Miesiąc Spotkań Autorskich to prawdopodobnie największy środkowoeuropejski festiwal literacki. Odbywa się równocześnie w pięciu miastach: Brnie, Ostrawie, Koszycach, Lwowie i Wrocławiu. Trwa trzydzieści jeden dni, każdego wieczoru czytelnicy mogą wziąć udział w dwóch wyjątkowych spotkaniach autorskich. Tegoroczna edycja startuje 2 lipca i potrwa aż do 1 sierpnia. Gościem honorowym tym razem jest Turcja. Stąd w najbliższym czasie Polskę odwiedzi trzydziestu jeden twórców literatury tureckiej.
Na samym początku, od 2000 do 2009 roku, festiwal był organizowany tylko w czeskim Brnie. Rok później imprezę rozszerzono na Ostrawę. W 2011 gościem honorowym Miesiąca Spotkań Autorskich była Polska. W tym momencie ruszyła polska edycja festiwalu odbywająca się rok rocznie we Wrocławiu. Później do miast partnerskich wydarzenia dołączyły słowackie Koszyce i ukraiński Lwów.
W każdym mieście przez trzydzieści jeden dni odbywać się będą wieczorki z autorami. Organizatorzy wyliczają, że Miesiąc Spotkań Autorskich to sześćdziesięcioro twórców z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Turcji.
Największym wydarzeniem festiwalu zawsze jest udział twórców z kraju będącego gościem honorowym. W tym roku jest to Turcja. Organizatorzy zaprosili wybitnych poetów, powieściopisarzy, nowelistów i dramaturgów, wśród nich m. in.: Nedim Gürsel, Oya Baydar, Tuna Kiremitçi, Özgür Mumcu, Şebnem İşigüzel, Murat Özyaşar, Gaye Boralıoğlu, Tarik Tufan, Iskender Pala, Aslı Perker, Ayfer Tunc, Yadé Kara.
Festiwal to także święto literatury polskiej. Porozmawiamy z Olgą Tokarczuk, laureatką tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera oraz Wiolettą Grzegorzewską – nominowaną do tej nagrody w roku ubiegłym. Fragmenty swoich książek zaprezentują, m. in.: Marcin Wroński, Ziemowit Szczerek, Paweł Sołtys (Pablopavo), Krzysztof Varga, Katarzyna Boni, Zbigniew Rokita, Jacek Inglot, Zbigniew Machej, Mariusz Czubaj, Zyta Rudzka, Jerzy Kronhold, Weronika Gogola. W turecki świat wprowadzi nas: Max Cegielski oraz mieszkające w Turcji na stałe Polki: Agata Bromberek oraz Agata Wielgolaska, podają organizatorzy na stronie polskiej edycji imprezy.
Szczegółowy program dostępny jest pod linkiem: http://www.msa.wroclaw.pl/. Ogólna zasada jest taka, że spotkania z autorami z Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy odbywać się będą codziennie o godzinie 19:00. Natomiast o 20:30 rozpoczynać się będą spotkania z tureckimi twórcami. Udział w festiwalowych wydarzeniach jest darmowy.