Kraków uczcił setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. 2 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie parku jej imienia i odsłonięcie muralu przedstawiającego wiersz „Nic dwa razy”.
Rok 2023 ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wisławy Szymborskiej. 2 lipca przypadła setna rocznica urodzin noblistki. Z tej okazji w Krakowie przy ul. Karmelickiej uroczyście otwarto Park Wisławy Szymborskiej. Towarzyszył mu piknik i prezentacja wyjątkowego muralu.
– Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik” zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to co ważne ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy – oświadczył w czasie uroczystości Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, dawny sekretarz noblistki.
Utworzenie parku było inicjatywą zaproponowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego, na którą zagłosowało blisko 9 tysięcy mieszkających w Krakowie osób, z kolei jego nazwa to owoc petycji „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”, pod którą zebrano 3 360 podpisów.
Na park składa się 125 drzew, ponad 1,6 tysięcy krzewów, 18 tysięcy bylin i ponad 70 tysięcy kwiatów cebulowych. Wśród zieleni można odnaleźć cytaty z wiersza „Możliwości”, w którym Wisława Szymborska pisała m.in. „wolę koty”, „wolę dęby nad Wartą”, „wolę kolor zielony”, „wolę liście bez kwiatów niż kwiaty bez liści” czy „wolę czas owadzi od gwiezdnego”, z kolei na ścianie budynku przy ul. Karmelickiej 28 powstał mural zaprojektowany przez firmę Medicine prezentujący wiersz „Nic dwa razy”.
Uroczyste otwarcie, któremu towarzyszyły prezentacje wierszy poetki w wykonaniu aktorek i aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska i koncert standardów jazzowych w wykonaniu Luka Mazur Quartet zorganizowało miasto Kraków we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami wydarzenia, którymi byli Zarząd Zieleni Miejskiej, Medicine, Biblioteka Kraków, De RevolutionibusBooks, Teatr Groteska, Teatr Bagatela, Dzielnica Pierwsza, Krakowskie Forum Kultury i Wodociągi Miasta Kraków.
Anna Tess Gołębiowska
Zdjęcia Kuba Krasny