Tom Hanks to przede wszystkim wybitny aktor, reżyser i producent filmowy. Ostatnio dał się również poznać jako pisarz. W ostatnim kwartale 2017 roku ukazał się zbiór opowiadań jego autorstwa zatytułowany Kolekcja nietypowych zdarzeń. Nowojorska księgarnia poprosiła Toma Hanksa o wskazanie dziesięciu swoich ulubionych książek. Okazuje się, że celebryta ma bardzo ciekawy gust literacki.
1. A World Lit Only by Fire, William Manchester
Amerykański historyk w swojej książce opisuje Europę czasów średniowiecza. Skupia się na technologicznej stagnacji, krótkowzroczności władców, feudalnym ustroju oraz opresyjnej roli kościoła w tym wszystkim.
2. Afryka Północna 1942–1943, Rick Atkinson
Rick Atkinson został za tę książkę uhonorowany Nagrodą Pulitzera. Opowiada w niej o kampanii w Afryce Północnej w latach 1942–1943, skupiając się oczywiście na armii USA. Stara się również konflikt przedstawić jako punkt zwrotny amerykańskiej historii.
3. 1939: The Lost World Of The Fair, David Gelernter
Po dziesięcioletnim okresie depresji narodowościowej, w przededniu największego konfliktu światowego Franklin Roosevelt oraz Albert Einstein otwierają 30 kwietnia 1939 roku Wystawę Światową w Nowym Jorku. Ta ma dać ludziom nadzieję na lepszą przyszłość, pokazać, że nie wszystko jest stracone. Gelertner pozwala cofnąć się czytelnikowi w czasie i zajrzeć na Wystawę Światową oraz poczuć związane z nią emocje.
4. Stasiland, Anna Funder
Książka australijskiej autorki Anny Funder Stasiland, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi.
5. Dżentelmen w Moskwie, Amor Towles
Bolszewicki sąd wydał wyrok. Hrabia Rostow zostaje odarty z majątku i statusu, pozbawiony wizyt w operze, ekskluzywnego apartamentu oraz znajomości. Teraz musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a przy okazji odkryć, że największego bogactwa nie można odebrać, bo nosi się je w sobie.
6. What It Takes, Richard Ben Cramer
Autor w książce ze szczegółami odmalowuje elekcję prezydencką w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku, pokazując, w jaki sposób zwyczajni ludzie zdobywają potrzebną im mieszankę ambicji, wytrzymałości i bezwstydności, by stać się prawdziwymi kandydatami na głowę narodu.
7. Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari
Porywający opis historii ludzkości, który zafascynował miliony czytelników na całym świecie. Jak to się stało, że homo sapiens podbił świat i zdominował planetę, a jego zachowania i idee stały się decydujące dla losów Ziemi?
8. Szpiedzy na Bałkanach, Alan Furst
Powieść szpiegowska z fabułą rozciągającą się od Grecji aż po Francję roku 1940. Costa Zannis, oficer salonickiej policji – człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie – nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze udział w walkach, między innymi przeciwko Włochom w Macedonii, po czym wraca do Salonik, gdzie angażuje się w pomoc Żydom.
9. Supreme City, Donald L. Miller
Monumentalna historia „stolicy wszystkiego”. Donald L. Miller bierze pod lupę Nowy Jork czasów wzrostu i transformacji. Zaprasza do ery jazzu, cudownych lat 20., w których wszystko było możliwe. To również opowieść o ludziach, bez których Nowy Jork nie mógłby zaistnieć: szybko bogacących się przedsiębiorcach, wielkich wizjonerach i wpływowych emigrantach.
10. The Future Is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia, Masha Gessen
Masha Gessen w swojej książce pokazuje jak reżim potrafi zmiażdżyć wszystko, co istotne. Tam gdzie świtała zapowiedź początku demokracji, znowu rozplenił się stary porządek sowiecki pod postacią współczesnego państwa mafijnego. Mocna książka będąca przestrogą dla nas wszystkich.
Przygotował Oskar Grzelak