Święta, święta i… mega promocja na ebooki wydawnictwa Znak właśnie się rozpoczęła. Każdy ebook z tej oficyny w promocji do zgarnięcią za 18,18 zł. Czy warto na nie polować? Zobaczymy, co w ogóle mają do zaoferowania.
Dla dzieci
W grupie wydawnictw Znak znajduje się też specjalna oficyna poświęcona najmłodszym czytelnikom – Znak Emotikon. Wśród najciekawszych autorów zagranicznych znajduje się chociażby wyjątkowy Roald Dahl. Większość jego ambitnych i zaangażowanych książek dla dzieci stało się bestsellerami. Ciężko znaleźć czytelników nieznających „Charliego i fabryki czekolady”, „BFO” czy „Matyldy”. Wiele dzieł Dahla doczekało się ekranizacji i adaptacji teatralnych. Bardzo często bohaterowie jego książek doświadczają przeciwności ze strony losu – są biedni, nie mają rodziców albo zostają porzuceni. Jedynym ratunkiem w ich trudnej sytuacji jest niesamowita wyobraźnia, dzięki której łatwiej im staną na nogi. Wszystkie książki Dahla, wznowione z okazji 100 lecia urodzin autora, urozmaicone są charakterystycznymi ilustracjami Quentina Blake’a, które stały się ich częścią integralną.
Oprócz Dahla, z zagranicznych twórców nie można nie wymienić René Goscinny’ego, francuskiego autora polskiego pochodzenia. Goscinny jest odpowiedzialny za stworzenie kultowej serii o przygodach tytułowego Mikołajka. Podobnie jak w przypadku współpracy Dahla i Blake’a, ciężko wyobrazić cykl opowiadań Goscinny’ego bez ilustracji Jean-Jacques’a Sempé. “Mikołajek” to zbiór krótkich historii o paczce szkolnych przyjaciół, którzy przeżywają różne przygody, konfrontują się z dorosłymi, zazwyczaj potwornie ich denerwując.
Z polskich autorów warci wyróżnienia są Michał Rusinek i Andrzej Maleszka. Pierwszy z nich otrzymał niedawno nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za zbiór wierszyków “Jaki znak twój? Wierszyki na kolejne 100 lat niepodległości”. Drugi jest autorem bestsellerowej serii “Magiczne krzesło”, historii o przedmiotach powstałych z Magicznego Drzewa. Dzięki temu, że zostały zrobione z wyjątkowego surowca posiadają one specjalne właściwości. Niestety, można je wykorzystywać zarówno w dobry, jak i zły sposób… Do tej pory Maleszka napisał 10 tomów. Na podstawie książek powstały ekranizacje, które zebrały pozytywne recenzje na całym świecie i zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Emmy.
Literatura piękna
Literatura piękna to działka, z której Znak może być szczególnie dumny – swoje książki wydaje tu wielu znakomitych pisarzy, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród nich znajdują się laureaci wielu prestiżowych nagród literackich, z nagrodą Nobla na czele.
Jednym ze sztandarowych pisarzy Znaku jest dwukrotny laureat nagrody Nike, Wiesław Myśliwski. Pierwsza jego książka opublikowana pod sztandarem tej oficyny, “Traktat o łuskaniu fasoli”, ukazała się w 2006 roku. W 2018 ukazała się najnowsza książka pisarza, “Ucho Igielne” oraz wznowienia poprzednich powieści, które wcześniej znalazły się w ofercie Muzy i PIWu. Ponadto warto wyróżnić Jacka Dehnela, Michała Witkowskiego czy Michał Olszewski.
Wśród najciekawszych pisarzy zagranicznych warto wyróżnić południowoafrykańskiego autora Johna Maxwella Coetzee, Hiszpana Arturo Péreza-Reverte, Rosjanina Michaiła Bułhakowa, Amerykanów Paula Austera, Donnę Tarrt czy Zadie Smith. Wśród powieściopisarzy zagranicznych Znaku znajdują się również nobliści – m.in. Patrick Modiano, Heinrich Böll i Dario Fo.
Najgłośniejszą powieścią tego roku wydaną w Znaku jest “Lincoln w Bardo”, zeszłorocznego laureata Man Booker Prize, George’a Saundersa. Autor przedstawił w niej żałobę Abrahama Lincolna po śmierci jego ukochanego syna Williego. Fabuła powieści rozgrywa się głównie na cmentarzu, na który urzędujący prezydent odbywa pełne zadumy, samotne wyprawy. Głównymi postaciami są duchy zmarłych, które w większości nie dopuszczają do siebie informacji o tym, że nie należą już do świata żywych.
Literatura faktu
Po biografie sięga coraz więcej czytelników. Część z nich spodoba się wyłącznie wąskiej grupie czytelników zainteresowanych opisywaną postacią bądź jej dokonaniami, jednakże są też takie, które porwą każdego miłośnika literatury. Należą do nich chociażby biografie wydane przez wydawnictwo Znak i pisane przez Magdalenę Grzebałkowską – „Ksiądz Paradoks” opowiadająca o losach Jana Twardowskiego, „Beksińscy. Portret podwójny” czy „Komeda” skupiona na losach wybitnego polskiego jazzmana.
Dla wszystkich zainteresowanych tematyką gór i himalaistów wydawnictwo Znak proponuje takie książki jak „Nanga Dream” będąca historią o spełnianiu wielkich marzeń i realizacji niebezpiecznej pasji czy „Himalaistki” opowiadające o Polkach budujących legendę światowego himalaizmu. Autorem obu pozycji jest Mariusz Sepioło.
Kryminały i thrillery to jedne z najczęściej wybieranych gatunków literackich. Wyobraźnia autorów tworzących ten typ książek zaskakuje i przeraża, jednak często okazuje się, że najgorsze, najstraszniejsze oraz najbrutalniejsze historie pisze samo życie. Jeśli interesują Was opowieści o prawdziwych zbrodniach, praca detektywów bądź profilerów, postaci zabójców i cały proces od popełnienia zbrodni do złapania sprawcy musicie koniecznie sięgnąć po takie tytuły, jak wydane przez wydawnictwo Znak „Trupia Farma” i „Trupia Farma. Nowe śledztwa” Billa Bassa oraz Jona Jeffersona. Obie pozycje pokazują, że nawet najostrożniejszy morderca zostawia po sobie ślad, który może doprowadzić do jego zatrzymania, a prowadzone przez Bassa badania dotyczące tego, co dzieje się z ciałem po śmierci pomagają takie ślady odnaleźć i wykorzystać do postawienia zbrodniarza przed sądem. Dla wszystkich zafascynowanych pracą profilera starającego się wejść w umysły seryjnych morderców polecamy przede wszystkim „Mindhuntera” oraz „Mindhuntera. Podróż w ciemność” Johna Douglasa i Marka Olshakera. W obu częściach profiler John Douglas, opisuje najciekawsze, najbrutalniejsze sprawy jakie przyszło mu rozwiązać. Jeśli przeczytaliście już „Minduntera”, sięgnijcie koniecznie po „Profil mordercy” Paula Brittona. Ten tytuł gwarantuję wyprawę wprost do mrocznych głębin umysłów znanych zbrodniarzy. Kolejną propozycją jest książka „Zbrodnie prawie doskonałe” Izy Michalewicz przedstawiające głośne sprawy, nad których rozwiązaniem pracują policjanci z polskiego Archiwum X. Wśród opisanych zbrodni znajduje się między innymi niedawno rozwiązana słynna sprawa sprawa krakowskiej „Skóry”.
Kryminał i thriller
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, publikacje wydawnictwa Znak są niezwykle atrakcyjne dla czytelników lubiących poznawać mroczną stronę naszego świata. Niemniej także miłośnicy niepokojącej fikcji literackiej znajdą w asortymencie wydawnictwa wiele atrakcyjnych pozycji.
Najmocniejszą marką na kryminalnym poletku oficyny są zdecydowanie i bezapelacyjne książki Marka Krajewskiego, pisarza, który zapoczątkował modę na kryminały retro w Polsce. Choć wielu naśladowało jego styl, trzeba jasno powiedzieć, że Krajewski jest niedoścignionym mistrzem w swoim fachu – oddaje charakter epoki z dokładnością, która zachwycała innych pisarzy (w samych superlatywach pisał o dorobku Krajewskiego sam Stanisław Lem). Jeśli w książce Marka Krajewskiego, której akcja dzieje się w przedwojennym Wrocławiu, pojawia się nazwa jakieś szemranej ulicy, gdzie znajdował się dom publiczny, możemy być pewni, że taka ulica naprawdę istniała, dom publiczny rzeczywiście znajdował się dokładnie w opisanym miejscu, otaczały go te budynki, które zostały przez autora opisane, a prostytutki zachowywały się w taki sposób, jak zostało to uwiecznione na kartach kryminału. Jedno tylko się różni (miejmy nadzieję) od rzeczywistości. Świat na kartach powieści Krajewskiego jest znacznie bardziej brudny, przytłaczający, okrutny i brutalny.
Krajewski jest ojcem dwóch bohaterów literackich, których pokochały dziesiątki tysięcy polskich czytelników: Eberharda Mocka i Edwarda Popielskiego. Obaj to niezwykle inteligentni, oczytani, skuteczni, ale też brutalni i bezwzględni śledczy.
Jeśli ktoś z Was tęskni jednak za klasycznymi kryminałami pisanych w stylu Agathy Christie, koniecznie powinien sięgnąć po książki Katarzyny Kwiatkowskiej. Spod jej ręki wychodzi ten typ kryminału, który pochłonie Was bez reszty, ale (w przeciwieństwie do pełnych trupistycznych opisów książek Marka Krajewskiego) jednak pozwoli zasnąć spokojnie w nocy.
W asortymencie wydawnictwa znajdziemy też książki Michaela Dobbsa, autora m.in. bestsellerowej serii „House of Cards” (opisywać jej chyba nie trzeba – to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać tajniki brudnej polityki), ale też trzymające w napięci do ostatniej strony „Wojny Wilsona”. W jaki sposób Michael Dobbs tak doskonale oddaje wszystkie najgorsze (ale nie tak rzadko stosowane) zagrywki polityczne? Otóż zanim oddał się pracy twórczej był członkiem brytyjskiej partii konserwatywnej, jej wiceprzewodniczącym, a także bezpośrednim doradcą Margaret Thatcher. Ba, przeżył nawet zamach terrorystyczny zorganizowany przez IRA. Jeśli ktoś ma Wam przez swoje powieści opowiedzieć, jak naprawdę wygląda polityczna gra za kulisami – to jest to właśnie on.
Książki historyczne
Wydawnictwo Znak znane jest z wydawania książek historycznych nie tylko najwyższej jakości, ale napisanych w taki sposób, że czyta się je z zapartym tchem. W dorobku oficyny znajdziemy dzieła Normana Daviesa, brytyjskiego historyka zakochanego w Polsce. Jest on autorem m.in. monumentalnej „Europy”, opasłego dzieła opisującego znane nam dzieje naszego kontynentu, ale też niezwykle poczytnego „Orła białego i gwiazdy czerwonej” opisującego dzieje wojny polsko-bolszewickiej. Co warto zaznaczyć, na Woblinku tę drugą książkę można zakupić zarówno w postaci zwykłego ebooka, jak i multimedialnego (z animacjami ukazującymi m.in. dynamicznie zmieniającej się sytuacji na froncie itp.).
Davies pisze swoje książki niczym dobrze czytające się powieści, niemniej ich rozmiar i szczegółowość może przestraszyć mniej doświadczonego czytelnika. Takiemu warto zaproponować książki napisane przez Wojciecha Drewniaka znanego z popularnonaukowego kanału vlogowego „Historia bez cenzury”. Jego książki są lżejsze (dosłownie i w przenośni), a pełne anegdot stronice napisane w dowcipny sposób spodobają się każdemu.
Wydawnictwo Znak przez swoje publikacje inicjuje też ważne dyskusje społeczne i zwraca uwagi na ważne kwestie naszej historii, która mają wpływ na naszą współcześnią. Tak było m.in. z publikacją „Sprawiedliwych zdrajców” Witolda Szabłowskiego opowiadające historii Ukraińców, którzy bronili Polaków przed swoimi rodakami z UPA oraz o tym… jak mimo swojego poświęcenia nikogo w naszym kraju nie interesują, nie przyznaje im się żadnych orderów i są zostawieni sami sobie. Tak też było z publikacją „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”, która, delikatnie mówiąc, pokazuje, że historia „polskiego” oddziału pancernego była „troszkę” inna niż ta przedstawiona w popularnym serialu.
Literatura obyczajowa
Jednymi z najpoczytniejszych książek są obecnie powieści obyczajowe. Wśród autorów i autorek wydawanych przez wydawnictwo Znak oraz tworzących literaturę obyczajową znajdziemy między innymi takie nazwiska jak Jojo Moyes, Katarzyna Michalak, Magdalena Kordel, Marzena Rogalska, Radosław Figura, Danielle Steel, Dorota Gąsiorowska czy Magdalena Tulli. Po powieści obyczajowe warto sięgać zwłaszcza o tej porze roku, gdyż wiele z nich oscyluje wokoło świątecznej tematyki wprawiając czytelników w odpowiedni nastrój.
Na zimowe wieczory polecamy takie tytuły jak „Tajemnica pod jemiołą” Richarda Paula Evansa będąca ostatnią częścią trylogii „Pod Jemiołą” w której autor przypomina czytelnikom, że szczęście wymaga nie lada odwagi, a najlepszym prezentem na Boże Narodzenie jest miłość czy też wzruszająca opowieść o wigilijnej nocy, cudzie i tragedii „Gwiazdka z nieba” Katarzyny Michalak. Magdalena Kordel, autorka poczytnych serii „Malownicze” oraz „Uroczysko” zabiera czytelników w „Sezonie na cuda” do pensjonatu u podnóża Sudetów i pokazuje, że cuda mogą przydarzyć się każdemu. W świątecznym, ciepłym oraz magicznym klimacie utrzymane są również „Pejzaż z Aniołem” i „Anioł do wynajęcia” tej samej pisarki.
Jeśli natomiast chcecie odpocząć od świąt warto sięgnąć po jedną z książek Jojo Moyes. Proponujemy wzruszającą „Dziewczynę, którą kochałeś”, która pokazuje, jak silna może być miłość, „Moje serce w dwóch światach” odpowiadającą na pytanie czy warto żyć dawnymi uczuciami, czy też lepiej otworzyć się na nieznane i nie oglądać się za siebie oraz „Zanim się pojawiłeś” określaną mianem światowego fenomenu. Innym tytułem, który spełni oczekiwania miłośników literatury obyczajowej będzie „Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej. To bardzo emocjonalna opowieść o miłości, sile dobra i dawnych tajemnicach. Na zimową chandrę proponujemy takie książki, jak „Kropla nadziei” Katarzyny Michalak pokazująca, że nawet po najgorszej nocy przychodzi nowy dzień, a czas jest w stanie uleczyć nawet najgłębsze rany, „Druga miłość” Marzeny Rogalskiej przypominająca, że z miłości pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować czy też „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury, w której autor przybliża nam dalsze losy bohaterki popularnego serialu „Magda M”.
Z grubsza patrząc na to, co Znak ma do zaoferowania, głupio z jego promocji nie skorzystać (o ile czytamy ebooki). Książki tańsze od małej pizzy hawajskiej będzie można zgarnąć tylko do 27 grudnia do godziny 23:59. No i bez jaj, kto woli hawajską od dobrej książki?
Martyna Gancarzyk
Mikołaj Kołyszko
Jakub Krasny
artykuł sponsorowany