Z okazji setnej rocznicy urodzin Henryka Chmielewskiego Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela zorganizowało dwudniowe świętowanie. Jego częścią było odsłonięcie rzeźby „Wannolot” i spotkanie z dziećmi artysty.
Setna rocznica urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego przypadła 7 czerwca. Z tej okazji w miniony weekend Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela zorganizowało uroczyste obchody.
Na skwerze Papcia Chmiela, który leży u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i al. Focha w Krakowie, 3 czerwca uroczyście odsłonięto rzeźbę z brązu przedstawiająca Wannolot – pojazd, w którym w „Księdze V” Tytus, Romek i A’Tomek podróżowali po świecie. W Wannolocie znaleźli się nie tylko bohaterowie kultowego komiksowego cyklu, ale też sam Papcio Chmiel.
– Liczymy, że pierwsza taka instalacja w Polsce, forma zapewniająca bezpośrednią interakcję i możliwość zabawy z postaciami najpopularniejszej w Polsce serii komiksowej, stanie się charakterystycznym dla Krakowa elementem, jak Smok Wawelski czy rzeźba Igora Mitoraja – oświadczyli reprezentanci Stowarzyszenia Pamięci Papcia Chmiela. – To mikrowannolot, będziemy pracować, by był duży.
Poza odsłonięciem rzeźby, na obchody złożyły się m.in. możliwość spotkania z Monique Chmielewską-Lehman i Arturem Chmielewskim, czyli dziećmi Papcia Chmiela, jego przyjaciółmi i innymi artystami, którzy opowiadali nieznane dotąd anegdotki o Henryku Jerzym Chmielewskim, harcerska gra terenowa, wystawa 10 kolekcjonerskich plakatów z ilustracjami autorstwa Papcia Chmiela czy możliwość obejrzenia prywatnych pamiątek, w tym planszy narysowanych przyjacielowi Papcia Chmiela oraz Orderu Orła Białego. Także fanki i fani otrzymali możliwość podzielenia się wspomnieniami, a całość została upamiętniona wspólnym zdjęciem.
Henryk Jerzy Chmielewski był grafikiem, rysownikiem i publicystą, najbardziej znanym z komiksowej serii „Tytus, Romek i A’Tomek”. Należał do Armi Krajowej, jako „Jupiter” walczył w Powstaniu Warszawskim. W scenariuszach swoich komiksów uczył dzieci miłości do Ojczyzny oraz patriotyzmu. Pośmiertnie został kawalerem Orderu Orła Białego – najwyższego polskiego odznaczenia państwowego, został też uhonorowany m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Orderem Uśmiechu (1973), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi (1957) czy Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1983). Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, zmarł 22 stycznia 2021 roku w tym samym mieście. Miał 97 lat.
30 maja ukazała się książka „Papcio Chmiel udomowiony”, w której Henryka Chmielewskiego wspominają jego dzieci. Monique Chmielewska-Lehman i Artur Chmielewski opowiedzieli o ojcu Karolinie Prewęckiej. Ponadto wydawnictwo Prószyński i S‑ka zaprosiło do współpracy Łukasza Więcka (znanego jako Lukas Data), by stworzył postać Papcia Chmiela z klocków LEGO.
To nie jedyne przejawy świętowania rocznicy – Szkoła Podstawowa nr 361 w Warszawie dokładnie 7 czerwca otrzymała imię Papcia Chmiela oraz sztandar. Była to inicjatywa Rady Rodziców. Wydarzenie transmitowano w sieci na żywo.
Anna Tess Gołębiowska