Czwarty sezon „Wiedźmina” to pierwszy, w którym nie zobaczymy Henry’ego Cavilla. Twórcy postawili jednak na inne mocne nazwisko – w roli wampira Regisa pojawi się znany m.in. z „Matriksa” i „Hannibala” Laurence Fishburne.
Począwszy od czwartego sezonu „Wiedźmina”, w rolę Geralta z Rivii wcielać się będzie Liam Hemsworth. Choć informacja ta wzbudziła spore kontrowersje, Tomek Bagiński wydaje się zadowolony z tego castingu.
Nie znaczy to jednak, że w „Wiedźminie” zabraknie wielkich nazwisk. W rolę wampira Regisa wcieli się Laurence Fishburne, amerykański aktor, producent i reżyser, któremu sławę przyniosła rola Morfeusza w trzech odsłonach cyklu „Matrix” sióstr Wachowskich: „Matrix” (1999), „Matrix: Reaktywacja” (2002) oraz „Matrix: Rewolucje” (2003). Jego inne głośne role to Król Bowery serii „John Wick” Chada Stahelskiego czy Tyrone Miller w „Czasie apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. W serialu „Hannibal” zagrał agenta specjalnego Jacka Crawforda.
Regis, a właściwie Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy, to wampir wyższy, z zawodu cyrulik i zielarz. Po raz pierwszy Andrzej Sapkowski opisał go w „Chrzcie ognia”; Regis szybko dołączył do kompanii Białego Wilka i zaprzyjaźnił się blisko z Geraltem i Jaskrem. W przeszłości Regis był nałogowcem – uzależnił się od picia krwi, która wbrew mitom nie jest wampirom wyższym niezbędna do przeżycia, a stanowi jedynie wykwintny trunek. Kły maskował, unikając uśmiechania się. Choć był niepozornej postury, był potężny i nie potrzebował żadnej broni, by walczyć. Jednocześnie był też niezwykle inteligentny i pełen empatii. Jego zawód był wymówką do noszenia przy sobie torby pełnej ziół. Ostry ziołowo-korzenny zapach potrafi zmylić zwierzęta, więc Regis może podejść do koni, które obawiają się wampirów.
Regis mógł się poszczycić ogromną wiedzą medyczną – wyleczył Jaskra i uratował życie Milvie, gdy ta poroniła, był też znawcą prawa i psychologii. Pędził niezwykle mocny samogon z mandragory.
Zapraszamy do lektury opisów dotyczących Regisa pochodzących z książek Andrzeja Sapkowskiego.
„Z dziury pod dolmenem zachrobotało ponownie i ostro powiało ziołowo-korzennym zapachem. Po chwili ujrzeli szpakowatą głowę, a potem twarz ozdobioną szlachetnie garbatym nosem, należącą bynajmniej nie do ghula, lecz do szczupłego mężczyzny w średnim wieku. Percival nie mylił się. Mężczyzna w samej rzeczy przypominał nieco poborcę podatków. (…) Mężczyzna wygramolił się z dziury, otrzepał czarną szatę, przewiązaną w pasie czymś w rodzaju fartucha, poprawił płócienną torbę, powodując kolejną falę ziołowych zapachów. (…) Ja, jak widzicie, żadnego oręża nie noszę. Nigdy nie noszę. Nie mam również przy sobie niczego, co można by nazwać godziwym łupem. Zwę się Emiel Regis. Pochodzę z Dillingen. Jestem cyrulikiem”.
– Andrzej Sapkowski, „Chrzest ognia”
„Nazywam się Emiel Regis Rohellec Terzieff–Godefroy. Żyję na tym świecie czterysta dwadzieścia osiem lat według waszego rachunku, sześćset czterdzieści dwa lata według rachuby elfów. Jestem potomkiem rozbitków, nieszczęsnych istot uwięzionych wśród was po kataklizmie, który wy nazywacie Koniunkcją Sfer. Uchodzę, delikatnie mówiąc, za potwora. Za krwiożercze monstrum”.
– Andrzej Sapkowski, „Chrzest ognia”
„Jest niewrażliwy na ogień. (…) Może, gdy zechce, stać się niewidzialny. Może spojrzeniem zauroczyć, wprawić w głęboki sen, zrobił to z wartownikami w obozie Vissegerda. Przybierać postać nietoperza i latać jak nietoperz. Myślę, że może tych rzeczy dokonywać tylko nocą i tylko w czasie pełni. Ale mogę się mylić. (…) Podejrzewam, że on jest niezwykły nawet wśród wampirów. Doskonale upodabnia się do człowieka i to od lat. Konie i psy, mogące wyczuć jego prawdziwą naturę, myli zapachem ziół, które stale ma przy sobie. Ale mój medalion też na niego nie reaguje, a powinien”.
– Andrzej Sapkowski, „Chrzest ognia”
„Regis był intelektualistą – i lubił to demonstrować. Miał denerwujący zwyczaj wygłaszania twierdzeń i prawd tonem i z miną proroka, na co rychło jednak przestaliśmy reagować, albowiem wygłaszane twierdzenia były albo faktycznymi prawdami, albo brzmiały jak prawda, albo były niesprawdzalne, co w sumie na jedno wychodziło. Iście nieznośna natomiast była Regisowa maniera odpowiadania na pytanie, zanim pytający skończył pytanie formułować – ba, niekiedy nawet zanim pytający zdążył zacząć je formułować”.
– Andrzej Sapkowski, „Wieża Jaskółki”
Andrzej Sapkowski przyznał w wywiadzie, że opisanie tego, co spotkało Regisa w „Pani Jeziora”, było dla niego trudne i że stworzył kilka wersji tej sytuacji, nim zdecydował się na ostateczną.
Regis, niezwykle lubiany przez osoby fascynujące się twórczością Andrzeja Sapkowskiego, powrócił też w grach CD Projekt Red. W „Wiedźminie” został dwukrotnie wspomniany, ale w „Wiedźminie 3. Dzikim Gonie”, a dokładniej dodatku „Krew i wino”, pojawił się jako jeden z głównych bohaterów i niemal nieodłączny kompan Geralta. W polskiej wersji głosu Regisowi udzielił Jan Frycz, a w angielskiej – Mark Noble.
Choć wiele osób bez wątpienia będzie porównywać Laurence Fishburne’a do Regisa z „Wiedźmina 3”, warto pamiętać, że growe przedstawienie nie jest kanonem, a interpretacją równoważną z serialową.
„Wiedźmin” Netfliksa to amerykańsko-polski serial, którego showrunnerką jest Lauren S. Hissrich. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce 20 grudnia 2019 roku, drugiego – 17 grudnia 2021 roku, a sezon trzeci został podzielony na dwie części, które trafiły na platformę odpowiednio 29 czerwca 2023 roku oraz 27 lipca 2023 roku. Ponadto ukazały się prequele: „Wiedźmin: Rodowód krwi” oraz „Wiedźmin: Zmowa wilka”. Kolejne produkcje z uniwersum „Wiedźmina” są w przygotowaniu. Sam główny serial ma liczyć minimum pięć sezonów.
W czwartym sezonie serialu oprócz Liama Hemswortha w roli Geralta z Rivii pojawią się m.in.: Anya Chalotra jako Yennefer z Vengerbergu, Freya Allan jako Cirilla z Cintry, Joey Batey jako Jaskier, Eamon Farren jako Cahir aep Ceallach, Mimi Ndiweni jako Fringilla Vigo, Anna Shaffer jako Triss Merigold, Mahesh Jadu jako Vilgefortz z Roggeveen, Mecia Simson jako Francesca Findabair, Kim Bodnia jako Vesemir, Graham McTavish jako Sigismund Dijkstra, Chris Fulton jako Rience, Meng’er Zhang jako Milva, Adjoa Andoh jako Nenneke, Bart Edwards jako Emhyr var Emreis, Christelle Elwin jako Mistle, Ben Radcliffe jako Giselher, Fabian McCallum jako Kayleigh, Aggy K. Adams jako Iskra, Connor Crawford jako Asse oraz Juliette Alexandra jako Reef.
Anna Tess Gołębiowska
Zdjęcie główne:
• Laurence Fishburne, autorstwo: Chairman of the Joint Chiefs of Staff from Washington D.C, United States, PB383, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
• Regis z gry „Wiedźmin 3. Dziki Gon: Krew i wino”, autorstwo CD Projekt Red