Twórczość J.R.R. Tolkiena niewątpliwie była ogromnym kamieniem milowym w procesie kształtowania się współczesnej fantastyki. Atrakcyjność jego dzieł zauważył przemysł filmowy na długo zanim powstała trylogia Władcy Pierścieni wyreżyserowana przez Petera Jacksona.
W 1969 roku po raz pierwszy rozważano sfilmowanie historii misji zniszczenia jedynego pierścienia w ogniach Góry Przeznaczenia. Wtedy jednak Stanley Kubrick odmówił tego zaszczytu, twierdząc, że niemożliwym jest zrobienie takiej produkcji. Pierwsza adaptacja powstała dopiero w 1978 roku w postaci filmu animowanego. Hobbita adaptowano jeszcze wcześniej. W 1966 roku powstała dwunastominutowa animacja stworzona przez słynnego Gene’a Deitcha. Nie tylko Anglicy i Amerykanie brali się za bary z przeniesieniem dzieł Tolkiena na ekrany. W 1985 roku powstał radziecki film Przerażająca podróż pana Bilbo Bagginsa, Hobbita.
Trwający nieco ponad godzinę obraz jest raczej luźną adaptacją opublikowanej w 1937 roku powieści. Dzieło zostało nakręcone w ramach radzieckiej serii telewizyjnej dla dzieci Opowieść za opowieścią. Prawie wszystkie postaci odgrywali profesjonalni aktorzy. Smaug i pająki z Mrocznej Puszczy zostały przedstawione za pomocą lalek. Co ciekawe do odegrania ról goblinów zatrudniono tancerzy z ówczesnego Leningradzkiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. M. Kirowa, dziś znanego jako Teatr Maryjski. Filmowi towarzyszą więc nie tylko piosenki w języku rosyjskim, ale również wpleciona w niektóre sekwencje dość oryginalna choreografia taneczna.
Nie uświadczymy jednak w filmie ani trolli, ani Beorna, ani zwłaszcza Elronda czy innych leśnych elfów. Ciekawe czy to dlatego, że radzieckie władze mogły uznać tych akurat bohaterów jako wywrotowe, mogące działać na niekorzyść związku.
Przerażającą podróż pana Bilbo Bagginsa, Hobbita możecie obejrzeć na YouTubie. Poniżej znajdziecie link. Niestety nie ma napisów, ale historię przecież wszyscy dobrze znamy. Warto zerknąć na tę ciekawostkę. W wolnej chwili zapraszamy też do obejrzenia animowanej adaptacji z 1967 roku!
Aktualizacja: tutaj znajdziecie adaptację Władcy pierścieni, jest co oglądać: SOWIECKA ADAPTACJA TOLKIENA
Czy komuś jeszcze Gandalf kojarzy się z naszym rodzimym Ambrożym Kleksem?
Przygotował Oskar Grzelak