Ciekawostki

Książka, którą przeczytasz dopiero w 2114 roku (nie, to nie błąd)

Słyszeliście o Bibliotece Przyszłości (Future Library)? To książkowy projekt, do pracy przy którym ma zostać zaproszonych w sumie stu autorów, natomiast efekt końcowy zostanie odsłonięty dopiero w 2114 roku. My tej książki już nie przeczytamy, zrobią to najwcześniej nasze wnuki.

W 2014 roku w regionie Nordmarka należącym do Oslo zasadzono tysiąc świerków. Za 97 lat drzewa mają zostać ścięte i wyprodukowany zostanie z nich papier, który posłuży do wydrukowania nakładu wyjątkowej książki. Każdego roku poczynając od 2014 do projektu będzie dołączał jeden pisarz.

Każdy z zaproszonych autorów ma popełnić jeden tekst. Nie jest narzucona jego długość, może należeć do dowolnego gatunku, poruszać dowolną tematykę. Każdy Manuskrypt po uroczystym przekazaniu jest zamykany w specjalnym pomieszczeniu w bibliotece publicznej w Oslo, gdzie będzie czekał aż do 2114 roku. Wtedy wszystkie teksty po złożeniu w antologię zostaną po raz pierwszy wydrukowane. Dotychczas w projekcie biorą udział Margaret Atwood, David Mitchell i Sjón. Do grona wybranych dołączyła właśnie turecka psarska Elif Shafak. Autorką projektu jest szkocka artystka Katie Paterson.

Elif Shafak została zaproszona w ostatni piątek. Wyraziła ogromną wdzięczność, że wybrano ją do partycypowania w tak oryginalnym projekcie i współpracy z tak znamienitym gronem pisarzy.

To bardzo niezwykły projekt, a oni włożyli już w to tyle myśli i serca. Stoi za tym ogromna wiara. Cały pomysł pisania manuskryptu, który, miejmy nadzieję, zostanie przeczytany w przyszłości jest dla mnie jak pisanie listu i pozostawienie go rzece. Nie wiesz, gdzie zawędruje ani kto go przeczyta – wierzysz jedynie w upływ czasu, powiedziała.

Katie Paterson wybiera do projektu autorów, którzy mają wyjątkowe zasługi na rzecz literatury czy poezji, a ich praca musi być zdolna pochwycić wyobraźnię tego i przyszłych pokoleń.

Piszesz dla ludzi, których nigdy nie spotkasz, a jednocześnie tworzysz dla siebie samego, dlatego w pewnym sensie jest to bardzo osobisty, kameralny projekt. Nie myślisz o reakcji, piszesz ponieważ wierzysz w to, co robisz, mówiła Elif Shafak o Bibliotece Przyszłości.

Future Library: An Introduction from Katie Paterson on Vimeo.

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy