacząć oczywiście od lektury!
Czytaj PL