Wiemy, kto wyreżyseruje film na podstawie twórczości Stanisława Lema! Trwają prace nad nową adaptacją kultowego dzieła science fiction.
Stanisław Lem uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy science fiction, a spora część jego dzieł – za wyprzedzające swoje czasy. Twórczość Lema adaptowana była wielokrotnie już od lat 60., głównie przez polskie ekipy produkcyjne lub inne kraje należące do bloku wschodniego. W ostatnich latach jednak coraz częściej po opowiadania i powieści Lema sięgają zachodni twórcy. W ekskluzywnym wywiadzie dla magazynu Variety Oliver Hirschbiegel ogłosił, że rozpoczyna prace nad adaptacją „Opowieści o Pilocie Pirxie”, a dokładniej opowiadania „Rozprawa”, w którym Pirx dowodzi załogą złożoną z ludzi i androidów, nie wiedząc jednak, kto jest kim, a sprawa komplikuje się, kiedy jeden z androidów próbuje sabotować lot. Ten właśnie tekst w 1977 roku został wyróżniony japońską nagrodą Seiun dla najlepszej tłumaczonej krótkiej formy literackiej.
Projekt otrzymał wsparcie Estońskiego Instytutu Filmowego, Estońskiego Funduszu Kultury i programu „Kreatywna Europa”, a za produkcję mają odpowiadać estońskie Nafta Films oraz brytyjskie Film and Music Entertainment. Wśród osób pracujących już nad projektem jest Adrian Tchaikovsky, brytyjski pisarz science fiction polskiego pochodzenia. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł są „Dzieci Czasu”, które otrzymały nagrodę Hugo oraz Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a. Tchaikovsky napisze scenariusz filmu. Oliver Hirschbiegel z kolei to niemiecki reżyser, twórca takich filmów jak „Upadek” – dramat wojenny opowiadający o ostatnich dniach Adolfa Hitlera oparty na wspomnieniach jego osobistej sekretarki, czy „Eksperyment” – thriller psychologiczny opowiadający o kontrowersyjnym do dziś badaniu Philipa Zimbardo, opisanym przez niego samego w książce „Efekt Lucyfera”.
Doświadczenie reżysera w produkcjach osadzających bohaterów w klaustrofobicznych, zamkniętych przestrzeniach i eksplorujących ich moralność mogą okazać się bardzo trafne w przypadku tej adaptacji – „Rozprawa” w takich właśnie warunkach osadza bohaterów i wystawia ich na próby. Porusza też bardzo aktualny temat interakcji człowieka ze sztuczną inteligencją. Pracujący nad projektem już od zeszłego roku Tchaikovsky nie tylko poruszał temat AI w swojej twórczości, ale wypowiadał się na ten temat podczas Worldconu w Glasgow oraz na konferencji Instytutu Turinga poświęconej sztucznej inteligencji niedługo przed dołączeniem do ekipy produkcyjnej.
– Od wielu lat podziwiam geniusz Stanisława Lema – wyznał Hirschbiegel. Dodał też, że ekscytuje go myśl o ponownej współpracy z Peterem Harnessem, który także dołączył do projektu. Wcześniej spotkali się przy serialu „Nowa konstelacja” produkcji Apple TV+, którego dalsza produkcja została odwołana po pierwszym sezonie.
Warto zauważyć, że Stanisław Lem za swojego życia bardzo krytycznie odnosił się do większości prób adaptacji jego dzieł, z wyjątkiem „Przekładańca” reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę, do którego Lem sam napisał scenariusz.
„Opowieści o pilocie Pirxie” to zbiór opowiadań, który po raz pierwszy ukazał się w 1968 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. W 1973 roku na półki księgarń trafiło wydanie poszerzone o opowiadanie „Ananke”, które dwa lata wcześniej Lem opublikował w zbiorze „Bezsenność”. W 1987 roku zakończył historię Pirxa w powieści „Fiasko”.
Powstająca produkcja nie jest też pierwszą adaptacją historii Pilota Pirxa – w 1973 roku wydano węgierski serial telewizyjny adaptujący sporą część opowiadań, a w 1978 roku na podstawie właśnie „Rozprawy”, powstał polsko-radziecki film „Test Pilota Pirxa” w reżyserii Marka Piestraka, biorący tytuł z innego z opowiadań.
Do najgłośniejszych ekranizacji tekstów Lema należą „Kongres” (reż. Ari Folman), „Maska” (reż. Bracia Quay), „Solaris” (reż. Steven Soderbergh), „Solaris (reż. Andriej Tarkowski, „Przyjaciel” (reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki) oraz „Milcząca gwiazda” (reż. Kurt Maetzig).
Blake Łuczek