Dzisiejsza noc audiobooków (z 6 na 7 czerwca) zaczęła się o godzinie 18:00 i zakończy o godzinie 6:00. Ponad 40 audiobooków, wśród których większość to bestsellery, zostanie zrównanych do ceny 14,99 zł! Oznacza to rabaty sięgające 63%!
Woblink.com jest pierwszą księgarnią, która na bazie popularności Nocy Muzeów, Nocy Teatrów itp. organizuje co roku Noc Ebooków (od 2016 ) i Noc Audiobooków (od 2018). W każdym z tych wydarzeń przez kilka nocnych godzin można kupić książki po niezwykle korzystnych cenach. Dziś po raz kolejny obchodzimy święto tzw. „książki mówionej”.
Woblink udostępnił nam wcześniej listę przecenionych audiobooków. Postanowiliśmy ją przejrzeć i wybrać to, co szczególnie przykuło naszą uwagę.
Kryminały i thrillery
Ta kategoria jest szczególnie silna dzisiejszej nocy.
Po pierwsze mamy kontynuację cyklu Millenium zapoczątkowanej przez Stiega Larssona. „Co nas nie zabije”, napisany przez Davida Lagercrantza, to powrót ostrej jak brzytwa Lisbeth Salander. Tym razem idzie ona na hakerską wojną ze skorumpowanymi organizacjami wywiadowczymi. I, jakżeby inaczej, po raz kolejny skrzyżuje swoją drogę z wypalonym zawodowo dziennikarzem, Mikaelem Blomkvistem. Miód na serce dla każdego, komu cisną się na usta same przekleństwa przy czytaniu codziennych wiadomości odnoszących się do globalnej polityki. Audiobooka czyta Adam Bauman.
Ale to nie wszystko, co spodoba się miłośnikom skandynawskich kryminałów. W ofercie znajdziecie też „Księżniczkę z lodu” autorstwa Camilli Läckberg. Jeśli jeszcze nie zaczęliście przygody ze szwedzką królową kryminałów, to najlepsza okazja, by to zrobić. „Księżniczka z lodu” jest pierwszym tomem jej wielkiego cyklu. Audiobooka czyta Marcin Perchuć.
Jeśli jednak wolicie klasyczne, eleganckie kryminały, znajdziecie też na liście klasykę Agathy Christie. Między innymi „Dziesięciu mu…”… tzn. „I nie było już nikogo” (który to utwór zmienił swój tytuł, gdyż jego pierwotna wersja mogła urażać niektóre osoby) oraz „Morderstwo w Orient Expressie”. Miłośnicy pisarki zazwyczaj kłócą się o to, którą z tych książek należy uznać za najlepszą w jej dorobku. Obie produkcje czyta Danuta Stenka.
Natomiast miłośnicy polskiego kryminału znajdą tu „Motylka” autorstwa Katarzyny Puzyńskiej (czytanego przez Laurę Breszkę). To posępna opowieść o serii zagadkowych morderstw na polskiej wsi. Gorąco polecamy.
Fantastyka
Fani ambitnej fantastyki powinni być tej nocy zadowoleni.
W trakcie Nocy Audiobooków można znaleźć m.in. dwa tomu cyklu „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin czytane przez Andrzeja Ferenca („Grobowce Atuanu” oraz „Opowieści z Ziemiomorza).
Opowieść o rodzącym się w alternatywnej, fantastycznej rzeczywistości polskim stanie wojennym z lat 80. XX wieku – czyli „Wroniec” Jacka Dukaja (czytany przez Jana Peszka).
Posępne science-fiction o świecie, w którym dzieci o szczególnych zdolnościach są wykorzystywane do bezwzględnej gry. Od jej wyniku zależy los całej planety – czyli „Gra Endera” Orsona Scotta Carda (czytana przez Rocha Siemianowskiego).
Horror
Najbardziej zagorzali fani Stephena Kinga wskazują często „Cmętarz zwieżąt” jako jego najbardziej udany z wszystkich jego powieści grozy. Tak się złożyła, że właśnie ta przerażające powieść znajduje się dziś w promocji. Czy naprawdę chcielibyśmy, by nasi ukochani po śmierci mogli zostać wskrzeszeni? Czyta Krzysztof Plewako-Szczerbiński.
Literatura faktu
W promocji jest parę tytułów tego gatunku, ale szczególną uwagę chcemy Wam zwrócić na dwa dzieła.
Po pierwsze reportaż Filipa Springera o pewnym, zagadkowym dolnośląskim miasteczku. Miedzianka niemalże zniknęło z powierzchni ziemi. „Zdarza się”, pomyślą niektórzy, „Pewnie to o migracji do większych miast i jakaś posępna rozprawa na temat zanikającego świata”. O nie, nie, nie. Na terenie polskiej Miedzianki istniała eksploatowana na życzenie Moskwy kopalnia Uranu. Górnicy go wydobywający nie mieli szans długo pożyć, a ślad po takim „eksploatowaniu zasobów ludzkich” przedstawiciele zbrodniczego reżimu chcieli ukryć. Ponadto dalsza gospodarka rabunkowa w rejonie miasta była gwoździem do trumny tej miejscowości. Czyta Piotr Warszawski.
Po drugie „Stulecie chirurgów” autorstwa Jurgena Thorwalda, która ukazuje przerażające dzieje rozwoju chirurgii w XIX wieku. Był to czas, gdy zagrożone było nie tylko życie pacjentów, ale i lekarzy… Tylko dla osób o mocnych nerwach. Czyta Grzegorz Przybył.
Literatura wysoka
Miłośnicy klasyki i tzw. literatury wysokiej powinni być ukontentowani faktem, że w promocji znalazło się genialne i poruszające dzieło autorstwa Umberto Eco – „Temat na pierwszą stronę”. Na kartach tej książki autor ukazuje, jak wielką, i niebezpieczną, władzę mają media. W powieści Umberto Eco miesza elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski. Czyta Mariusz Bonaszewski.
Mistyczny porno-gastro-thriller
Są także książki, których nie sposób jednoznacznie przypisać do gatunku czy stylu, gdyż tworzą własny mix. Tak jak „Młyn do mumii” Petra Stančíka. Opowiada on o XIX-wiecznej zbrodni i śledztwie, które jest w jej sprawie prowadzone. Ponura obraz dawnej Pragi zaprezentowany w niepowtarzalnym, nierzadko groteskowym, czeskim stylu. Czyta Mirosław Śmigielski.
… coś, co Cię przerazi i ostro namiesza w głowie, napisane na bardzo wysokim poziomie
Prawdziwą intelektualną ucztę gwarantuje islandzki thriller „Wyspa” autorstwa Sigríður Hagalín Björnsdóttir. Jego akcja dzieje się na Islandii pogrążonej w politycznym chaosie – wizja niepokojąco realistyczna i… mogąca się spełnić. Książka uznawana za jedno z najważniejszych islandzkich literackich wydarzeń ostatnich lat. Czyta Jacek Godek.
Wydawca zakwalifikował tę powieść do kategorii sensacja i thriller, ale podyktowane to być musiało względami handlowymi. W rzeczywistości mamy tu do czynienia z bardziej skomplikowanym utworem mieszającym w sobie thriller, political fiction, dystopię oraz powieść obyczajową.
Oczywiście wymienione przez nas tytuły to tylko te, które szczególnie zwróciły naszą uwagę. Lista promowanych audiobooków jest o wiele dłuższa i nader prawdopodobnie, że każdy czytelniko-słuchacz znajdzie tu coś dla siebie. Korzystajcie!
Mikołaj Kołyszko
Artykuł sponsorowany