Ho, ho, ho! Święta za pasem, a co za tym idzie, zbliża się tradycyjne wymienianie prezentami. Skoro jesteśmy niestatystyczni i lubimy czytać, to oczywiście najlepszymi prezentami, jakie możemy podarować, są książki, e‑booki i audiobooki. Przy tej okazji zebraliśmy dziesięć najgorętszych tytułów, które śmiało możecie kupić komuś (lub sobie!) na prezent pod choinkę.
„Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris
„Tatuażysta z Auschwitz” jest opartą na faktach bestsellerową opowieścią o miłości rozgrywającej się w czasach Zagłady w samym sercu piekła na ziemi – w Auschwitz. Lale został przetransportowany do obozu w 1942 roku. Otrzymał rozkaz, by tatuować na przedramionach przybywających do Auschwitz więźniów numery identyfikacyjne. Numery, które miały ich naznaczyć na resztę życia. Mężczyzna każdego dnia tatuuje wielu ludzi w każdym wieku. Podczas kolejnego dnia pracy staje przed nim Gita, w której Lale zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Tatuażysta wykorzystuje swoją pozycję, aby uratować ukochaną. Parze kochanków udaje się przeżyć obóz – po wyzwoleniu Auschwitz biorą ślub i spędzają razem resztę życia.
To piękna opowieść o miłości w czasach zbrodni, która przeraża i jednocześnie dodaje otuchy. „Tatuażysta z Auschwitz” od miesięcy nie znika z list najpoczytniejszych tytułów w Polsce.
„Szczelina” Jozef Karika
„Szczelina” to kolejny elektryzujący horror napisany przez najpopularniejszego słowackiego autora, twórcę thrillerów, powieści sensacyjnych i horrorów, Jozefa Karikę. Po mistycznym horrorze rozgrywającym się pewnej wyjątkowo mroźnej zimy przyszedł czas na klimatyczną, hipnotyzującą powieść grozy, w której powtarzane od lat legendy mieszają się z rzeczywistymi zdarzeniami.
Karika przedstawia przyprawiającą o dreszcz historię Igora, który dopiero co dostał pracę jako robotnik budowlany.W czasie pracy na budowie natrafia na tajemniczy sejf, w którym znajduje stare płyty gramofonowe. Podczas ich odsłuchiwania słyszy głos kogoś, kto przez wiele miesięcy błąkał się po górach Trybecza, o których krążą mroczne legendy związane z serią dziwnych zaginięć. Część z zaginionych rozpłynęła się w powietrzu, inni wrócili ranni i niezdolni do normalnego życia. Po całej reszcie zostały tylko ciała. W „Szczelinie” przedstawiono mrożącą krew w żyłach historię Trybecza, w której jak w każdej legendzie znajduje się ziarno prawdy.
„21 lekcji na XXI wiek” Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari to izraelski historyk, profesor na wydziale historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i autor takich pozycji jak „Sapiens: od zwierząt do bogów” oraz „Homo deus: krótka historia jutra”. W swojej najnowszej książce „21 lekcji na XXI wiek” stara się odpowiedzieć na pytania o naszą teraźniejszość. Autor skupił się na problemach, w obliczu jakich ludzkość stoi obecnie. Harari analizuje zjawiska wpływające na losy gatunku ludzkiego i takie, które definiują naszą cywilizację. Co takie zjawiska jak dewastacja środowiska naturalnego, kryzys migracyjny, terroryzm, rozszerzona rzeczywistość czy biotechnologia mówią o człowieku, jego codzienności oraz o współczesnym świecie? Harari stawia w „21 lekcjach na XXI wiek” prowokacyjne pytania i udziela na nie celnych odpowiedzi.
„Chrobot” Tomek Michniewicz
„Chrobot” to najnowsza książka Tomka Michniewicza, cenionego i nagradzanego reportażysty. Tym razem zabiera czytelników w podróż przez siedem różnych miejsc i pokazuje jak wygląda ten sam świat oraz te same czasy widziane z całkowicie innych perspektyw – mieszkańca Japonii, Ugandy, Zimbabwe, USA, Finlandii, Indii i Kolumbii.
Tomek Michniewicz opowiada siedem historii o ludzkich problemach, smutkach, radościach, wyzwaniach i klęskach. Wszyscy bohaterowie przyszli na świat prawie w tym samym czasie. Żyją w różnych miejscach, są członkami skrajnie różnych społeczeństw i kultur. Zestawienie historii ludzi z całego świata pokazuje, jak wiele w naszym życiu zależy od miejsca urodzenia. Lektura „Chrobotu” pozwala poznać bliżej problemy współczesności. Co ważne Michniewiczowi udało się pokazać życie swoich bohaterów w niezwykle plastyczny, angażujący sposób.
„Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów” J.S. Margot
J. S. Margot podczas studiów translatorskich postanowiła podreperować swój studencki budżet. W tym celu rozpoczęła trwającą kilka lat pracę korepetytorki w rodzinie Schneiderów, ortodoksyjnych Żydów. Okazała się ona nie tylko możliwością zarobku, ale przede wszystkim spotkaniem z innym, pozornie niedostępnym światem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Spotkanie młodej, lewicującej i zbuntowanej studentki mieszkającej ze swoim irańskim chłopakiem z ortodoksyjną rodziną Schneiderów było niezwykłą przygodą dla obu stron. Tę magiczną relację możemy poznać, czytając reportaż „Mazel tow” napisany przez dorosłą już J. S. Margot. Autorka opowiada w nim o przyjaźni ponad podziałami religijnymi i kulturowymi. Nie zabrakło tu również ważnych pytań o tożsamość oraz o to, co łączy wszystkich ludzi bez względu na wyznanie czy miejsce urodzenia, dając czytelnikowi celną lekcję tolerancji i obopólnego szacunku. To świetny, lekko napisany reportaż, który bawi, smuci a także pozwala lepiej poznać codzienność ortodoksyjnych Żydów.
„Królestwo” – Szczepan Twardoch
Bez „Króla” nie byłoby „Królestwa”. Premiera tej książki okazała się ogromnym zaskoczeniem. W najnowszej powieści Twardocha do głosu dochodzą żydowska prostytutka Ryfka oraz syn Jakuba Szapiro. To oni relacjonują wojenne losy bohaterów „Króla”. Czytelnicy oczekujący opisów pościgów, ulicznych walk, rabunków i porachunków między gangami mogą się rozczarować, bowiem „Królestwo” to poruszająca opowieść o losach ludzi zamkniętych w gettcie, doświadczonych wojną, skazanych na nieuchronną śmierć. „Królestwo” jest refleksyjną i wzruszającą książka, w której kluczowym punktem jest widmo Zagłady.
„Lincoln w Bardo” – George Saunders
Jak polecać, to tylko najlepsze tytuły! Za „Lincolna w Bardo” George Saunders otrzymał Man Booker Prize – jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Ponadto tłumaczenie książki zostało wyróżnione tytułem książki roku magazynu „Książki”. O tej powieści mówi się „amerykańskie Dziady”. Saunders przedstawił w niej Amerykę czasów wojny secesyjnej. Śmierć była wówczas czymś zupełnie powszednim – tysiące ludzi dziennie umierały na froncie lub z głodu, szerzyły się choroby. Jednak jedna śmierć szczególnie poruszyła społeczeństwo – umiera Willie, ukochany syn prezydenta Lincolna. Ten nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią dziecka, codziennie odbywa samotne spacery na grób Williego, by tam w ciszy przeżywać żałobę. Willie nie jest jednak sam – na cmentarzu towarzyszą mu duchy pochowanych tam ludzi – żołnierzy, arystokratów, służących – ludzi z różnych klas społecznych i epok. Niektóre duchy nie chcą przyjąć do wiadomości faktu, że już nie należą do świata żywych. Fabuła książki oscyluje wokół ich rozmów.
„Lud” – Ilona Wiśniewska
Ilona Wiśniewska doskonale czuje się na północy, nie ukrywa też, że kocha o niej pisać. Dowodem na to jest już trzecia książka poświęcona tej części świata. Po opisaniu historii Spitsbergenu („Białe”) oraz relacji z mroźnej północy Norwegii („Hen”) Wiśniewska postanowiła udać się jeszcze wyżej na mapie świata – na Grenlandię. W swoim najnowszym reportażu skupia się głównie na mieszkańcach Uummannaq – miasteczka leżącego na jednej z wysepek przy zachodnim brzegu Grenlandii. Znajduje się tam najstarszy dom opieki, do którego trafiają dzieci opuszczone przez swoich rodziców. Często nie są to ofiary zaniedbań czy przemocy, a sieroty po samobójcach. Na Grenlandii depresja jest powszechnym zjawiskiem, to z jej powodu wskaźnik samobójstw na wyspie jest bardzo wysoki. Wiśniewska opisuje losy wychowanków i wychowawców domu opieki, ich rodzin, znajomych. Ponadto tłumaczy specyfikę życia na Grenlandii, napięte relacje między Grenlandczykami a Duńczykami oraz warunki panujące na wyspie.
„Opowiem ci o zbrodni”
Propozycją prezentową dla wszystkich fanów kryminałów jest antologia „Opowiem ci o zbrodni”. Siedmioro topowych polskich autorów powieści kryminalnych podjęło się niecodziennego zadania opisania sześciu wybranych przez siebie autentycznych zbrodni, które zostały popełnione w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Oprócz tego w swoją opowieść wpletli relację ze swojej pracy – jak przygotowują się do pisania, jak wygląda sam proces twórczy. Dzięki temu powstała książka wyjątkowa, której narrację dodatkowo wspiera serial telewizyjny, w którym każdy z autorów rozwija myśl rozpoczętą w „Opowiem ci o zbrodni”. Pozycja obowiązkowa dla kryminałoholików.
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” – Marcin Wicha
Wracając do poleceń z najwyższej półki, na prezent warto kupić książkę tegorocznego laureata Paszportu „Polityki”, podwójnej nagrody Nike oraz nagrody im. Gombrowicza. Marcin Wicha pisze w swojej książce o rzeczach, które zostały po śmierci matki. Biorąc w ręce rzeczy pozostawione w jej mieszkaniu, przypomina sobie zdarzenia z przeszłości, które pamięta tylko on. Przedmioty codziennego użytku, książki i meble działają na wyobraźnię autora. Wicha opisuje je, czasem w formie kilkustronicowych esejów, anegdot, czasem za pomocą kilku słów. Pozycja obowiązkowa dla ludzi, którzy cenią sentymentalne historie.
W naszym zestawieniu znalazły się zarówno poczytne bestsellery, nagradzane tytuły, historie prawdziwych zbrodni, wzruszające powieści, jak i poruszające reportaże. Mamy nadzieję, że każdy z was znalazł tu książkę, którą obdaruje bliską osobę lub samego siebie.
Redakcja Czytaj PL