W 1992 z inicjatywy UNESCO wystartował program „Pamięć Świata”, którego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Od 2014 funkcjonuje polska lista, na którą złożony ze specjalistów komitet cyklicznie włącza rodzime dzieła o największym dla nas znaczeniu kulturowym. W bieżącej edycji programu uhonorowany został między innymi rękopis Balladyny Juliusza Słowackiego.
Dokładna data spisania rękopisu nie jest znana. Wiadomo na pewno, że Juliusz Słowacki specjalnie przepisał kopię Balladyny dla swojego przyjaciela Józefa Alojzego Reitzenheima. Ten natomiast przekazał czystopis dalej Stanisławowi Tarnowskiemu w kwietniu 1874 w Paryżu, o czym świadczy notatka właściciela sporządzona na stronie tytułowej dzieła.
Od 1937 zabytkowy rękopis Balladyny należy do zbiorów Biblioteki Narodowej, która odkupiła go od Zdzisława Tarnowskiego, bratanka Stanisława. W bibliotece dzieło przechowywane jest z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Niewielu ma dostęp do oryginału; każdy jednak może przejrzeć wersję cyfrową rękopisu w serwisie polona.pl.
1 czerwca Biblioteka Narodowa poinformowała, że ten konkretny rękopis Balladyny znalazł się na liście Programu „Pamięć Świata”, obejmującej najcenniejsze zabytki piśmiennictwa związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski.
W tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata” trafiły jeszcze Teki Górskiego, czyli unikalny zbiór materiałów dotyczących panowania Zygmunta I, który pozwala uzyskać wgląd w kulisy polityki zagranicznej i krajowej w pierwszej połowie XVI wieku.
W ciągu najbliższych dni ogłoszone zostaną również kolejne dzieła zaszczycone wpisem do tego prestiżowego programu. Pełna lista uhonorowanych skarbów dziedzictwa zostanie ujawniona 9 czerwca.
źródło bibliotekanarodowa
pamięćpolski