„Chochoły” Wita Szostaka, „Niezwyciężony” Stanisława Lema czy „Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej – chcesz zapoznać się z którąś z tych książek? Teraz możesz to zrobić całkowicie za darmo, a to dzięki akcji CzytajPL.
– Akcja Czytaj PL już od kilku lat oferuje czytelnikom i czytelniczkom darmową lekturę pisarzy i pisarek z Polski i ze świata. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z ogólnopolskimi wydawcami – przypomina Martyna Garncarczyk, koordynatorka Czytaj PL z księgarni Woblink.com. – W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia przyznania tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Kraków otrzymał ten zaszczytny tytuł jako siódme miasto świata dokładnie w październiku 2013 roku, dołączając do międzynarodowej sieci miast literackich, takich jak Edynburg, Dublin czy Reykjavik. Przyznanie tytułu było docenieniem potencjału krakowskiego środowiska literackiego, stało się też impulsem do rozwoju naszego miasta i wzmocnienia działań na rzecz literackiego dziedzictwa kulturowego oraz wsparcia dla lokalnego rynku książki.
W tej edycji dostępnych za darmo jest 10 ebooków oraz 4 audiobooki.
● Ryszard Krynicki – „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5 (również audiobook)
● Stanisław Lem – „Niezwyciężony”, Wydawnictwo Cyfrant
● Zośka Papużanka – „Żaden koniec”, Wydawnictwo Marginesy
● Michał Rusinek – „Nic zwyczajnego”, Wydawnictwo ZNAK
● Barbara Sadurska – „Czarny hetman”, Wydawnictwo Nisza
● Dominika Słowik – „Samosiejki”, Wydawnictwo Literackie (również audiobook)
● Wit Szostak – „Chochoły”, Wydawnictwo Powergraph
● Wisława Szymborska – „Wiersze wszystkie”, Wydawnictwo ZNAK
● Dorota Terakowska – „Władca Lewawu”, Wydawnictwo Literackie (również audiobook)
● Adam Zagajewski – „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5 (również audiobook)
„Wiersze wszystkie” noblistki Wisławy Szymborskiej po raz pierwszy dostępne będą w postaci elektronicznej, a z twórczością Wita Szostaka warto zapoznać się chociażby dlatego, że jest w tym roku nominowany do Nagrody Nike. Z kolei dla osób uważnie śledzących rynek wydawniczy i znających już starsze pozycje gratką będzie bez wątpienia najnowsza książka Zosi Papużanki.
– W związku z jubileuszem, wspólnie z platformą Woblink, przygotowaliśmy specjalną, bo krakowską edycję akcji Czytaj PL – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Przez cały lipiec będziemy prezentować dziesięć książek pisarek i pisarzy związanych z Krakowem, od Ryszarda Krynickiego, Stanisława Lema po Dominikę Słowik czy Wita Szostaka.
– Już od 9 lat proponujemy czytelnikom dołączenie do największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo. Tym razem w letniej odsłonie Czytaj PL, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, zaproponowaliśmy pieczołowicie wyselekcjonowaną i iście krakowską ucztę literacką – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com. – Przy tej wyjątkowej edycji, przypadającej na setną rocznicę urodzin polskiej Noblistki, działamy wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Festiwalem Miłosza, oferując czytelnikom z całej Polski miniaturę krakowskiej sceny literackiej.
Jak wziąć udział w akcji? Konieczne będzie pobranie darmowej aplikacji Woblink (dostępnej w App Store oraz Google Play) i zeskanować kod QR widoczny na plakatach oraz na stronie www. Potem możecie już czytać do woli! Książki będą dostępne w bibliotece do 31 lipca. Jednocześnie można czytać tylko jedną książkę z akcji, po pobraniu kolejnej, pierwsza przestanie być dostępna. Kod znajdziecie na stronie akcji.
W 2022 roku w jesiennej akcji Czytaj PL wzięło udział aż 60 tysięcy osób, które pobrały łącznie 150 tysięcy książek!
Organizatorami akcji są Miasto Kraków i KBF, a partnerem Woblink, zaś patronat objęły nad nią Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz Festiwal Miłosza.
Anna Tess Gołębiowska
(na podstawie materiałów prasowych Czytaj PL)