Poziom czytelnictwa w Polsce od dziesięciu lat utrzymuje się na mniej więcej równym poziomie – cyklicznie około 38% Polaków deklaruje, że w ciągu roku czyta przynajmniej jedną książkę. Oczywiście w poszczególnych grupach demograficznych sytuacja wygląda różnie. Okazuje się, że nadzieją Polski są nastoletnie dziewczęta. Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań, które wskazują, że właśnie ta grupa czyta najwięcej. Ponadto, z roku na rok odsetek czytających nastolatek rośnie.
Biblioteka Narodowa przeprowadziła w ostatnim kwartale ubiegłego roku ogólnopolskie badanie czytelnictwa młodzieży. W ramach eksperymentu przepytano 1794 uczniów III klasy gimnazjum, 1785 rodziców, 104 dyrektorów i 104 polonistów uczących w wylosowanych klasach ze 104 gimnazjów. Wcześniej podobne badanie przeprowadzono w 2013 roku. Analitycy zaobserwowali nieznaczny wzrost ogólnego poziomu czytelnictwa młodzieży: z 62% respondentów czytających w czasie wolnym w 2013 roku do 65% ankietowanych w 2017.
Okazuje się jednak, że tak wysoki poziom czytelnictwa wśród młodych jest w całości zasługą dziewcząt. Aż 82% respondentek przyznało, że czyta książki w czasie wolnym. To o dziesięć punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu. W kontrze są chłopcy, spośród których tylko 49% zadeklarowało czytanie dla siebie (czyli bez uwzględniania lektur szkolnych). I jest to najniższy stan w historii tego badania (w 2003 – 62%, 2010 – 56% i 2013 – 52%).
Badacze wiążą to zjawisko z popularnością najnowszych powieści obyczajowych oraz fantastycznych dla młodzieży, które szybko stają się tematami głośnych ekranizacji, artykułów prasowych oraz ożywionych dyskusji fanów w mediach społecznościowych, tak Biblioteka Narodowa tłumaczy wzrost czytelnictwa dziewcząt. Dlaczego w takim razie nie działa to na chłopców?
Dla rynku książkowego, w szczególności dla wydawców i księgarzy, ważna jest natomiast następująca informacja: młodzież coraz chętniej kupuje książki. Z badania wynika, że nastolatkowie nadal uczęszczają do bibliotek, jednak tam zaopatrują się w lektury szkolne. Książki czytane dla własnej przyjemności przeważnie kupują – tu na pierwszy plan wychodzi młodzieżowa fantastyka postapokaliptyczna i literatura obyczajowa zagranicznych autorów.
źródło: www.bn.org.pl
źródło grafik: www.bn.org.pl
Przygotował Oskar Grzelak