Aktualności

Startuje kolejna edycja Narodowego Czytania

Para prezydencka wzięła udział w zeszłorocznej edycji Narodowego Czytania. Zachęcała wówczas do lektury "Quo vadis?" autorstwa Henryka Sienkiewicza. A co będziemy czytać w tym roku? Każdy z nas może pomóc w decyzji!


Prezydent zadecydował, że tytuł do Narodowego Czytania 2017 wybrać powinni sami czytelnicy. W ramach konsultacji z Biblioteką Narodową, Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz wydziałami filologii polskiej wybrano listę dzieł wartościowych pod względem języka oraz dla historii literatury. Są to: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Od poniedziałku 23 stycznia do środy 15 lutego można drogą mailową głosować na wybrany tytuł. Wystarczy wpisać go w tytule maila wysłanego na narodoweczytanie@prezydent.pl

W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, czyli 21 lutego prezydent ogłosi zwycięzcę.

Narodowe Czytanie to kampania patronowana przez parę prezydencką od 2012 roku i polega na organizacji tysięcy wydarzeń wspólnego czytania konkretnego utworu. Do tej pory prócz "Quo vadis?" przeczytaliśmy też "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz utwory Aleksandra Fredry.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy