Aktualności

Biografie, po które powinien sięgnąć każdy

Z okazji Dnia Kobiet warto pomyśleć o przedstawicielkach tej płci, które namieszały w historii, nauce czy kulturze. Wszyscy je znamy, ale często wiemy o nich rozpaczliwie mało. Wgląd w życiorys tych postaci pozwala zobaczyć ich ludzką twarz, poznać słabości, a więc jednocześnie uwierzyć w siebie. Skoro z problemami borykała się podwójna noblistka, czemu my mamy się ich wstydzić?

Lemire Laurent - Maria Skłodowska-Curie
Pozycja zdecydowanie na czasie - 3 marca wchodzi do kin polsko-francuski film biograficzny o noblistce. To kobieta, która musiała walczyć z mizoginią epoki, by móc poświęcić się nauce. Środowisko odrzucało ją ze względu na płeć, polskie korzenie, domniemane żydostwo, a po śmierci Piotra Curie - romans z żonatym mężczyzną. Pierwsza kobieta profesor na paryskiej Sorbonie. Odkrywczyni dwóch pierwiastków. Pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Nobla i pierwsza osoba, która zdobyła nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach (fizyce i chemii). Wychowała dwie córki, jedna z nich także została noblistką. Książka skupia się na jej życiu prywatnym - czyli tym, o którym mało kto pamięta, czyniąc z niej postać rodem z pomnika.

Violetta Ozminkowski - Sztuka kochania gorszycielki
To dogłębna analiza życia Michaliny Wisłockiej, czyli twarzy polskiej rewolucji seksualnej. Zawiera zapiski z dzienników lekarki oraz rozmowy z jej współpracownikami i rodziną. Całość łączy się w opowieść o kobiecie, która z jednej strony wyprzedzała swoją epokę, a z drugiej była niezwykle trudna w obyciu. Miotała się między mężczyznami a chęcią kariery, narzekała, wpadała w szał twórczy i badawczy... Pewne tezy z jej sztandarowego dzieła "Sztuka kochania" mocno się zestarzały, ale sama Wisłocka pozostaje postacią silną, nietuzinkową i wartą poznania.

Carrie Fisher - Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Carrie Fisher znana z roli księżniczki Lei nie kojarzy się niemal nikomu z pisaniem, a jej pióro jest niezwykle smakowite, zaś biografia dorównuje jej najsłynniejszemu fikcyjnemu wcieleniu. Córka dwojga sławnych ludzi, których oboje przebiła popularnością, ikona seksu dla fanów fantastyki, opowiada o Hollywood, jakiego nie znamy oraz o wieloletniej walce z depresją. Książka tym ważniejsza, że pożegnaliśmy Carrie w zeszłym roku. Odchodziła na oczach świata śledzącego doniesienia o jej zdrowiu.

Maria Czubaszek - Nienachalna z urody
Satyryczka i feministka. Odważna i z pazurem. Felietonistka prasowa i komentatorka telewizyjna. Jedni ją kochają i wznoszą do rangi symbolu, inni nienawidzą i opluwają. Ateistka, która wymogła świecką ceremonię pogrzebową. Niezłomnie broniła prawa do aborcji i nie ukrywała dwóch zabiegów. Laureatka m.in. Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jej autobiografia uznawana za najostrzejszą z jej książek ukazała się pięć dni po śmierci artystki, którą pożegnaliśmy w minionym roku.

Mariola Pryzwan - Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach
Biografia Haliny Poświatowskiej ukazała się z okazji osiemdziesiątej rocznicy jej urodzin. Nie było jej dane dożyć tej daty - przez całe życie ciężko chorowała na serce i odeszła młodo. Możliwe, że to właśnie dlatego jej poezja była tak żywa i nerwowa - Haśka wiedziała, jak mało ma przed sobą czasu. Nie oszczędzała się mimo ostrzeżeń lekarzy, przeciążała organizm, potrafiłą wręcz zachłysnąć się życiem. W biografii wypowiadają się o niej sławni: Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Jan Adamski, ks. prof. Józef Tischner, Wisława Szymborska. Gdy pozna się życie Poświatowskiej, jej poezja wciąga jeszcze intensywniej.

Andrew Marr - Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy
Jest symbolem, żywą legendą. Ukochana córka i wnuczka królów, popełniła mezalians, który jednak nie odsunął jej od korony. Jets najstarszym w historii brytyjskim monarchą i ani myśli abdykować. W przeciwieństwie do wielu członków rodzin królewskich na świecie, nie daje pożywki tabloidom. Słynie z ciętego języka oraz umięjętności słuchania. Doradza już dwunastemu premierowi Wielkiej Brytanii i symbolizuje ciągłość tego państwa. W przeciwieństwie do księcia Karola, swego syna i oficjalnego następcy tronu, cieszy się niezmienną sympatią i popularnością wśród poddanych.

Michał Rusinek - Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Kolejna intrygująca zdobywczyni nagrody Nobla. Jej życie przybliża jej wieloletni sekretarz, a więc bliski współpracownik i przyjaciel. Choć mieli pracować razem tylko przez trzy miesiące, został na piętnaście lat. Ekscentryczna starsza pani stroniąca od blichtru, miłośniczka zabaw językowych. Uwielbiała rozmawiać ze zwykłymi ludźmi, ale niestety już nie będziemy mieli okazji do takiego kontaktu. Zamiast tego możemy przyjrzeć się jej portretowi sporządzonemu przez świadka z pierwszej ręki.

Michael Schulman - Meryl Streep. Znowu ona!
Dziś ikona - kiedyś aktorka, która musiała przecierać sobie drogę do sukcesu. Wyróżniała się od początku. Mimo dojrzałego wieku, wciąż widzimy ją na ekranach. W wywiadach podkreśla, że brak ról dla aktorek jak ona. Pochowała narzeczonego, mężowi urodziła czwórkę dzieci. Nie uznaje żadnych religii. Doctor honoris causa Uniwersytetu Harvarda.

Agnieszka Osiecka - Dzienniki 1952
Wydanie pierwszego dziennika Osieckiej było wydarzeniem literackim roku 2013. Prezentują one wyjątkowość artystki i jej wrażliwość. Ten tom pokazuje, jak dojrzewały w niej niezgoda na socrealizm w sztuce i wyłączność w małżeństwie. To sprawia, że jest niezwykle aktualny. Dzienniki jako seria zaś - idealnie wpisują się w legendę twórczyni.

Marilyn Monroe - Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy
Twórczość Marylin pozwala poznać jej zupełnie nieznane oblicze. Wizerunek medialny pokazywał głupiutką trzpiotkę o złotych lokach, a aktorkę utożsamiano z jej rolami, którą to sylwetkę wspomagały dodatkowo liczne romanse. Jej przemyślenia składają się zaś na portret wrażliwej, inteligentnej kobiety. Symbol seksu i kobiecości tym razem pozwala poznać swoje wnętrze. Książka składa się z wcześniej niepublikowanych zapisów, więc rzuca niezwykłe światło na tę ikonę.

Margareta Stromstedt - Astrid Lindgren. Biografia
Historia Astrid Lindgren jest  paradoksalna - jako osiemnastolatkę zaszła w ciążę jako panna i nigdy nie ujawniła nazwiska ojca. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej, a ona stała się symbolem literatury dziecięcej. Tłumaczona na 73 języki stworzyła takie postaci jak bracia Lwie Serce, dzieci z Bullerbyn czy Pippi Pończoszankę. Mimo późnego debiutu (miała 37 lat) zostawiła po sobie niezwykle bogaty dorobek. Lindgren dawała dzieciom prawo do własnych racji, oddawała im głos. Poruszała ważne tematy, jak życie po śmierci. Jej książki wywoływały debaty i nie mają najmniejszej ochoty się zestarzeć.

Anne Frank - Anne Frank. Dziennik
To przejmująca historia żydowskiej nastolatki ukrywającej się w Amsterdamie przed hitlerowcami. Świadectwo łączenia prób normalnego życia z funkcjonowaniem w ukryciu przez ponad dwa lata. Anne pisze listy do zmyślonej przyjaciółki Kitty, opowiadając jej o strachu i wszystkim, co dzieje się w jej kryjówce. Zdumiewa obserwatorska dojrzałość i przygnębia świadomość, że ostatnia notatka powstała na trzy dni przed przewiezieniem Anne (i wszystkich mieszkańców amsterdamskiego mieszkania) do obozu koncentracyjnego, w którym została zamordowana.

To tylko kilka pozycji, gdyż nie da stworzyć się kompletnej listy biografii wybitnych kobiet. Anna Dymna, Wanda Chotomska, Audrey Hepburn - każda z nich mogłaby się tutaj znaleźć. Biografia niejednej artystki czy badaczki mogłaby posłużyć za kanwę filmu,  gdyż życie bywa zdumiewającym scenarzystą. Dzięki temu książki te wciągają jak pełnokrwista proza, a jednocześnie pozostawiają w nas ślad.

Powyższe biografie możecie kupić w bardzo atrakcyjnych cenach na livro.pl

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy