Aktualności

Nowe, znakomite teksty w domenie publicznej!

Do domeny publicznej przechodzą utwory, co do których wygasły majątkowe prawa autorskie. Oznacza to, że można je kopiować, rozpowszechniać czy przetwarzać oraz czerpać z tego korzyści majątkowe - należy jednak pamiętać, że prawa autorskie są niezbywalne, tj. nawet kiedy nie musimy uiszczać honorarium za opublikowanie czyjegoś tekstu, nie znaczy to, że możemy np. przypisać sobie jego autorstwo. Utwory należące do domeny publicznej są więc dobrem wspólnym, z którego może korzystać każdy, jednak z poszanowaniem oryginalne autora. To, kiedy wygasają prawa majątkowe, zależne jest od ustawodawstwa kraju - w Polsce musi minąć 70 lat od śmierci twórcy.

1 stycznia 2017 roku do domeny publicznej weszły więc nowe teksty, a niektóre z nich są naprawdę spektakularne. Mowa bowiem m.in. o twórczości H.G. Wellsa, kanonicznego już twórcę science fiction. Co oznacza to dla nas? Powieść "Wehikuł czasu" będzie dostępna za darmo na portalu Wolne Lektury, zaś Stephen Baxter zapowiedział prace nad kontynuacją "Wojny światów".

Inne głośne nazwiska, po które możemy sięgnąć, to Jaroslav Hašek, Karel Čapek czy Božena Němcová - bo choć ich teksty już wcześniej znajdowały się w domenie publicznej, to mowa była o czeskich oryginałach. Teraz zaś dołączyły do nich polskie przekłady autorstwa Pawła Hulki-Laskowskiego. Karel Čapek to autor m.in. "Fabryki absolutu" czy "Inwazji jaszczurów", a także pierwsza osoba, która użyła słowa... "robot" (wymyślonego przez jego brata, Josefa Čapka). Hašek zaś to kultowe "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Inni obecni w domenie publicznej autorzy tłumaczeni przez Hulkę-Laskowskieg to m.in. Jonathan Swift, James Fenimore Cooper i Dmitrij Mereżkowski.

Kto jeszcze zalicza się do grupy twórców, których teksty zostały uwolnione? Eriks Ādamsons, łotewski pisarz, poeta i tłumacz; brytyjska pisarka Helen Bannerman; amerykańska autorka tekstów piosenek Patty Hill; niemiecki filozof Hermann von Keyserling; amerykański autor SF Otis Adelbert Kline; amerykański pisarz Damon Runyon; amerykańska pisarka Gertrude Stein; amerykański autor tekstów piosenek Harry Von Tilzer; portugalski poeta Afonso Lopes Vieira; indonezyjski autor tekstów piosenek Cornel Simanjuntak; urugwajski poeta Olhinto María Simoes; kanadyjski dziennikarz Ralph Allen i wielu innych twórców.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy