Z okazji 75. urodzin tamtejszej biblioteki publicznej władze Pobiedzisk postanowiły dać jej nową, piękną siedzibę. 1 września miało miejsce uroczyste otwarcie Bibliostacji mieszczącej się w pięknym, zabytkowym gmachu.
Bibliostacja to nowa siedziba Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego. Z okazji 75-lecia istnienia książnica otrzymała nową siedzibę – biblioteka zajęła trzy czwarte gmachu zrewitalizowanego dworca kolejowego, wzniesionego jeszcze w czasach zaboru pruskiego.
– On powstał jeszcze w czasach pruskich, podczas budowy linii kolejowej łączącej Poznań z Gnieznem i Inowrocławiem. Od tamtego czasu, ten bardzo charakterystyczny budynek z czerwonej cegły, służył podróżnym – opowiadała dyrektorka Bibliostacji, Małgorzata Halber (wszystkie cytaty za powiat.poznan.pl). – Pięć lat temu podjęto decyzję o jego rewitalizacji. W jej trakcie ze starego budynku zostały praktycznie tylko same mury. Cała reszta została stworzona od zera. W ten sposób powstała nowa przestrzeń, którą splotem wielu decyzji zdecydowano się przekazać w użytkowanie naszej placówce.
– To wspaniałe połączenie i wspaniałe miejsce. Miejsce, którym na pewno można się chwalić w całej Polsce – podkreślił Mirosław Wieloch, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu. – W obecnych czasach, w których królują internet i smartfony, książka chwilowo znalazła się w odwrocie. Dlatego tym bardziej należą się słowa uznania władzom Pobiedzisk za to, że zrobiły wszystko co w ich mocy, aby popularyzować czytelnictwo, i aby książki nadal pachniały czytelnikom. Dla mnie zapach nowej książki zawsze był bowiem wyjątkowy. Mam nadzieję, że nowa siedziba będzie licznie odwiedzana przez mieszkańców, nie tylko tych podróżujących.
W zbiorze Bibliostacji znajduje się niemal 40 tysięcy książek dostępnych w wypożyczalni dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz w czytelni. Ponadto na wyposażeniu biblioteki znalazły się stanowiska komputerowe z dostępem do drukarki, multimedialna scena z trybuną, strefa wi-fi, przestrzeń dla dzieci z rodzicami, strefa seniora oraz sala warsztatowa i laboratorium przyszłości ze studiem nagrań. Aby umożliwić swobodny dostęp do zasobów, budynek został wyposażony w windę oraz pętlę indukcyjną dla osób niesłyszących i niedosłyszących – jest to system wspomagania słuchu u osób korzystających z aparatu słuchowego lub procesora mowy. W gmachu znalazły się też wystawy nawiązujące do historii Pobiedzisk i okolic.
Wkrótce do wyposażenia Bibliostacji dołączy książkomat – który umożliwi odbieranie zamówionych książek oraz zwrot wypożyczonych przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Otwarcie Bibliostacji połączone zostało z wykładem prof. Waldemara Łazugi „Pociąg do biblioteki” oraz prezentacją spotu „Bibliostacja Pobiedziska. Kolej na nową siedzibę”, a o swoich związkach z placówką oraz o miłości do literatury opowiedzieli Emilia Kiereś (autorka m.in. „Brata”, „Łowów” i „Przepowiedni”) oraz Marcin Mortka (autor m.in. cykli „Drużyna do zadań specjalnych”, „Tappi i przyjaciele” czy „Miecz i kwiaty”).
Pomysł, by zabytkowy dworzec przemienić w Bibliostację, narodził się w 2022 roku. Dzięki wielu miesiącom prac dziś możemy cieszyć się budynkiem, w którym na parterze znajduje się czynny dworzec kolejowy, a na wyższych kondygnacjach – biblioteka. Koszt inwestycji to ponad 1,7 miliona złotych, a jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dzięki współpracy z PKP Nieruchomości. Z kolei rewitalizacja samego budynku dworca kosztowała aż 5 milionów złotych, które wyłożyło PKP.
Anna Tess Gołębiowska
Zdjęcia: Tomasz Sikorski, dzięki życzliwości portalu powiat.poznan.pl