Narodowe Czytanie to organizowana od 2012 roku przez prezydenta Polski cykliczna akcja, której najważniejszym punktem jest publiczna lektura wybranego dzieła w tysiącach różnych miejsc na świecie z udziałem całej rzeszy słuchaczy. Andrzej Duda zaprosił przed kilkoma dniami Polaków do udziału w bieżącej edycji wydarzenia. 4 września gromadnie czytać będziemy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji, napisał w liście do rodaków prezydent Andrzej Duda.
Moralność pani Dulskiej to bodaj najsłynniejsze dzieło Gabrieli Zapolskiej. Słynny dramat powstał jesienią 1906, wtedy też odbyła się jego prapremiera w Krakowie. Drukiem ukazał się oficjalnie rok później.
Moralność pani Dulskiej to tragifarsa opowiadająca o dwulicowej, żyjącej w zakłamaniu i obłudzie kobiecie, dbającej jedynie o swój spokój i status społeczny, który już wkrótce może zostać naruszony przez nieodpowiedzialne zachowanie syna. Gabriela Zapolska odważyła się tym utworem naruszyć tabu uświęconego modelu mieszczańskiej rodziny z przełomu XIX i XX wieku.
Podczas zeszłorocznej edycji akcji czytana była Balladyna Juliusza Słowackiego. Według informacji podanych na stronie kancelarii prezydenckiej Polacy poświęcili czas gromadnej lekturze w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.
źródło: prezydent.pl