Długi weekend to świetna okazja do zwolnienia tempa i wypoczynku. Bez względu na to, czy planujecie spędzić majówkę na działce, w górach, nad morzem czy we własnym domu, nie zapomnijcie o przygotowaniu zestawu książek, które umilą i urozmaicą majówkowy odpoczynek. Właśnie z tej okazji księgarnia internetowa Woblink przygotowała specjalną promocję z rabatami sięgającymi aż do ‑50%.
Oto kilkanaście tytułów, po które zdecydowanie warto sięgnąć.
Yuval Noah Harari
W promocji znalazły się książki Yuvala Noaha Harariego, izraelskiego historyka. Wykłada on na wydziale nauk humanistycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – jego specjalizacje to historia średniowiecza, wojskowości i ogólnie rozumiana historia świata. W swojej najnowszej książce „21 lekcji na XXI wiek” autor skupił się przede wszystkim na problemach, z jakimi współcześnie zmaga się ludzkość. „Homo deus. Krótka historia jutra” jest z kolei próbą odpowiedzi na pytanie o to, co czeka nas w przyszłości, a „Sapiens. Od zwierząt do bogów” stanowi całościową historię człowieka od czasów życia w jaskiniach po inżynierię genetyczną.
True Crime Stories
Ostatnimi czasy na polskim rynku wydawniczym dużą popularnością cieszą się publikacje podejmujące tematykę prawdziwych zbrodni oraz ludzi, którzy pracują nad schwytaniem seryjnych morderców i rozwiązaniem tajemniczych zagadek kryminalnych. W Woblinkowej promocji znalazły się więc obie części „Trupiej Farmy” Billa Bassa i Jona Jeffersona – w obu książkach Bill Bass, światowej sławy antropolog sądowy i założyciel legendarnej Trupiej Farmy, razem z dziennikarzem oraz dokumentalistą Jonem Jeffersonem opowiadają o tym, jak wygląda praca w tym niezwykłym ośrodku badawczym. Antropolog pokazuje, co dzieje się z ciałem po śmierci, i pomaga śledczym odczytywać ślady znajdujące się na miejscu zbrodni. „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupia się na pracy polskiego Archiwum X i najtrudniejszych oraz najgłośniejszych sprawach, nad jakimi przyszło pracować policjantom z Archiwum. Autorka opisała tu krakowską sprawę „Skóry”, morderstwo premiera Jaroszewicza czy podejrzane samobójstwo z Łodzi. Kolejnymi książkami skupionymi na temacie prawdziwych zbrodni są obie części „Mindhuntera” Johna Douglasa i Marka Olshakera. Znajdziemy tam opis najciekawszych oraz najbardziej brutalnych spraw, przy jakich pracował jeden z najlepszych profilerów w FBI, John Douglas. Z „Mindhuntera” dowiemy się między innymi, w jaki sposób łapano najbardziej niebezpiecznych seryjnych zabójców, a także tego, czym różni się od siebie sygnatura i modus operandi.
Stephen Hawking
W promocji nie zabrakło również dzieł Stephena Hawkinga. Jedna z jego książek – „Krótka historia czasu” – nie znikała z listy bestsellerów „The Sunday Times” przez aż 237 tygodni. Ta publikacja stała się klasykiem literatury popularnonaukowej. Hawking zaprezentował tam najnowsze odkrycia w badaniach nad wszechświatem. Inne tytuły tego niezwykłego astrofizyka, które cieszą się wśród czytelników nieustającą popularnością, to na przykład „Czarne dziury”, „Wszechświat w skorupce orzecha” oraz „Jeszcze krótsza historia czasu”.
Kryminały Marka Krajewskiego i Wojciecha Chmielarza
Kryminał to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków w literaturze. Wśród powieści kryminalnych warto wyróżnić książki naszych rodzimych autorów. Jednym z takich pisarzy jest Marek Krajewski, będący w gronie najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Krajewski wyróżnia się miłością do czarnego kryminału, Wrocławia i filologii klasycznej. Akcja większości jego powieści rozgrywa się we Wrocławiu pierwszej połowy XX wieku. Głównym bohaterem jest Eberhard Mock, komisarz prowadzący śledztwa w sprawach tajemniczych morderstw, kradzieży czy porwań.
Innym polskim autorem, po którego kryminały warto sięgnąć, jest Wojciech Chmielarz, znany przede wszystkim z serii kryminalnej z Jakubem Mortką w roli głównej. Za jedną z części cyklu „Przejęcie” Chmielarz został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru (za najlepszy polski kryminał roku). Tytułem, który warto poznać, jest niewątpliwie „Żmijowisko”. Grupa znajomych wybiera się na wakacje do małej miejscowości, tytułowego Żmijowiska. Podczas wyjazdu w bardzo tajemniczych okolicznościach znika nastoletnia córka jednej z par. Po dziewczynie nie ma śladu, a policyjne śledztwo nie prowadzi do rozwiązania sprawy. Rok po zaginięciu ojciec nastolatki wraca do Żmijowiska i próbuje odnaleźć dziecko na własną rękę.
Seria o komisarzu Williamie Wistingu
Fanów kryminałów mogą zainteresować także książki Jorna Liera Horsta, a przede wszystkim jego cykl o komisarzu Williamie Wistingu. Najlepszą powieścią z całej serii jest ósma część „Psy gończe” (wyróżniona między innymi Nagrodą Martina Becka 2014, Nagrodą Szklanego Klucza 2013 czy Nagrodą Rivertona 2012). W tej części Wisting zostaje zawieszony w związku z podejrzeniami o fabrykację dowodów w sprawie morderstwa Cecilii Linde. W międzyczasie ginie kolejna kobieta, a dla komisarza zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem.
Nowoczesna Agatha Christie
Fanom Agathy Christie polecamy sięgnąć po uwspółcześnioną wersję klasycznej zagadki kryminalnej, jaką stworzył Stuart Turton w powieści „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”. Wieczorem, o godzinie jedenastej, tytułowa bohaterka zostanie zamordowana. Zbrodnia będzie powtarzana każdego wieczoru aż do momentu odkrycia tożsamości mordercy. Zaproszeni do posiadłości goście starają się rozwiązać tę kryminalną zagadkę. Czy komuś z nich uda się odpowiedzieć na pytanie „kto zabił”?
Szczepan Twardoch
Woblink zadbał także o tych, którzy w długi weekend chcą sięgnąć po wybitną prozę. Znalazły się tu zarówno klasyczne powieści, książki cenionych polskich autorów, jak i nowości wydawnicze. W promocji dostępne są powieści Szczepana Twardocha – „Morfina”, awanturnicza historia o Konstantym Willemannie rozgrywająca w pierwszej połowie XX wieku, bestsellerowy „Król” będący rewelacyjną opowieścią o żydowskim gangsterze Jakubie Szapiro w przededniu II wojny światowej oraz jego kontynuacja „Królestwo”, którego akcja toczy się już podczas wojny.
Olga Tokarczuk
Weekend majowy to idealny pretekst do nadrobienia długich i wymagających lektur. W związku z tym polecamy Olgę Tokarczuk, laureatkę The Man Booker International Prize i dwukrotną laureatkę Nagrody Literackiej „Nike”. Warto sięgnąć przede wszystkim po „Biegunów”, w których pisarka podejmuje tematykę metafizycznych oraz egzystencjalnych podróży, oraz niezwykle obszerne „Księgi Jakubowe”. Akcja tej powieści rozgrywa się w XVIII wieku na Podolu. Pojawia się tam charyzmatyczny żyd, Jakub Frank. Jego działania mogą wpłynąć na bieg całej historii.
Sylvia Plath i Imogen Hermes Gowar
W promocji znalazł się również „Szklany klosz” Sylvii Plath będący realistyczną i szokującą opowieścią o popadaniu w szaleństwo. Cały świat młodej i pięknej Esther rozpada się na coraz mniejsze części, a jakakolwiek szansa ratunku staje się coraz odleglejsza. Miesiąc po publikacji „Szklanego klosza” autorka popełniła samobójstwo.
Inną powieścią, po którą warto sięgnąć, jest „Syrena i pani Hancock” przypominająca swoim klimatem książki Dickensa lub Sarah Waters. Jest rok 1785. Pewnego jesiennego wieczoru do drzwi kupca Jonaha Hancocka puka kapitan jego statku. Mężczyzna oznajmia mu, że stracił statek, ale w zamian przywiózł mu coś znacznie cenniejszego – prawdziwą syrenę. Jak pojawienie się mitycznego stworzenia wpłynie na życie statecznego kupca? I jaką rolę w jego historii odegrają drapieżne kurtyzany?
Piotr C.
Piotr C. to poczytny polski autor – właściwie każda opublikowana przez niego powieść jest szeroko omawiana i komentowana, przede wszystkim w social mediach. Oprócz pisania powieści autor prowadzi także popularnego bloga „Pokolenie Ikea”. Naszą propozycją jest powieść „ # to o nas” skupiona na miłości i związkach w czasach Tindera oraz na tym, jak z dorosłością radzi sobie pokolenie milenialsów.
Czeski humor
Wszystkie cztery części „Arystokratki” Evžena Bočeka są utrzymane w konwencji lekkiej i zabawnej komedii doprawionej dużą dawką charakterystycznego czeskiego humoru. Wszystko zaczyna się od informacji, jaka pewnego dnia przychodzi do Rodziny Kostków, wywracając ich życie do góry nogami – dowiadują się, że zostali spadkobiercami pewnego czeskiego rodu. Odziedziczyli rodzinną posiadłość – zamek w Kostce. Wyjeżdżają więc ze Stanów Zjednoczonych i rozpoczynają nowe życie jako arystokracja. Okazuje się jednak, że ich wyobrażenia o życiu na czeskim zamku są zupełnie różne od tego, co czeka ich w rzeczywistości. Wszystkie części cyklu są idealną lekturą na wiosenny odpoczynek.
Liane Moriarty
Liane Moriarty to autorka bestsellerowej powieści „Wielkie kłamstewka”. Jeśli jeszcze nie czytaliście tej powieści ani nie oglądaliście serialu na jej postawie, warto to nadrobić, zwłaszcza że premiera drugiego sezonu coraz bliżej. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o trzech kobietach, które spotykają się, gdy ich dzieci idą do przedszkola. Nie maja jeszcze pojęcia, że pozornie drobna zmiana zmieni ich życie o 180 stopni, a sielska rzeczywistość przedmieść Sydney to tylko pozory kryjące przerażającą prawdę.
W promocji znalazły się książki wielu autorów i należące do najróżniejszych gatunków. Mamy nadzieję, że zarówno fan mrocznych kryminałów, jak i wielbiciel literatury faktu czy tytułów popularnonaukowych znajdzie tu dla siebie coś, w czym zaczyta się podczas tegorocznej majówki. Wszystkim życzymy wspaniałego wypoczynku i satysfakcjonującej lektury!
artykuł sponsorowany