Nietypowa biblioteka została otwarta w jednej z najbardziej znanych księgarń w Europie – w Livraria Lello w Portugalii. Stanowi zbiór stu książek, z których większość zostało objętych zakazem publikacji lub usuniętych z programów nauczania czy systemów bibliotecznych.
Biblioteka Manifestu (The Manifesto Library) to owoc współpracy między Livraria Lello oraz Klubem Książki Service95 (Service95 Book Club) założonym przez Duę Lipę.
– Ta biblioteka to sanktuarium książek, które zniknęły, autorów, których odwaga demaskuje struktury władzy oraz kontroli, a także czytelników, którzy nie chcą, by im narzucano, jakie książki wolno im czytać. Jesteście zaproszeni, by odwiedzić nas i samodzielnie zdecydować, co powinno znaleźć się na półkach. Czasami najbardziej wywrotową rzeczą, jaką można zrobić, jest przeczytanie książki, a następnie rozmowa o niej – deklaruje Dua Lipa.
Nietypowa biblioteka została otwarta 27 czerwca. Założycielka deklaruje, że Klub Książki Service95 ma stać się domem dla pisarzy i czytelników bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdą. Choć większość tytułów dostępnych w bibliotece to pozycje, które zostały objęte zakazem publikacji, usunięto je z programów szkolnych lub zbiorów bibliotecznych, to w księgozbiorze znalazły się te pozycje, które trafiły do niego ze względu na treść.
„To przestrzeń, która gromadzi tytuły, które stały się przedmiotem debaty publicznej – tematyką części z nich jest cenzura sama w sobie, inne prowokowały długie, niepokojące debaty na temat rasy, płci, tożsamości i władzy” – czytamy na łamach Service95. Książki zostały podzielone na cztery działy tematyczne: władza, kontrola, głos i pamięć.
W Bibliotece Manifestu znajdują się m.in.:
• „Druga płeć” (Simone de Beauvoir)
• „Któregoś dnia okaże się, że wszyscy od zawsze byli przeciwko” (Omar El Akkad)
• „Rok 1984” (George Orwell)
• „Opowieść Podręcznej” (Margaret Atwood)
• „Proces” (Frank Kafka)
• „Podziemie pamięci” (Yōko Ogawa)
• „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” (Ocean Vuon)
• „Szatańskie wersety” (Salman Rushdie)
• „Kolor purpury” (Alice Walker)
• „Pachinko” (Min Jin Lee)
• „Patriota. Autobiografia” (Aleksiej Nawalny)
• „Nieznośna lekkość bytu” (Milan Kundera)
• „Księgi Jakubowe” (Olga Tokarczuk)
A także niewydane w Polsce:
• „Felon” (Reginald Dwayne Betts)
• „Free” (Lea Ypi)
• „Ai Weiwei on Censorship” (Ai Weiwei)
• „My Pen Is the Wing of a Bird” (Afghan Women)
Dua Lipa to brytyjska piosenkarka albańskiego pochodzenia, autorka tekstów, aktorka i modelka. Jest jedną z najczęściej nagradzanych artystek młodego pokolenia. Otrzymała trzy Nagrody Grammy, dwie American Music Awards oraz pięć Brit Awards. Została odznaczona Prezydenckim Medalem za Zasługi przez prezydenta Kosowa Hashima Thaçiego.
Anna Tess Gołębiowska
Źródło: Service95
Zdjęcie główne: Instagram Dua Lipy



