Gościem jednego z ostatnich odcinków amerykańskiego talk-show The View był Stephen King. Król horroru opowiadał między innymi o swojej niedawno wydanej powieści kryminalnej Billy Summers. Rozmowa dotyczyła również wciąż trudnej na świecie sytuacji związanej z pandemią koronawirusa oraz mylnego pojęcia wolności osobistej, narażającej społeczeństwo na niebezpieczeństwo. Stephen King wspomniał również o swojej następnej powieści.
Amerykański pisarz w rozmowie z prowadzącymi talk-show zauważył, że pandemia koronawirusa wpłynęła na jego ostatnią książkę. Stephen King chciał swoich bohaterów na jakiś czas usunąć z powieściowej sceny. Wpadł na pomysł, żeby wysłać ich w rejs. Wtedy jednak w rzeczywistym świecie wprowadzone zostały restrykcje i takie atrakcje stały się niemożliwe. W związku z tym dla zachowania jak największej wiarygodności pisarz zdecydował się osadzić fabułę kryminału Billy Summers w 2019 roku, kiedy jeszcze nikt o pandemii koronawirusa nie słyszał, a rejsy nadal były możliwe.
Stephen King przyznał jednak, że chciałby się zmierzyć z tematem koronawirusa i swoją następną powieść osadzić już w covidowej rzeczywistości.
Chcę teraz napisać książkę, która dotyczyć będzie bezpośrednio koronawirusa. Chcę jej fabułę osadzić w 2020. Jestem ciekawy, jak to wyjdzie. To będzie trudny temat, mówił Stephen King.
Pozostając cały czas w tematyce covidowej, pisarz skomentował również antyszczepionkowców czy generalnie ludzi uważających, że na przykład noszenie maseczek celuje w ich wolność osobistą.
To nie kwestia wolności osobistej, to sprawa związana z całym społeczeństwem i opieką zdrowotną. Osobistą sprawą byłoby, gdybym zdecydował się zapalić papierosa, ale nie byłoby to osobistą sprawą, gdybym zapalił tego papierosa w sklepie i dmuchał dymem w czyjąś twarz. To ogromna różnica. Nie ma więc porównania między wolnością osobistą a koniecznością noszenia cholernych maseczek, żeby nie rozprzestrzeniać covidowych zarazków, mówił Stephen King.
Rozmowę z pisarzem w ramach talk-show The View obejrzeć możecie tutaj:
zdjęcie główne: wikipedia.org (pierwotne źródło flickr/Stephanie Lawton/ licencja Attribution 2.0 Generic (cc-by-sa‑2.0)