Grudzień standardowo na rynku wydawniczym zwalnia, zamierza wegetować na wydanych we wcześniejszych miesiącach książkach, które tłumnie wylewają się spod plakatów reklamowych powiązanych z promocjami świątecznymi i wszelkimi innymi rodzajami wskazówek, że to właśnie te woluminy będą znakomitym pomysłem na święta. Dla wydawców jest to także chwila oddechu przed nowym rokiem, ustalenie planu na pierwszy kwartał i uporządkowanie spraw tegorocznych. Jednak nie oznacza to wcale, że w księgarniach w dziale premier nowości i wznowień w styczniu będą zalegały tytuły, sprzed co najmniej dwóch miesięcy – niektórzy postanowili przygotować coś specjalnego dla czytelników, będących na bieżąco z lekturami. A swoistą listę takich właśnie, znajdziecie poniżej – zatem do czytania!, przeglądania! i buszowania w świątecznych promocjach! Wesołych Świąt (z książkami pod choinką) i szampańskiego, niestatystycznego Sylwestra!
Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości – Andrea de la Barre de Nanteuil Lovisa Burfitt (Wydawnictwo Literackie)
Nadszedł listopad. Jesień była tak wspaniała, jak może być tylko przy Alei Minionych Czasów, w samym sercu Paryża. Minęło dokładnie pięćdziesiąt dziewięć dni od tamtego upalnego sierpniowego dnia, kiedy to Mademoiselle usiadła na zielonym jedwabnym dywanie, uniosła się nad podłogą, po czym wyfrunęła przez balkon. Isabella została sama w mieszkaniu Juliette Oiseau. Dopiero teraz zorientowała się, że pod fantazyjnymi falbankami i żabotami kryją się mroki przeszłości. Dawne życie skrywa liczne tajemnice i spieszne pożegnania, ale zostały po nim marzenia i siła siostrzanej miłości. Isabella musi szybko wyruszyć na poszukiwanie prawdy, zanim będzie za późno, i uratować wigilijną tradycję, o której jej ekscentryczna przyjaciółka najwyraźniej chce zapomnieć.
Modyfikowany węgiel – Richard Morgan (MAG)
W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy.
To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało…
Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, zna smak umierania, to ryzyko zawodowe. Lecz ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi i rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy społeczeństwa, które zapomniało o wartości ludzkiego życia, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów.
Raport z Północy – Andrzej Pilipiuk (Fabryka Słów)
Podróż do wnętrza Wielkiego Grafomana, a jednocześnie wędrówka po jego ukochanej Skandynawii.
Ta książka jest poniekąd książką podróżniczą – jednak w przeciwieństwie do książek prawdziwych podróżników nie opisuję miejsc egzotycznych ani choćby trudno dostępnych. Zamiast to draństwo czytać możecie wsiąść w samolot tanich linii lotniczych i zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Obsesją mojego życia zawsze była chęć odgryzienia się.
Podjąłem walkę by nie dać się wdeptać w błoto. By się uratować. By się odegrać. By żyć po swojemu, a nie tak jak nam wymyślono. Moje podróże po Skandynawii to część tego planu. I ta książka jest pełna moich obsesji. To jest książka napisana przez wkurzonego niewolnika, który zdołał zerwać się z łańcucha.
To, o czym marzyłem, będąc nastolatkiem, spełniło się. Jestem pisarzem. Żyję w wolnym świecie otwartych granic w którym z samolotu korzysta się jak z PKS‑u. Żegluję jachtem przez fiordy, czasem nawet stoję za sterem. Piszę książkę na laptopie. Nastąpiło dopełnienie. Ostatni kawałek rozsypanej układanki wskoczył na swoje miejsce.
Atlas Tolkienowski – David Day (Zysk i S‑ka)
Bogato ilustrowany Atlas Tolkienowski to niezbędne kompendium wiedzy miłośnika Tolkiena
W książce Davida Daya znajdziemy tablice chronologiczne, zestawiające najważniejsze wydarzenia z historii Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów czy rozmaitych królestw oraz wojen, barwne mapy ukazujące poszczególne etapy tworzenia Ardy, tablice genealogiczne ras, a także wizualizacje flory Tolkienowskiego świata. Poszczególne wydarzenia, postacie i miejsca są opisane w zwięzłych notkach, ozdobionych ilustracjami licznych autorów, znanych z wcześniejszej publikacji Davida Daya, Bestiariusza Tolkienowskiego. Przewodnik jest podzielony na osiem rozdziałów, traktujących o stworzeniu Ardy, o Nieśmiertelnych Krajach, o Śródziemiu, o królestwach Beleriandu w Pierwszej Erze, o imperium Númenoru w Drugiej Erze, o królestwach Dúnedainów w Trzeciej Erze, o wyprawie do Samotnej Góry i o wyprawie z Jedynym Pierścieniem.
Dzienniki więzienne – Jeffrey Archer (Rebis)
W 2001 roku Jeffrey Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości – proces był echem skandalu z roku 1987, kiedy Archer walczył w sądzie z gazetą „The Daily Star”, która oskarżyła go o korzystanie z usług prostytutki.
Pisarz nie byłby sobą, gdyby czasu w więzieniu – ostatecznie dwóch lat z zasądzonych czterech – nie poświęcił na stworzenie nowego dzieła. Już pierwszego dnia zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne refleksje. Tak powstały Dzienniki więzienne – w trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo.
Zagłębianie się w „Dzienniki więzienne” Archera to jak wejście w zaklęty krąg na co dzień zamknięty przed naszymi oczami.
Pani mi mówi niemożliwe – Marek Grechuta (Prószyński i S‑ka)
Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze oraz piosenki barda poetyckiej nuty.
W drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy na scenie królowało mocne brzmienie, pojawił się tajemniczy chłopak. Marek Grechuta zaskoczył wszystkich rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami. Jego wiersze natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska: „Świecie nasz”, „Dni, których nie znamy”, „Będziesz moją panią” czy „Wiosna, ach to ty”. Od dziesięcioleci śpiewają je kolejne pokolenia, a ostatnio na nowo przypomniał je, między innymi, Kamil Bednarek.
Krzyk morskich ptaków – Adam Nicolson (Znak)
Być może już wiesz, że drzewa potrafią się ze sobą komunikować. Być może poznałeś już duchowe życie zwierząt. Jeśli tak, to czas wyruszyć w niesamowitą podróż z podniebnymi wędrowcami.
Jesteś przekonany, że tylko ludzie wyszukują wiadomości w sieci? Kolonia nurzyków tworzy „informacyjną aureolę” i przekazuje sobie ważne dla przetrwania wskazówki.
Podziwiasz astronautów, którzy dolecieli na oddalony o ponad 300 tysięcy kilometrów księżyc? Albatros w trakcie swojego życia przelatuje taki dystans 266 razy.
Nikt nie potrafi opisać oceanicznych wędrowców piękniej niż Adam Nicolson, przyrodnik, brytyjski lord i miłośnik literatury. Wyrusz razem z nim w morską przygodę i poznaj tajemnice ginącego świata podniebnych podróżników, zanim będzie za późno.
Mgła – Marcin Ciszewski (Warbook)
Wybory wygrywa partia opozycyjna. Podinspektor Jakub Tyszkiewicz, szef Biura Zwalczania Terroryzmu CBŚ, nie był ulubieńcem urzędującego ministra, a już na pewno nie będzie nowego…
Tymczasem podczas lądowania na Okęciu rozbija się samolot wiozący ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
Dzień wcześniej ludzie podinspektora aresztują dwóch pochodzących z Bliskiego Wschodu terrorystów, którzy zamierzali dokonać zamachu na terenie Warszawy. Zeznają oni, że w mieście przebywa jeszcze jedna podobna im grupa.
Tyszkiewicz stara się znaleźć połączenie pomiędzy katastrofą rosyjskiego samolotu a terrorystami.
Musi się śpieszyć, bo w kolejnym tygodniu do Polski ma przylecieć prezydent Stanów Zjednoczonych…
Nie zdaje sobie także sprawy, że jego żona, światowej sławy malarka, pada ofiarą szantażu…
Niezwykły świat Calpurnii Tate – Kelly Jacqueline (Dwie Siostry)
Kontynuacja „Ewolucji według Calpurnii Tate” – dowcipnej opowieści o odkrywaniu przyrody, fascynacji nauką i szukaniu swojego miejsca świecie.
Zaczyna się rok 1900. W teksańskim Fentress spada śnieg. Calpurnia uznaje go za znak, że trzynasty rok jej życia będzie wyjątkowy.
Nie myli się. Wiosna i lato upływają jej na ratowaniu z tarapatów brata, który uparcie próbuje oswajać kolejne dzikie zwierzęta. Jesienią nadmorskie Galveston zostanie zniszczone przez powódź, a w Fentress pojawią się ludzie, którzy się z niej uratowali – skrywająca pewną tajemnicę kuzynka i weterynarz, dzięki któremu Callie odkryje swoje życiowe powołanie.
Tyle że dla panien z dobrego domu w Teksasie z początku XX wieku przewiduje się zupełnie inne scenariusze…
Paddington. Więcej przygód – Michael Bond (Znak)
Sympatyczny niedźwiadek z mrocznych zakątków Peru coraz lepiej radzi sobie w angielskim domu państwa Brown. A kiedy trzeba, naprawdę bierze sprawy w swoje… łapy! Tym razem wybierze się do domu handlowego i do sądu, odwiedzi dentystę, a nawet nauczy się prowadzić samochód. Jakie jeszcze przygody go czekają? Czy spodoba mu się w szkole? I czy sąsiad będzie zadowolony z jego pomocy w pracach domowych?
Komunizm po polsku – Nikołaj Iwanow (Wydawnictwo Literackie)
Historia komunizacji Polski widziana z Kremla
Skoro Churchill twierdził, że „skomunizować Polskę to czyste szaleństwo”, a Stalin miał powiedzieć, że „komunizm pasuje Polsce jak siodło krowie”, jak to możliwe, że PRL powstał i przetrwał niemal pół wieku?
Jakimi metodami Stalin próbował podporządkować sobie Polskę i dlaczego jego polityka nie dała trwałych efektów?
Dlaczego polska opozycja antykomunistyczna okazała się trwalsza od kolosa spod znaku sierpa i młota?
„Komunizm po polsku” to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.
Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.
Smocza straż – Brandon Mull (W.A.B.)
Długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowego Baśnioboru.
Po pokonaniu demonów następuje pozorny pokój. Tymczasem król smoków ma dość zamknięcia w azylu, podburza do walki swoich poddanych i chce przejąć władzę nad światem. Najpierw jednak musi zdobyć władzę we własnym więzieniu, w czym konsekwentnie będzie próbować mu przeszkodzić Kendra i Seth.
Czy smokom uda się przejąć władzę nad światem?
Porwanie – Kathryn Lasky (Nowa Baśń)
Wypchnięty z gniazda przez starszego brata i skazany na pewną śmierć, Soren zostaje uratowany przez członków Akademii Osieroconych Sów. Wraz z nową przyjaciółką, sprytną i uszczypliwą Gylfie, odkrywa prawdziwy i złowieszczy cel przywódcy tej niezwykłej szkoły.
Rycerz Siedmiu Królestw – George R.R. Martin (Zysk i S‑ka)
Bogato ilustrowany, ekskluzywny prequel „Gry o tron”.
„Rycerz Siedmiu Królestw” to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników George’a R.R. Martina i jego „Gry o tron”. Osadzone w świecie cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” trzy minipowieści („Wędrowny rycerz”, „Zaprzysiężony miecz”, „Tajemniczy rycerz”) prezentują wszystko to, co przyniosło autorowi światową sławę – fascynującą „rycerską” fabułę, nakreślone wiarygodnie psychologicznie postaci, rubaszny humor i niespodziewane zwroty akcji, a wszystko to okraszone odrobiną unoszącej się nad krainami Westeros smoczej magii.
Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi – to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych częściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace’a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose’a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń…
Olimp – Dan Simmons (MAG)
Już od miesięcy toczy się wojna między bogami i ludźmi wspieranymi przez morawce. Ofiarą pada Parys, zabity przez Apolla w pojedynku. Hera podstępem usypia Zeusa, by nie mógł wpływać na bieg wydarzeń – wojna trojańska musi wrócić na dawne tory. Ale na horyzoncie pojawia się nowy konflikt – bogowie wszczynają wojnę między sobą, a na Ziemi w przyszłości postludzie toczą walkę ze zbuntowanymi voynixami. Sytuacja staje się krytyczna, gdy ludzie tracą sprzymierzeńca – morawce…
Honor Harrington. Cień zwycięstwa – David Weber (Rebis)
Czasem nie wszystko przebiega dokładnie tak, jak powinno.
Mesańskie Równanie od stuleciu wcielało w życie swój plan, aby urządzić galaktykę po swojemu i udoskonalić genetycznie ludzkość.
Do niedawna wszystko przebiegało zgodnie z grafikiem, ale w pewnej chwili Równanie trafiło na przeszkodę pod postacią Gwiezdnego Królestwa Manticore. Sprowokowało więc wojnę między Manticore a Ligą Solarną, największym i najpotężniejszym mocarstwem, stworzonym kiedykolwiek przez rodzaj ludzki. Aby przyspieszyć bieg spraw, przypuściło jednocześnie skrytobójczy atak, który zrujnował przemysł obronny Królestwa Manticore.
Podjęto też działania dla podkopania tradycyjnie dobrej reputacji Manticore na arenie międzynarodowej. Temu właśnie miała posłużyć operacja Janus, polegająca na zachęcaniu różnych ugrupowań rebelianckich do działania i obiecywaniu im wsparcia ze strony królestwa. Wsparcia, które nie miało nigdy nadejść. Dla Ligi Solarnej miał to być kolejny argument za zniszczeniem Manticore.
Niemniej nawet najstaranniej przygotowane działania mogą mieć trudne do przewidzenia konsekwencje. Skutkiem ubocznym operacji Janus stała się fala rewolucji, dających szansę uciśnionym planetom na zdobycie prawdziwej niezależności.
Akcja “Cienia zwycięstwa” toczy się głównie na kilku planetach, rządzonych przez podporządkowane korporacjom i skorumpowane rządy. Są wśród nich Chotěboř (skolonizowany w dużej mierze przez Czechów), Włocławek (zasiedlony przez potomków polskich kolonistów), szkocki Halkirk czy chorwacka Kornati. Wszystkie one stają wobec historycznej szansy pójścia za przykładem gromady Talbott i sprzymierzenia się z Gwiezdnym Imperium Manticore.
Wonder Woman. Tom 1. Kłamstwa – Greg Rucka (Egmont)
Pierwszy tom serii o Wonder Woman w nowej linii wydawniczej DC Odrodzenie.
Nieujarzmiona, uzbrojona w Lasso Prawdy i obdarzona mocą bogów, księżniczka Diana z Temiskiry – znana światu jako Wonder Woman – jest jedną z najwspanialszych superbohatek w historii komiksu. Ale kim jest naprawdę? Nawet ona sama nie jest tego pewna. Wonder Woman prześladują wspomnienia z życia, którego nigdy nie zaznała, a jednak w głębi duszy czuje, że są autentyczne. Najbardziej wstrząsające jest to, że nie może odnaleźć drogi do Temiskiry, mitycznej wyspy Amazonek. Ta droga, chociaż ukryta przed zewnętrznym światem, zawsze była dla niej dostępna. Teraz zniknęła!
Co gorsza, jedyną osobą, która może doprowadzić Dianę do rodzinnej wyspy, jest jej największy wróg: kobieta przemieniona w geparda. Czy ten niewiarygodny sojusz doprowadzi do odkrycia mrocznych tajemnic księżniczki?
Pierwszy tom nowych przygód Wonder Woman stworzyli: znakomity scenarzysta Greg Rucka (Batwoman: Elegy, Gotham Central, Wonder Woman) we współpracy ze słynnym rysownikiem Liamem Sharpem (2000 AD).
Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford – Laura Thompson (Kobiece)
Fascynująca biografia sióstr Mitford – grzesznic w tweedzie, które popijały herbatkę z mlekiem.
Najstarsza była przenikliwą pisarką o nieskazitelnych manierach. Druga była miłością brytyjskiego poety. Trzecia stała się zagorzałą faszystką, poślubioną finansowemu baronowi. Czwarta ubóstwiała Hitlera, a gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, z rozpaczy usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną bratanka Winstona Churchilla. Najmłodsza poślubiła lorda Cavendisha, zostając najsłynniejszą księżną Wielkiej Brytanii.
Siostry Mitford – Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica i Deborah – dzięki swym niewiarygodnym życiorysom stały się postaciami kultowymi, których skrajne poglądy i pasje świetnie oddawały polityczne i społeczne kontrowersje okresu międzywojennego.
Stylowa historia życia sześciu sióstr wypełniona skandalami i opowiedziana po mistrzowsku przez Laurę Thompson to zdumiewająca biografia, która jest idealnym odzwierciedleniem życia angielskiej klasy wyższej przed II wojną światową.
Nightwing. Tom1. Lepszy niż Batman – Tim Seeley (Egmont)
Pierwszy tom serii o Nightwingu w nowej linii wydawniczej DC Odrodzenie.
Dick Grayson był pierwszym Robinem. Zastępował Batmana. Był superszpiegiem, a potem człowiekiem, którego wszyscy uważali za martwego. Teraz wraca do Gotham jako Nightwing. Powrót do starego życia nie jest łatwym zadaniem – nie wystarczy założyć znajomy czarno-niebieski kostium. Zwłaszcza że Batman, jego poprzedni szef, nalega, by działał w pojedynkę. Tym razem Dick zawiąże sojusz z Raptorem, nową postacią działającą w Mrocznym Mieście, by stawić czoło Trybunałowi Sów. Aby tego dokonać, Nightwing być lepszy niż Batman!
Przygody młodego bohatera stworzyli scenarzysta Tim Seeley (Grayson) i rysownik Javier Fernández (Red Hood/Arsenal).
Kapetyngowie. Królowie Francji 987‑1328 – Jim Bradbury (Astra)
W 987 r., po śmierci ostatniego władcy z dynastii Karolingów, francuscy lordowie wybrali na króla Hugona Kapeta. Zapoczątkował on dynastię, która rządziła Francją do 1328 roku. Podczas jej rządów postępował proces scalania francuskich terytoriów i wzmacniania władzy królewskiej, którego kulminacja nastąpiła za rządów Filipa II Augusta oraz Ludwika IX Świętego. Autor w kompleksowy sposób opisuje średniowieczną Francję, poświęcając uwagę zarówno systemowi zarządzania państwem, kwestiom dynastycznym, jak i relacjom z Kościołem. Narrację ubarwiają cytaty z tekstów źródłowych, dobierane w sposób świadczący o dużym poczuciu humoru autora.
Star Carrier. Tom 7. Mroczny umysł – Ian Douglas (Drageus)
Rok 2425. Wojna między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyła się. Jednak zanim na Ziemi rozpocznie się era pokoju, ludzkość musi połączyć swe siły i stworzyć wspólną flotę kosmiczną do walki z nieznanym zagrożeniem w Omega Centauri. Bez ostrzeżenia obca potęga zniszczyła tam ludzką placówkę naukową. Zagrożenie musi zostać zneutralizowane, zanim obcy zainteresują się Ziemią.
Admirał Trevor „Piachu” Gray, dowódca lotniskowca „Ameryka”, ma własną misję. Konstantin, sztuczna inteligencja o niezwykłych możliwościach, przekonał go, że jedyną szansą na przetrwanie ludzkości jest technologia, którą można znaleźć w pewnym odległym układzie. Teraz Gray musi złamać rozkazy, aby stworzyć broń potężniejszą od wszystkiego, co powstało.
Harley Quinn. Tom1. Umrzeć ze śmiechem – Conner Amanda, Palmiotti Jimmy (Egmont)
Pierwszy tom przygód gwiazdy Legionu Samobójców w nowej linii wydawniczej DC Odrodzenie.
Nazywa się doktor Harleen Quinzel – lecz przyjaciele i wrogowie znają ją lepiej jako poczciwą Harley Quinn. Jej były chłopak, Joker, może i jest księciem-klownem zbrodni, ale Harley to królowa Coney Island! Kiedy zatem jej małemu nadmorskiemu rajowi zagrozi inwazja zombie, oberwą wszyscy: żywi, martwi i nieumarli! Pięści i młotki pójdą w ruch, faceci dostaną nauczkę, a panie zawładną nocą!
Komiks jest dziełem duetu autorskiego – Amandy Conner i Jimmy’ego Palmiottiego – wspieranego przez artystów Johna Timmsa i Chada Hardina.
Wojownicy. Tom 7. Nowa przepowiednia. Północ – Erin Hunter (Nowa Baśń)
Mrok, Powietrze, Woda i Niebo staną się jednością… by odmienić las na zawsze.
Klany dzikich kotów od wielu księżyców żyły w pokoju – jednak przodkowie mają dla nich przerażające wieści. Nadchodzi nowa przepowiednia i nieznane wcześniej zagrożenie. Młody wojownik, Jeżynowy Pazur, nieoczekiwanie dla siebie, zostaje wskazany jako ten, od którego zależy los wszystkich klanów.