Książka „Gdynia: ptasie miasto” nie tylko pozwala poznać lepiej naszych latających sąsiadów, ale też realnie przyczynia się do ratowania ich żyć. Ta wyjątkowa pozycja powstała specjalnie po to, by wesprzeć akcję ochrony ptaków.
Choć może się wydawać, że to określenie z filmów katastroficznych, to tu i teraz trwa szóste wymieranie gatunków, największe w historii naszej planety (zwraca na nie uwagę m.in. ruch Extinction Rebellion). Wyginięciem zagrożonych jest ponad milion gatunków organizmów, w tym aż jedna ósma wszystkich ptaków świata.
Ptaki żyją także w miastach i choć może się wydawać, że ich obecność nie jest nam potrzebna, to jaskółki, wróble czy sikorki mają realny wpływ na nasze życie. Odżywiając się owadami (część gatunków tylko jako pisklaki, inne – przez całe życie), regulują ich liczbę w ekosystemie. Gdyby zabrakło ptaków, owady rozmnożyłyby się nadmiernie, niszcząc drzewa oraz inne rośliny, także uprawne.
Niestety działalność człowieka odbija się na kondycji ptaków – zdarza się na przykład, że te w locie zderzają się z szybami budynków. Uderzenie jest tak silne, że oznacza dla ptaka śmierć na miejscu. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z budownictwa, możemy natomiast zabezpieczać szyby tak, by ptaki widziały w nich przeszkodę, którą postanowią ominąć. To właśnie na takie zabezpieczenia przeznaczone będą zyski ze sprzedaży książki „Gdynia: ptasie miasto”.
Gdynia: ptasie miasto to licząca ponad 100 stron książka napisana przez ornitologa Jakuba Typiaka i zilustrowana przez Zofię Różycką. Zawiera informacje o ptakach zamieszkujących Gdynię.
Zyski ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na stworzenie wyklejki zabezpieczającej przed kolizjami budynek Muzeum Miasta Gdyni.
– Chcemy zabezpieczyć szyby muzeum tak, aby ptaki je widziały i nie myślały, że obijające się w nich obrazy to prawdziwe drzewa lub niebo, i nie traciły z tego powodu życia – komentuje Karin Moder, dyrektorka muzeum. – Zachęcamy wszystkich miłośników ptaków do tego, aby przyłączyli się do naszej inicjatywy! Można to zrobić, kupując książkę w sklepie muzealnym. W jednym z rozdziałów książki, traktującym o wspólnocie, jaką w miastach tworzą z ptakami ludzie, zostało też przedstawione nasze muzeum. Na szybach są już tam znaczniki zapobiegające ptasim kolizjom. To będzie nasz wspólny wkład w ochronę ptaków.
Co ciekawe, książka została wydrukowana na papierze ekologicznym, do produkcji którego wykorzystane zostały odpady kukurydziane.
Ilustratorka „Gdyni: ptasiego miasta” zaprojektowała też dwa przedstawiające ptasich mieszkańców miasta murale, które zostaną wykonane za pomocą specjalnej farby oczyszczającej powietrze ze szkodzących nam tlenków azotu.
Anna Tess Gołębiowska
„Gdynia: ptasie miasto”
Autor: Jakub Typiak
Ilustracje: Zofia Różycka
Książka „Gdynia: ptasie miasto” to kolejna, wyjątkowa książka będąca przystępnym i szerokim źródłem wiedzy o gdyńskich ptakach. Przepiękne rysunki autorstwa Zofii Różyckiej oraz przystępny i pobudzający wyobraźnię tekst Jakuba Typiaka pozwalają poznać świat latających mieszkańcach gdyńskich terenów zielonych, krzaków, zagajników, mariny czy modernistycznych budynków! Dzięki lekturze poznacie ptasie zwyczaje, potrzeby bytowe, ptasi język i ich codzienność w mieście.
„Gdynia: ptasie miasto” pokazuje także jak pomóc ptakom w wielkim mieście, w jaki sposób dbać o ich żywienie, wodę i warunki bytowe.
Zdjęcie główne: Jacques LE HENAFF (@jackez2010), Unsplash.com