Akademicka biblioteka należąca do University of Texas w Austin kładzie bardzo mocny nacisk na swoją misję poszerzania i udostępniania swojej kolekcji każdemu szukającemu wiedzy czytelnikowi, a jednocześnie posiada ogromne fundusze na ten cel. Harry Ransom Center wykupiło dwa lata temu archiwalne dokumenty należące do Gabriela Márqueza, zdigitalizowało je i teraz udostępniło za darmo online.
Za kwotę około 2 milionów dolarów uniwersytecka biblioteka wzbogaciła się o manuskrypty i maszynopisy wydanych oraz niewydanych dzieł Márqueza, materiały poznawcze, albumy fotograficzne, albumy z wycinkami, korespondencje, notatniki, scenariusze, akcydensy i pliki elektroniczne. Znaczna część dokumentów została już sfotografowana, obrobiona cyfrowo i udostępniona tutaj (https://hrc.contentdm.oclc.org/digital/collection/p15878coll51/). Proces digitalizacji nadal trwa i z czasem będą dodawane kolejne pozycje. Większość zebranych materiałów jest naturalnie w języku hiszpańskim, ale są też dokumenty po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, japońsku, , portugalsku, rosyjsku i szwedzku.
Niezwykłe w tym wszystkim jest to, że rodzina Márqueza zdecydowała się w ogóle na sprzedaż archiwum i pozwoliła na jego nieodpłatne udostępnianie. Wszak prace pisarza nadal podlegają ochronie prawa autorskiego.
Często właściciele praw restrykcyjnie spoglądają na swoją własność intelektualną, wierząc, że wykorzystanie naukowe może zagrozić komercyjnym interesom lub pomniejszyć przychody. Jesteśmy wdzięczni rodzinie Gabo za odblokowanie jego archiwum i uznanie tych prac za kolejną formę służenia jego czytelnikom na całym świecie, powiedział Steve Enniss, prezes Harry Ransom Center.
Biblioteka posiada w swoich zasobach archiwa innych znamienitych pisarzy. Wśród nich warto wymienić Iana McEwana czy laureatów Nagrody Nobla: Johna Maxwella Coetzee’ego i Kazuo Ishiguro.
Autor: Oskar Grzelak