Twórczość Zbigniewa Herberta, słynnego polskiego poety, eseisty i dramaturga, doceniana jest również poza granicami naszego kraju. Jego dzieła tłumaczono na około 40 języków, on sam był laureatem ponad dwudziestu nagród literackich z całego świata, przez lata wymieniano go jako jednego z pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Mimo że jego twórczość została dogłębnie przeanalizowana, to o Zbigniewie Herbercie jako o człowieku niewiele wiadomo. Zmienić ma to film opowiadający o jego życiu.
Barbarzyńca w ogrodzie to film biograficzny zrealizowany we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta oraz jego spadkobiercami. Reżyserem obrazu jest Rafael Lewandowski. On też napisał scenariusz razem z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii poety.
Herbert był w swoim ojczystym kraju moralnym przewodnikiem, którego wierszy uczono się na pamięć w czasach walki z komunizmem. Za krystalicznym pięknem pozostawionej poezji kryje się mało znane życie prywatne Herberta – poety i humanisty, człowieka pełnego humoru i finezji, który zmagał się z niepewnością, gniewem, bólem fizycznym, a nawet chorobą psychiczną, piszą o poecie twórcy filmu.
Barbarzyńca w ogrodzie mógł powstać dzięki współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta. Siłą filmu mają być wypowiedzi osób, które znały poetę, a nigdy wcześniej publicznie na jego temat się nie wypowiadały. Twórcy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie o cenę, jaką autor Pana Cogito musiał ponieść za swoją wrażliwość i niezależność.
Barbarzyńca w ogrodzie zadebiutował na największym polskim festiwalu filmów dokumentalnych. Millennium Docs Against Gravity odbywa się jednocześnie w kilku miastach Polski. Festiwal kończy się 12 września.
https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Herbert.-Barbarzynca‑w