Aktualności

Pierwsza w Polsce i największa w Europie kindloteka

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego obchodzi właśnie dwusetną rocznicę działalności. Słuszny wiek zasłużył na słuszny prezent. Amazon, znany z działalności wspierającej czytelnictwo, podarował placówce dwieście czytników Kindle z grawerunkiem „200 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”. Już w październiku zostanie otwarta największa w Europie kindloteka.

Mimo że instytucja formalnie urodziny obchodzi w tym roku, to obchody rozpoczęły się już zeszłego października. Wystartowała wtedy wystawa „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki” prezentująca zbiory z ośmiu obszarów tematycznych: dokumenty sprzed 200 lat, gabinet rycin i rysunków, książki dawne, salon muzyczny, rękopisy, dokumenty z ulicy, salon prasowy i zbiory zdigitalizowane. Właśnie podczas inauguracji wernisażu Amazon ogłosił, że podaruje bibliotece czytniki. Te mają symbolizować przyszłość książek.

Wiemy, że promowanie czytelnictwa jest ważnym elementem misji Amazon. Tym bardziej cieszy nas fakt, że firma wybrała naszą instytucję jako partnera programu i wierzymy, że nowo otwarta wypożyczalnia czytników będzie cieszyć się dużym powodzeniem, a tym samym będzie pogłębiać zamiłowanie do czytania nie tylko wśród młodzieży i studentów, mówiła dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektor BUW.

Poza przekazaniem czytników, Amazon ma dostarczać bibliotece książki w wersji elektronicznej. Firma zaoferowała również pomoc w digitalizacji starodruków.

Oficjalny regulamin korzystania z kindloteki nie został jeszcze udostępniony, ale na stronie BUW czytamy:

Czytelnicy z uprawnieniami do wypożyczania zbiorów BUW będą mogli wypożyczyć nośnik na 30 dni z możliwością 3-krotnej prolongaty, a pozostali korzystać z udostępnionych na miejscu w tzw. „zatoczce czytelnika” obok Czytelni Głównej na 2 piętrze BUW. Każdy przeznaczony do wypożyczenia czytnik został wyposażony w ochronne etui oraz kabel mini USB.

Źródło: http://www.uw.edu.pl

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy