Ponad 20 tysięcy osób oddało swój głos na pochodzące z manosfery słowo „sigma”, które tym samym zyskało tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Żadna z osób zasiadających w jury nie odniosła się do wątpliwych korzeni zwycięskiego wyrazu.
Pierwsza dziesiątka Młodzieżowego Słowa Roku 2024 prezentuje się następująco: „sigma”, „azbest”, „czemó”, „skibidi”, „aura”, „slay”, „brainrot”, „delulu”, „glamur” oraz „oporowo”. Wyróżnienie jury trafiło do słowa „czemó”.
Zgodnie z definicją opublikowaną na stronie plebiscytu „sigma” lub „sigma male” oznacza „osobę odnoszącą sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest ‘samotnym wilkiem’, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk”.
W rzeczywistości nie jest tak różowo: słowo „sigma” wywodzi się z manosfery. Sigma to kolejny, po „samcu alfa” i „samcu beta” typ mężczyzny. Termin najprawdopodobniej stworzył skrajnie prawicowy aktywista Theodore Robert Beale (Vox Day).
W regulaminie Młodzieżowego Słowa Roku znajdziemy zapis: „7.1. Po analizie merytorycznej zgłoszeń I ETAPU, Jury ma prawo wyeliminować z Plebiscytu słowa/wyrażenia, które są sprzeczne z celem Plebiscytu albo zostały nagrodzone w poprzednich edycjach Plebiscytu. Do słów/wyrażeń sprzecznych z Plebiscytem należą w szczególności słowa/wyrażenia: (…) e) eskalujące napięcie i uwikłane w konkretny spór polityczny/społeczny, np. hasła kampanii wyborczych, demonstracji ulicznych”. Trudno uznać, że pochodzenie słowa ze środowisk opierających się na mizogini nie oznacza uwikłanie w spór społeczny, ale osobom zasiadającym w jury nie przeszkadzało to w żaden sposób – już nie pierwszy raz.
Definicje pozostałych słów z podium brzmią następująco:
- Azbest – nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne. Asbestos to słowo greckie, znaczy ‘nieugaszony, niepalny’.
- Czemó – oznacza to samo, co w języku ogólnym „czemu”, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską „czemo”. Słowo wzięło się z powielanej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy w „Fortnite’a”. Jeden z nich mówi drugiemu, że opuszcza grę w duecie. Na co drugi reaguje pytaniem: „czemu?”, co internauci zinterpretowali jako „czemó”.
Zwycięskie słowa zostały ogłoszone podczas finałowej gali zorganizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przez Magdę Gessler i Krzysztofa Zalewskiego.
– W tym roku wygrały słowa, które znam od kilkudziesięciu lat. Ale nadano im nowe znaczenia. Wygrały więc neosemantyzmy. Kiedy byłem świeżo po studiach, udzieliłem wywiadu czasopismu Politechniki Wrocławskiej. Wiedzą państwo, jak się nazywało? „Sigma”! – skomentował profesor Jan Miodek.
W minionych latach plebiscyt zwyciężyły słowa „sztos”, „XD”, „dzban”, „alternatywka”, „śpiulkolot”, „essa” oraz „rel”. W 2020 roku plebiscyt pozostał nierozstrzygnięty, ponieważ najwięcej głosów zyskały słowa pochodzące od nazwiska Sasin, np. „sasinić” czy jednostka „1 sasina” (czyli 70 milionów złotych), co było nawiązaniem do organizacji wyborów kopertowych, które nie doszły do skutku.
W jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024 zasiedli: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”. Jury było wspierane przez doradczy zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN.
Głównym organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA, a wspierają go Mecenas Plebiscytu marka Doritos i Partner Główny, Fundacja PZU.
Anna Tess Gołębiowska
Czytaj też: Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Jury już tradycyjnie łamie własny regulamin
Czytaj też: Finał Młodzieżowego Słowa Roku 2023. Skandal związany z tematyką samobójstwa
Czytaj też: Młodzieżowe czy Mizoginiczne Słowo Roku? Czy internauci naprawią wpadkę jury [2022]
Czytaj też: Essa, odklejka i te wstydliwe słowa, czyli plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 rozstrzygnięty
Reklama
Kubek idealny dla wszystkich fanów Tuwima, do kupienia na Molom.pl