Ciekawostki

Literackie Twardzielki na Dzień Kobiet

Nadciąga jedyny taki dzień w roku – Międzynarodowy Dzień Kobiet!
Święto kobiecości, święto dziewczęcości, święto drugiej płci, czyli święto jak najbardziej wyjątkowe. Z tej okazji warto przypomnieć sobie jedne z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek literatury popularnej, prawdziwych twardzielek, buntowniczek, dziewcząt i kobiet z klasą, które w trudnych czasach stanęły na wysokości zadania i udowodniły wszem i wobec, że piękna płeć to zdecydowanie nie słaba płeć.

Wszystkich kobietom hip hip hurra, a specjalnie dla Was TOP 8 twardzielek w literaturze, czyli na Dzień Kobiet o kobietach, ale nie tylko dla kobiet, do inspirowania się!

Lisbeth Salander z cyklu “Millennium” Stiega Larssona i Davida Lagercrantza
Skrzywdzona i niepokorna światowej sławy hakerka, pełna wewnętrznego smutku i uśpionej furii. Młoda kobieta o aparycji dziecka, drobna, wychudzona, o uciekającym wzroku. Ucieleśnienie buntu, który z początku wydaje się być na pokaz. A tak naprawdę przywdziewa kamuflaż i próbuje odwrócić uwagę od swojej największej słabości – złamanej dziewczyny, osamotnionej w swoim cierpieniu i całkowicie pozostawionej samej sobie. Ta słabość jest jej największą siłą.

Hermiona Granger z serii Harry Potter J.K. Rowling
Wzór idealnej czarownicy o dobrym, wielkim sercu, która gotowa jest zrobić wszystko dla swoich przyjaciół. Niezwykle mądra, ambitna ponad miarę i lekko przemądrzała, ale zna swoje mocne i słabe strony, by wykorzystać je, kiedy tylko przychodzi taka potrzeba. Walczy z niesprawiedliwością, bo sama wie, co to znaczy być dyskryminowanym.

Yennefer z Vengerbergu z cyklu opowieści o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego
Piękna i tajemnicza czarodziejka o wybuchowym temperamencie i ciętym języku. Ukochana Geralta z Rivii, który pozostał jej największą miłością. Silna i nieprzejednana, z ukrytą pod urokiem magii nieuleczalną skazą.

Katniss Everdeen z trylogii „Igrzysk Śmierci” Suzanne Collins
Prawdziwa wojowniczka, która za wszelką cenę pragnie przeżyć, by pozwolić przeżyć innym – tym, których kocha najbardziej. Walczy o byt swojej rodziny, o przetrwanie matki i siostry, którą chroni i ceni ponad wszystko i wszystkich innych na świecie. Przypadkowy symbol rewolucji uwikłany w dramatyczne wydarzenia, które złamią jej serce.

Arwena z trylogii “Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena
Mądra i piękna pół elfka, najmłodsza córka Elronda, która była gotowa odrzucić nieśmiertelne światło Gwiazdy Wieczornej dla walecznego Aragorna i czekać na niego przez lata. Wybrała los człowieka, a swoje miejsce w krainie na Zachodzie oddała Frodowi, by zostać królową Gondoru i umrzeć niedługo po śmierci ukochanego.

Daenerys Targaryen z cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina
Córka Szalonego Króla, prawowita władczyni Żelaznego Tronu, Matka Smoków, Zrodzona z Burzy i Królowa Meereen, a to jedynie część tytułów tej fiołkowookiej piękności. Przeżyła swojego opętanego żądzą władzy brata, poświęciła szczęście u boku męża Khala Drogo, tracąc wszystko, by zyskać niemal niepokonaną siłę, niezwyciężonego ducha i królestwo, które jest dla niej zaledwie pierwszą przystanią. Cel jest dla niej jasny od urodzenia i zamierza go osiągnąć nawet jeśli przyjdzie jej zniszczyć wszystko wokół siebie – usiąść na Żelaznym Tronie i zostać władczynią Siedmiu Królestw.

Esmeralda “Babcia” Weatherwax z cyklu „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta
Jedna z najpotężniejszych i najbardziej szanowanych czarownic swojego świata. Wieczna dziewica i wieczna panna, o wszystkich zębach własnych i surowych zasadach, od których sama zdecydowanie stroni. Oszukała swoją złośliwą naturę, by uzupełniać swoimi postępkami naturę siostry Lilith i dawać ludziom dokładnie to, czego naprawdę potrzebują.

Pippi Langstrump/Pończoszanka z serii opowieści dla dzieci Astrid Lindgren
Któż w dzieciństwie nie słyszał o Pippilotcie Wiktualii Firandelli Złotomonetcie Pończoszance? Znak rozpoznawczy to rude warkoczyki, które żyją własnym życiem, moc piegów i… siła kilku rosłych chłopa. Osierocona i osamotniona, ale mimo wszystko zawsze radosna, pełna werwy i nieskończonych opowieści. Z małpką na ramieniu, na grzbiecie ukochanego konia i workiem złotych monet sieje spustoszenie w małym miasteczku i rozbestwia okoliczne dzieciaki, obnażając hipokryzję dorosłych.

A czy Wy macie swoje ulubione literackie twardzielki, które niezmiennie Was inspirują?


Olga Kowalska – twórczyni i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk utworzonego w 2012 roku. Z wykształcenia filolog i specjalistka od literatury francuskiej XVIII wieku. Pożeracz książek, filmów, gier i kultury w każdej postaci. Koneserka horroru, grozy i science fiction wiecznie na tropie idealnej opowieści.


Powyższe bohaterki książkowe możecie poszukać w księgarni livro.pl

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy