Natalie’s Book Club to prowadzony przez Natalie Portman klub książki obserwowany przez ponad 85 tys. osób na Instagramie. Jego gościnią była ostatnio Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
Choć Natalie Portman kojarzy się przede wszystkim z aktorstwem – otrzymała Oscara za rolę w „Czarnym łabędziu”, wystąpiła też w „Leonie Zawodowcu”, „V jak Vendetta” czy „Gwiezdnych wojnach” – jest także scenarzystką, reżyserką i producentką oraz wielką miłośniczką literatury. Sama napisała książkę zatytułowaną „Opowieść o miłości i mroku”, a oprócz swojego konta prowadzi na Instagramie także Natalie’s Book Club (@natsbookclub).
10 stycznia gościnią Natalie’s Book Clubu została Olga Tokarczuk. Natalie Portman pytała noblistkę m.in. o jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, ale był to punkt wyjścia do rozmowy m.in. o postrzeganiu kobiet w zależności od ich wieku czy do twórczości Williama Blake’a.
„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to nie tylko tytuł powieści noblistki, ale właśnie cytat z wiersza Williama Blake’a – Z jego twórczością zetknęła się bardzo wcześnie, ponieważ w jej okolicach mieszkało aż trzech tłumaczy przekładających jego wiersze na język polski.
– Możliwość rozmowy z Olgą Tokarczuk, autorką, która była naszym wrześniowym wyborem oraz laureatką Nagrody Nobla 2018, była dla mnie ogromnym zaszczytem. Uwielbiam omawiać to, na jakie sposoby ludzie są związani z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem zdumiona, że Olga napisała „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, jednocześnie pracując nad „Księgami Jakubowymi”! – napisała Natalie Portman, zachęcając do wysłuchania wywiadu z noblistką.
Wyświetl ten post na Instagramie
– To był pewien rodzaj schizofrenii – skomentowała swój proces twórczy Olga Tokarczuk i opowiedziała o naprzemiennej pracy przy dwóch biurkach. Na jednym zebrała książki historyczne oraz mnóstwo notatek, na drugim leżał tylko laptop, na którym opowiadała historię Janiny Duszejko. Wymyśliła ją, ponieważ doskwierał jej brak reprezentacji dojrzałych kobiet nie tylko w popkulturze, ale też w życiu, np. w polskim i europejskim dziennikarstwie. Olga Tokarczuk przyznała jednak, że dziś nie zdobyłaby się na taki styl pracy.
Tymczasem już 25 stycznia ukaże się najnowsza książka Olgi Tokarczuk – powieść graficzna przygotowana wspólnie z ilustratorką Joanna Concejo zatytułowana „Pan Wyrazisty”. To druga – po „Empuzjonie” – książka wydana po otrzymaniu przez pisarkę Nagrody Nobla. „Pan Wyrazisty” ukaże się nakładem wydawnictwa Format
Twarz Pana Wyrazistego natychmiast zapada w pamięć. Jest rozpoznawany błyskawicznie – wystarczy, że pojawi się na ulicy i wszyscy z daleka się do niego uśmiechają. Kiedyś zagrał nawet w reklamie – gratulowano mu sukcesu i chwalono, że jego twarz tak dobrze sprzedała produkt.
Pan Wyrazisty bardzo podoba się sam sobie. Kupił supertelefon i z upodobaniem robi tysiące selfie. Jego niepoliczalne wizerunki wędrują po sieci. Pewnego dnia staje jednak przed lustrem i z przerażeniem zauważa, że jego rysy się zatarły, a twarz stała się rozmytą plamą. Z każdym kolejnym zdjęciem blednie wyrazistość Pana Wyrazistego.
Czy Pan Wyrazisty odzyska swój utracony skarb – nieskazitelnie piękną twarz? Czy ci, których spotka w mrocznych zakamarkach dzielnicy na przedmieściu pomogą mu znaleźć rozwiązanie? Czy świat będzie na powrót go podziwiał, a on sam będzie znowu dla siebie jedyny i wyjątkowy?
W swojej nowej opowieści Olga Tokarczuk i Joanna Concejo (znane jako współautorki „Zgubionej duszy”, wyd. Format 2017) zabierają nas w fikcyjny świat, do złudzenia przypominający czasy, w których przypadło nam żyć – z rozbuchanym „ja”, natręctwem autoprezentacji, kultem młodości, imperatywem szczęścia i obsesją lansu. Czy wyjdziemy z tego świata cało?