Czytelnicy z Markiem Rentonem, Simonem Williamsonem, Danielem Murphym i Francisem Begbiem po raz pierwszy zetknęli się w 1993 roku. Wtedy wydana została debiutancka powieść Irvine’a Welsha Trainspotting, w której nurzaliśmy się w heroinowych odmętach Edynburga lat 80-tych ubiegłego wieku. Bohaterowie powracali później przy różnych okazjach; w pełnym składzie widzieliśmy ich dotychczas dwukrotnie – w Porno i Trainspotting zero. W marcu pięćdziesięcioletni już mężczyźni spotkają się ponownie i wszystko wskazuje, że po raz ostatni.
Premiera powieści Dead Men’s Trousers została zaplanowana na 29 marca 2018 roku. Zastaniemy w niej Marka Rentona człowiekiem sukcesu, zajmującego się zarządzaniem DJ-ami, zajętego ciągłymi podróżami, który mimo dostatniego życia jest raczej nieszczęśliwy. Renton przypadkowo natrafia na Franka Begbiego, przed którym długi czas się ukrywał. Ten jednak wydaje się nie chować urazy, nie myśli nawet o zemście za zdradę sprzed wielu lat. Teraz jest szanowanym artystą. I to się liczy. Kiedy panowie wracają do Edynburga, ich ścieżki przecinają się również z Simonem i Danielem. Spotkanie, jak się można domyślać, poprowadzi do serii niefortunnych zdarzeń.
W książce po raz ostatni czterech głównych bohaterów jest razem. W miarę starzenia się postaci ich wspólne ważne przygody jako kwartet stają się coraz mniej realne. Nie wątpię, że niektórzy mogą pojawić się w przyszłych książkach, ale jako gang są skończeni, powiedział Irvin Welsh.
Pięć dni przed oficjalną premierą w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Edynburgu odbędzie się specjalne wydarzenie, którego gospodarzem będzie pisarz. 24 marca w dawnej fabryce ciastek w edynburskiej dzielnicy Leith czytelnicy będą mogli wziąć udział w szeregu atrakcji. Przede wszystkim Irvine Welsh będzie przedpremierowo czytał fragmenty nowej powieści. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Przygoda gangu rozpoczęła się w Leith i tam też się zakończy.
Tak więc Leith, a w szczególności ta jej część, gra ogromną rolę w formowaniu się tych postaci, które teraz znane są na całym świecie. Nie chcę brzmieć jak nostalgiczny stary wariat, ale jestem zachwycony, że wracam i oczekuję, ba! pragnę, dzikiej nocy, powiedział pisarz.
Autor Oskar Grzelak