Były agent amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości zostaje antykwariuszem, ale szybko odkrywa, że jego emerytura nie będzie należeć do spokojnych. Cykl thrillerów Steve’a Berry’ego doczeka się ekranizacji.
Były agent amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przechodzi na emeryturę i zakłada antykwariat w Kopenhadze. Spokojne życie miłośnika starych woluminów zakłóca sytuacja, w której w jego ręce wpada książka zawierająca wskazówki dotyczące położenia legendarnego skarbu – tak zaczyna się „Dziedzictwo templariuszy”, czyli książka, w której Steve Berry przedstawił czytelniczkom i czytelnikom Cottona Malone. Do tej pory ukazało się 18 książek głównego cyklu poświęconego temu bohaterowi oraz teksty dodatkowe, w tym napisane we współautorstwie. Wraz z Dianą Gabaldon stworzył historię, w której Malone’a poznaje Jamie Fraser, we współpracy z Raymondem Khourym opisał jego spotkanie z Seanem Reillym, a po połączeniu sił z Jamesem Rollinsem pokazał, jak wyglądałaby kooperacja z Grayem Pierce’em.
W Polsce do tej pory ukazało się15 tomów serii, z czego czternaście nakładem wydawnictwa Sonia Draga, a ostatni – nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Cykl nie miał szczęścia do ciągłości – na język polski tłumaczyło go łącznie aż osiem osób.
W skład serii powieściowej o Cottonie Malone wchodzą:
- „Dziedzictwo templariuszy” (przekład: Cezary Murawski)
- „Zagadka aleksandryjska” (przekład: Cezary Murawski)
- „Wenecka intryga” (przekład: Daria Kuczyńska-Szymala)
- „Tajemnica grobowca” (przekład: Joanna Przybyła-Piątek)
- „Paryska wendeta” (przekład: Katarzyna Petecka-Jurek)
- „Grobowiec cesarza” (przekład: Adam Olesiejuk)
- „Klucz Jeffersona” (przekład: Zbigniew Kościuk)
- „Królewski spisek” (przekład: Adam Olesiejuk)
- „Mit Lincolna” (przekład: Przemysław Hejmej)
- „Stan zagrożenia” (przekład: Przemysław Hejmej)
- „Czternasta kolonia” (przekład: Adam Olesiejuk)
- „Zaginiony rozkaz” (przekład: Adam Olesiejuk)
- „Operacja »Goniec«” (przekład: Przemysław Hejmej)
- „Maltański łącznik” (przekład: Przemysław Hejmej)
- „Protokół Warszawski” (przekład: Maciej Studencki)
- „The Kaiser’s Web”
- „The Last Kingdom”
- „The Atlas Maneuver”
Steve Berry specjalizuje się w thrillerach historycznych – fikcję literacką wplata w realne wydarzenia, a cechą charakterystyczną jego książek jest publikowanie wyjaśnień, co było prawdziwe, a co dodał od siebie. Powieści Berry’ego zostały przetłumaczone na 40 języków i sprzedały się w łącznym nakładzie 15 milionów egzemplarzy. Wraz z żoną Elizabeth założył organizację pozarządową History Matters, koncentrującą się na zachowaniu dziedzictwa ludzkości, w tym renowację i konserwację zabytków.
Ogromne wrażenie może robić determinacja twórcy – nim udało mu się wydać debiutancką powieść, czyli thriller „Bursztynowa komnata”, jego teksty zostały odrzucone 85 razy przez kilka różnych wydawnictw. Łącznie droga do debiutu zajęła mu 12 lat.
O tym, że Amazon MGM Studios rozpoczęło prace nad serialową ekranizacją cyklu, poinformował Joe Otterson z „Variety”. Nie wiadomo jeszcze, która z powieści stanie się podstawą pierwszego sezonu serialu, który będzie można obejrzeć na platformie Prime Video, ani kto zagra główną rolę. Opublikowany został natomiast opis produkcji:
„Były agent Departamentu Sprawiedliwości USA, który stał się antykwariuszem, Cotton Malone, wciąż służy swojemu krajowi, gdy tylko sekrety i spiski głęboko zakorzenione w przeszłości Ameryki wychodzą na jaw i zagrażają jej przyszłości. Te pełne akcji tajemnicze wydarzenia sprawiają, że Malone wyrusza na międzynarodowe przygody, zwalczając wrogów nie tylko w nieprzyjaźnie nastawionych krajach, ale także na najwyższych szczeblach władzy potężnych, tajnych organizacji w Stanach Zjednoczonych”.
Producentami wykonawczymi serialu zostali Steve Berry, Patrick Moran, Lynley Bird oraz Brian Young, ten ostatni będzie odpowiadać też za scenariusz. Wcześniej był scenarzystą jednego odcinka „Kyle XY” oraz producentem seriali „Przeznaczenie: Saga Winx” i „Pamiętniki wampirów”.
To nie pierwsze podejście Amazona do ekranizacji kryminałów. Na Prime Video ogromny sukces odniosły m.in. oparty na książkach Lee Childa „Reacher” z Alanem Ritchsonem w roli głównej oraz „Jack Ryan” z Johnem Krasinskim będący adaptacją książek Toma Clancy’ego. Na 14 listopada 2024 roku zaplanowana jest premiera „Crossa” z Aldisem Hodge’em w roli Alexa Crossa, bohatera powieści James Pattersona.
Anna Tess Gołębiowska
Zdjęcie główne Jeremy Yap/Unsplash