Ciekawostki

11 ciekawych faktów o Stephenie Kingu

Jakiś czas temu prezentowaliśmy wam dziesięć faktów o Stephenie Kingu. Powracamy z tym cyklem, tym razem dajemy wam o jedną ciekawostkę więcej. Zobaczcie, co jeszcze kryje w sobie biografia Króla Horroru.

1. W chwilach, kiedy akurat nie pisze, autor „Misery” lubi grać na gitarze. Występował nawet w zespole – The Rock Bottom Remainders, złożonym w całości z pisarzy. Oprócz Kinga występowali w nim też m.in.: Amy Tan, Mitch Albom, Matt Groening i Ridley Pearson. Honorową członkinią była Maya Angelou. Grupa została założona w 1992 roku i ostatni koncert dała w 2012. W czasie całej kariery zebrali 2 miliony dolarów na cele charytatywne. Jeden z członków zespołu, Dave Barry mówił: Gramy tak samo dobrze, jak Metallica pisze książki.

2. W drugiej połowie lat ‘90 King współpracował z Michaelem Jacksonem przy scenariuszu filmu „Duchy” (Michael Jackson’s Ghosts”). Jackson twierdził, że całą historię stworzyli podczas rozmowy telefonicznej. Film w reżyserii Stana Winstona miał premierę w 1997 roku. Główny bohater nazywa się Maestro (w tej roli sam Jackson). To osobnik żyjący w tajemniczym domu na szczycie wzgórza, nieopodal miasteczka i pokazujący dzieciom magiczne sztuczki. Burmistrz decyduje, że dziwnego lokatora należy przepędzić. Wiedzie mieszkańców do siedziby Maestra by się z nim rozprawić, jednak tam czeka niego makabryczna, muzyczno-taneczna niespodzianka. W produkcji brał też udział Mick Garris, który wcześniej współtworzył wiele filmów na podstawie książek Kinga.

3. W pierwszej odsłonie ciekawostek o Kingu pisaliśmy o wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Historia ma ciąg dalszy. Prawnik pisarza kupił wana, który go potrącił za 1 500 dolarów, żeby nikt nie wystawił go na Ebayu. Auto zostało zezłomowane. King był rozczarowany – mówił potem, że marzył o tym, by osobiście rozwalić samochód kijem baseballowym (po sieci krąży historia, jakoby tak rzeczywiście się stało).

4. W latach ‘80 King przeżył etap silnego uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Było to na tyle poważne, że autor twierdzi, iż nie pamięta za bardzo procesu pisania „Cujo”. Rodzina oraz znajomi zorganizowali mu interwencję – zebrali w jego gabinecie dowody uzależnienia pisarza (puste puszki po piwie, wypalone papierosy, resztki kokainy, marihuany, Xanaksu, a także innych substancji) i pokazali mu je. Akcja okazała się skuteczna, King rzucił wszystkie używki, wyszedł z nałogów – od tego czasu pozostaje trzeźwy.

5. W 2014 roku Barrack Obama udekorował Kinga Narodowym Medalem Sztuki za jego zasługi na polu literatury. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej płodnych pisarzy naszych czasów, pan King łączy swoją niezwykłą umiejętność opowiadania historii z błyskotliwą analizą ludzkiej natury. Przez dekady, jego horrory, opowieści pełne suspensu, książki science-fiction i fantasy przerażały i zachwycały publiczność na całym świecie.

6. Stephen i jego żona Tabitha przekazali 1.2 miliona dolarów na rzecz miejscowego stadionu baseballowego. Mieli jednak jeden warunek: tablica wyników musiała być umieszczona tak wysoko i pod takim kątem, by rodzina Kingów mogła widzieć ją z okien swojego domu. Dzięki temu mogą teraz śledzić przebieg rozgrywek nie wychodząc z domu.

7. Autor „Lśnienia” po raz pierwszy został opublikowany w Dave’s Rag – gazetce szkolnej jego starszego brata. Stephen pisał tam serię tekstów, opartych (bardzo mocno opartych) na oglądanych przez niego horrorach i filmach science-fiction.

8. Twórca „Mrocznej Wieży” prawdopodobnie widział tragiczną śmierć swojego kolegi, ale wyparł to doświadczenie z podświadomości. Czteroletni Stephen, bawiąc się ze swoim przyjacielem, zobaczył jak inny chłopiec wchodzi na tory, zostaje potrącony przez pociąg i ginie. Autor twierdzi, że nie pamięta zajścia, a jedynie fakt, że później mu je relacjonowano – w relacji tej miał być naocznym świadkiem. Zdarzenie zostało opisane w „Danse Macabre”, zbiorze tekstów non-fiction. Czy to możliwe, że oglądanie śmierci w tak młodym wieku mogło wpłynąć na rozwój mrocznej wyobraźni Króla Horroru?

9. W czasie kiedy pisał „Carrie” (swoją pierwszą opublikowaną książkę, a czwartą napisaną), King pracował jako nauczyciel angielskiego w liceum, a w wakacje dorabiał w pralni. Mieszkał wtedy w przyczepie, nie miał telefonu i pisał na maszynie żony. Prawa do wydania w twardej oprawie sprzedał za 2 500 dolarów, w miękkiej za 400 000. Wersja twardookładkowa rozeszła się w nakładzie zaledwie 13 000 egzemplarzy, miękkookładkowa w ciągu roku znalazła ponad milion nabywców.

10. Pierwsza wersja „Misery” została napisana na biurku, przy którym zmarł Rudyard Kipling. Małżeństwo Kingów przebywało akurat w londyńskim Brown’s Hotel. Pisarz nie mógł zasnąć, więc poprosił obsługę o udostępnienie miejsca, gdzie mógłby pisać. Wskazano mu potężne biurko z drzewa wiśniowego, które, jak jak się później okazało, należało do Kiplinga. To właśnie przy nim autor „Księgi Dżungli” miał odejść z tego świata. W wywiadzie udzielonym Peterowi Conradowi w 1988 roku, King powiedział, że większą część „Misery” napisał ręcznie właśnie przy tym pulpicie.

11. Ekranizacje utworów Kinga powstaje niemalże z taką samą częstotliwością jak same utwory. W 2007 roku twórczością autora „Miasteczka Salem” zainteresowało się Bollywood. Tak powstał film „No smoking” – ekranizacja nieoficjalna (można wręcz powiedzieć, że piracka). To obraz luźno inspirowany opowiadaniem „Quitters, Inc.”, jednak im dalej posuwała się akcja, tym fabuła bardziej oddalała się od oryginału. Historia skupia się na bogatym, młodym biznesmenie, który jest nałogowym palaczem. Pewnego razu dowiaduje się o rewolucyjnej, stuprocentowo skutecznej metodzie rzucenia. Odwyk polega na tym, że za każdym razem, gdy pacjent ulega nałogowi, coś strasznego przydarza się jemu lub jego bliskim – może to być zamknięcie na pięć minut w komorze z dymem z wszystkich wypalonych w życiu papierosów, może być to też utrata palca, a nawet śmierć, czy utrata duszy. Film Anurag Kashyap jest surrealistyczny, wypełniony czarnym humorem, grozą, elementami onirycznymi i, jakże by inaczej, muzyką.

W sprzedaży jest kolekcja Stephena Kinga! Więcej informacji po kliknięciu w obrazek 😉

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy