Jeśli lubisz książki traktujące o prawdziwej historii, a które wciągają bardziej niż bestsellerowe powieści, definitywnie powinieneś zapoznać się z ostrą aktualną promocją Woblinka. Omówienie wszystkich 75 tytułów, które tam się znajdują, przekracza nasze skromne możliwości, ale postanowiliśmy wybrać pięć, naszym zdaniem, najciekawszych z nich, bez znajomości których nie można nazywać się miłośnikiem historii. Wśród nich znajduje się najnowsza szokująca i kontrowersyjna książka Timothy’ego Snydera “Droga do niewolności”. Choć pozycja ta ma premierę dopiero 27 lutego, już dziś można ją kupić w wersji ebookowej.
Wiktor Suworow
Lodołamacz
Suworow należy do grona najbardziej kontrowersyjnych żyjących pisarzy. Jest jednym z najważniejszych kronikarzy i komentatorów historii pierwszej połowy XX wieku. Pisarz w młodości służył w armii sowieckiej oraz wojskowym wywiadzie radzieckim. Był jednym z dowódców wojsk Układu Warszawskiego, które dokonały inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. Później służył jako jako pracownik GRU w Szwajcarii. Stamtąd, w 1978 roku, uciekł do Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory pisze książki poświęcone głównie historii II wojny światowej. W swoim bestsellerowym “Lodołamaczu” wysnuwa teorię, że to Związek Radziecki w głównej mierze odpowiedzialny jest za największej wojny w dziejach ludzkości. Na Suworowie, za ucieczkę ze służby oraz działanie na niekorzyść Związku Radzieckiego, do dziś ciąży wyrok śmierci, na który został skazany przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR. Wyrok nigdy nie został umorzony.
Timothy Snyder
O tyranii. 20 lekcji z XX wieku
Timothy Snyder jest jednym z najciekawszych współczesnych autorów literatury historycznej. Jest specjalistą zajmującym się głównie historią XX wieku, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Niedawno wystąpił w dokumencie Netflixa wyprodukowanym przez Leonardo DiCaprio o polskim artyście Stanisławie Szukalskim. W 2017 roku w Polsce ukazała się jego głośna książka “O tyranii. 20 lekcji z XX wieku”, w której analizuje współczesne tendencje społeczne i polityczne przez pryzmat totalitarnych i wojennych losów Europy ubiegłego wieku. Snyder przestrzega przed rodzącymi się nacjonalizmami, utratą kontroli nad wolnością osobistą. Snyder pisze także o tym, jakie są konsekwencje bierności, daje wskazówki, jak współcześnie można walczyć o to, by historia nie zatoczyła kręgu.
Więcej o książce pisaliśmy w cyklu “Czytanie dla zabieganych” na portalu Czytaj PL.
Andrzej Chwalba
1919. Pierwszy rok wolności
Andrzej Chwalba jest uznanym polskim historykiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, niegdyś prorektorem tej uczelni (1999–2005). Zajmuje się głównie historią XIX wieku oraz historią Krakowa. W swojej najnowszej książce pisze jednak o XX wieku, a konkretnie o jednym z najważniejszych lat dla historii Polski, chociaż często pomijanym w kontekście dyskusji o losach Europy Środkowej. Co prawda I wojna światowa zakończyła się w 1918 roku to tak naprawdę Polska zaczęła odczuwać skutki odzyskania niepodległości dopiero w roku 1919. Trzeba pamiętać, że Polski nie było na mapie przez 123 lata, a ludzi odpowiedzialnych za odbudowę polskiej państwowości czekało połączenie jej trzech części, pozostających przez wiele lat pod trzema różnymi zaborami z odmienną administracją, wojskowością i służbami porządkowymi. Na drodze stały zatem różnice językowe, technologiczne, społeczne i ekonomiczne.
Książka przywodzi na myśl dwie inne pozycje poświęcone “nietypowym” okresom historycznym. “1913. Rok przed burzą” Floriana Illiesa to opowieść o roku poprzedzającym datę wybuchu pierwszej wojny światowej, a “1947. Świat zaczyna się teraz” Elisabeth Åsbrink odsłania kulisy odradzania się świata po największej wojnie w historii świata.
Norman Davies
„Orzeł biały. Czerwona gwiazda”
Pomimo, że Norman Davies znany jest głównie z tak monumentalnych dzieł, jak „Europa”, „Boże Igrzysko” czy „Zaginione królestwa”, to żaden z wymienionych tytułów tak mnie nie wciągnął i tak nie zawładnął moją wyobraźnią, jak pierwsza napisana przez niego książka.
Dzieje wojny polsko-bolszewickiej nie są tymi, które jakoś szczególnie elektryzują Polaków. Odnoszę wrażenie, że znacznie więcej uwagi przykładamy do naszych tragicznych losów w czasie II Wojny Światowej, w okresie rodzenie się Solidarności, w dobie XIX-wiecznych powstań czy nawet Rzeczpospolitej Szlacheckiej.
Jak bardzo ten brak zainteresowania jest niezrozumiały, przekonał mnie Davies za sprawą swojej książki „Orzeł biały. Gwiazda czerwona”. Co szczególnie mi się spodobało, historyk konflikt polsko-bolszewickiego prezentuje z wszystkich możliwych stron, szczególnie duży nacisk kładąc na sportretowanie wszystkich ważnych politycznych graczy każdej ze stron konfliktu. Jakąkolwiek sympatią bądź antypatią byśmy ich darzyli, jednego nie można im odmówić – zarówno po stronie polskiej, jak i radzieckiej przywódcy byli postaciami niezwykłymi.
Davies nigdy nie zadowalał się prezentacją suchych faktów. W swojej książce przytacza listy i pamiętniki żołnierzy z obu frontów – a wiele z nich pisanych jest naprawdę pięknym, literackim językiem. Książkę czyta się jak porywającą powieść.
Jakby tego było mało, na Woblinku możemy ją zakupić w dwóch elektronicznych wersjach: zwykłego ebooka oraz multimedialnego, który oprócz tekstu zawiera m.in. animacje przedstawiające sytuację na froncie oraz mapy zaimplementowane w niebywałej jak na druk dużej rozdzielczości.
Sam Norman Davies preferuje właśnie to drugie wydanie swojego dzieła.
Timothy Snydera
“Droga do niewolności”
W ciekawych czasach przyszło nam żyć, gdy miłośnicy ponurej dystopii… nawet nie muszą sięgać po fikcje. Wystarczy, że uważnie oglądają wiadomości.
Przesadzam? Wg Timothy’ego Snydera bynajmniej. W swojej najnowszej książce pokazuje on, że coś w dziejach świata poszło nie tak, jak powinno. Ideałem zachodniej cywilizacji, a za nią de facto większość świata zdawało się dążenie do wolności.
Wielu ludziom wydawało się, że kres Zimnej Wojny zapoczątkuje rozkwit demokracji na całym świecie. Tymczasem zmiany nie wydawały się ani prawdziwe, ani trwałe. Za czasów rządów Putina autorytaryzm wrócił do Rosji na stałe. Dużo czasu nie zajęło, gdy stworzył on niezwykle skuteczną broń, która skutecznie sieje niepokój i niezgodę w świecie zachodnim.
Nacjonaliści, separatyści, radykałowie i kasta najbogatszych z pomocą cyberarmii dyktatora z Kremla oraz chciwych zachodnich technokratów potrafią skutecznie zagospodarować niezadowolenie – wydawałoby się – dojrzałych i odpornych na populizm zachodnich społeczeństw.
Timothy Snyder jest amerykańskim profesorem, ale w swojej książce niezwykle dużo uwagi poświęca także Polsce i geograficznie bardzo nam bliskiej Ukrainy.
Oficjalna premiera książki będziecie mieć miejsce 27 lutego, ale już dziś można zakupić ją w wersji ebookowej na Woblink.com.
Timothy Snyder będzie gościem obchodów 60-lecia Wydawnictwa Znak. 6 marca w Muzeum POLIN, odbędzie się debata pod tytułem Historia jutra z jego udziałem oraz Natalii Hatalskiej, Agnieszki Holland i Normana Daviesa. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, nie powinieneś przegapić tej okazji!
Wymieniliśmy zaledwie 5 naszym zdaniem najciekawszych książek, ale na Woblinku do 26 lutego trwa promocja, w której znajdziemy jeszcze 75 innych bestsellerowych pozycji przecenionych do 45%!
Mikołaj Kołyszko
Jakub Krasny
Artykuł sponsorowany