Czytanie książek jest jak najbardziej zajęciem indywidualnym, ale już po lekturze warto mieć z kim o nich porozmawiać. Sprawdzają się w tym momencie Dyskusyjne Kluby Książki. Uczestnictwo w nich jest zupełnie dobrowolne i darmowe. Jest to doskonała okazja, by poznać ludzi o podobnych zainteresowań, poprzerzucać się argumentami z kimś, kto ma nieco odmienny pogląd na daną sprawę czy w końcu zajrzeć do książek, po które być może w innym wypadku w ogóle by się nie sięgnęło. Instytut Książki podał, że aktualnie w Polsce funkcjonuje 1685 klubów, czyli o 72 więcej niż na koniec ubiegłego roku.
Program Dyskusyjne Kluby Książki został zainicjowany w 2007 roku i jest to najważniejszy projekt Instytutu Książki. Ogólnym jego celem jest oczywiście promocja czytelnictwa w kraju. Program skupia się przede wszystkim na bibliotekach publicznych, w których do spotkań ma dochodzić. Co roku Instytut Książki przyznaje dotacje dla instytucji, które złożyły wnioski na prowadzenie Dyskusyjnych Klubów Książki na swoim terenie.
W pierwszym półroczu 2018 r. kluby spotkały się 7470 razy; skupiają obecnie 16327 stałych członków. Odbyło się 661 spotkań autorskich, z czego 433 finansowanych w całości przez program. Klubowicze spotkali się z niemal 300 autorami(…) Na potrzeby klubów zakupiono 12875 woluminów, czytamy w raporcie dostarczonym przez Instytut Książki.
Na stronie organizacji można znaleźć mapę z zaznaczonymi wszystkimi bibliotekami, przy których funkcjonują kluby.
Gorąco zachęcamy do zapisywania się i życzymy wielu owocnych książkowych dyskusji.
Jeśli natomiast w okolicy nie ma żadnego Dyskusyjnego Klubu Książki, nic nie stoi na przeszkodzie do zainicjowania takiego. Wystarczy zebrać chętnych do udziału w cyklicznych spotkaniach i zgłosić pomysł w najbliższej bibliotece, której zadaniem będzie dostarczanie Wam książek. Szczegółowe informacje odnośnie do zakładania Dyskusyjnych Klubów Książki również są dostępne na stronie instytutu.
źródło: instytutksiazki.pl
Przygotował Oskar Grzelak