Ciekawostki

Chińczycy mogą cieszyć się nową futurystyczną biblioteką

Biblioteka musi być przede wszystkim pojemna i pełna książek. To jest coś, z czym nikt nigdy kłócić się nie będzie. Ale czy przy okazji nie może być efekciarska, designerska, wizualnie pojechana. Nic przecież nie stoi temu na przeszkodzie. Holenderska firma architektoniczna MVRDV stworzyła w Tiencin w Chinach bibliotekę wyglądającą, jakby została przeniesiona z filmu science fiction.

W Tiencin – jednym z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej – otwarta niedawno została nowa biblioteka przy Centrum Kultury Binhai. Budynek wyróżnia bardzo futurystyczny wygląd – nie tylko zewnętrzna fasada, ale przede wszystkim jej wnętrze z wizjonerskim układem półek i sferycznym atrium wyglądem przypominającym gałkę oczną.

Oko jest środkiem biblioteki. Wgryza się w budynek, tworząc przestrzeń do siedzenia, czytania czy po prostu spędzania czasu[…] Przeszklone audytorium daje 360-stopniową panoramę przestrzeni w środku. Prawdziwie refleksyjne i melancholijne otoczenie, powiedział Winy Maas, współwłaściciel MVRDV – firmy, która zaprojektowała bibliotekę.

Architektoniczne cacko ma pięć pięter, zajmuje powierzchnię prawie 34 tysięcy metrów kwadratowych i mieści 1,2 miliona książek! Egzemplarze są ułożone na szeregowo ustawionych półkach, które przywodzą na myśl kontury krajobrazu. Te wznoszą się i okalają sferyczne atrium, nadając całości hipnotyzującego sznytu. Pierwsze dwa piętra wypełnione są czytelniami i półkami książek. Tam też znajdują się przestrzenie do chillowania się. Najwyższe piętra z kolei zostały przeznaczone na sale spotkań, biura i stanowiska komputerowe. Magazyny, archiwum i pomieszczenia serwisowe są zlokalizowane pod ziemią.

źródło: mvrdv

Autor: Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy