W wieku 68 lat zmarł Akira Toriyama, znany na całym świecie mangaka, twórca postaci Son Goku. Nie dokończył prac nad kilkoma projektami. Jego ostatnią wolą była skromna ceremonia pogrzebowa w gronie bliskich.
O śmierci Akiry Toriyamy poinformowano dziś w oficjalnym oświadczeniu napisanym wspólnie przez Bird Studio oraz Capsule Corporation Tokyo.
„Osiągnąłby jeszcze wiele, jednakże pozostawił światu wiele tytułów mangi i dzień sztuki. Jest dla nas powodem ogromnego żalu to, że nie ukończył kilku prac, którymi zajmował się z ogromnym entuzjazmem” – ogłoszono.
Akira Toriyama zmarł 1 marca 2024 roku, w wieku 68 lat, z powodu ostrego krwiaka podtwardówkowego w mózgu. Jego życzeniem był skromny pogrzeb w gronie bliskich. Zaapelował też do mediów, by nie przeprowadzano wywiadów z jego bliskimi. Nie jest to zaskakujące, Akira Toriyama był niezwykle nieśmiały, unikał publicznych wystąpień, a jeśli udzielał wywiadów, ukrywał się pod stworzonym w 1980 roku obrazkiem „Robotoriyamy”, by nie musieć pokazywać nawet twarzy.
Akira Toriyama przyszedł na świat 5 kwietnia 1955 roku w Nagoi, trzeciej co do wielkości aglomeracji w Japonii (po Tokio i Osace). Jako dziecko uwielbiał rysować, głównie zwierzęta i pojazdy. Był pod ogromnym wrażeniem animacji Sto jeden dalmatyńczyków z 1961 roku, która utwierdziła go w tym, że chce zajmować się tworzeniem ilustracji. W szkole podstawowej odkrył kolekcję mang starszego brata kolegi z klasy. Naśladowanie rysunków z mang i anime było popularnym hobby wśród jego kolegów, ale Akira wybijał się na ich tle, ponieważ potrafił narysować sportretować w tym stylu swoich przyjaciół. W gimnazjum zrobił przerwę od mang, ale wybrał szkołę średnią skupiającą się na kreatywnym projektowaniu. Potem przez trzy lata projektował plakaty dla agencji reklamowej, ale zrezygnował z tej pracy, ponieważ oczekiwano od niego formalnych ubrań i punktualności.
Gdy rzucił pracę, Akira Toriyama miał 23 lata. Zadebiutował krótkim komiksem „Wonder Island” w magazynie „Weekly Shōnen Jump” w 1978 roku. W latach 1980–1984 opublikował 18 zeszytów serii „Dr. Slump”, która doczekała się dwóch adaptacji telewizyjnych. Na początku lat 80. Akira Toriyama założył Bird Studio; była to gra słów z jego nazwiskiem, ponieważ „tori” oznacza ptaka.
W 1984 roku rozpoczął publikację „Dragon Balla”, czyli mangi, która przyniosła mu światową sławę. Oryginalna seria ukazywała się do 1995 roku i osiągnęła objętość 9 tysięcy stron. Inspiracjami Akiry Toruyamy były chińska powieść „Podróż na Zachód” oraz filmy o sztukach walki. Choć początkowo „Dragon Ball” miał być komedią, szybko okazał się serią pełną akcji. Z czasem okazało się, że to jedna z najsłynniejszych mang wszechczasów. Zainspirowała m.in. twórców „Naruto”, „One Piece” czy „Bleach”. Gdy ukazywała się w odcinkach w „Weekly Shōnen Jump”, przyczyniła się do sprzedaży magazynu w nakładzie 6,5 miliona egzemplarzy tygodniowo. Zebrana w 42 tomy osiągnęła sprzedaż 160 milionów w Japonii oraz 260 milionów na świecie. Doceniano ją za walory komediowe, sceny walki oraz nawiązania do chińskiej mitologii i japońskich podań ludowych. Toei Animation przygotowało adaptacje anime „Dragon Ball” (1986–1989) oraz „Dragon Ball Z” (1989–1996). Z czasem „Dragon Ball” stał się podstawą ogromnej franczyzy. Dziś postaci takie jak Son Goku, Son Gothan, Vegeta czy Trunks są rozpoznawalne na całym świecie.
W 1982 roku Akira Toriyama wziął ślub z mangaczką Yoshimi Katō, z którą doczekał się dwójki dzieci. W 1987 roku przyszedł na świat ich syn, a w 1990 roku – córka. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb Akiry Toriyamy, możliwe, że ze względu na kameralność wydarzenia data nie zostanie podana do publicznej wiadomości.
Anna Tess Gołębiowska