Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej Polska ma obowiązek dostosowywać się do europejskich regulacji prawnych. Nie są to zmiany nagłe, zwykle jest czas, żeby na spokojnie zmodyfikować odpowiednie przepisy bez wywracania przy tym gospodarki kraju do góry nogami. 7 czerwca mija czas na wprowadzenie do polskiego prawa autorskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/790, która między innymi reguluje system wynagrodzeń dla twórców.
Według „Dziennika Gazeta Prawna” być może najważniejszym zapisem we wspomnianej dyrektywie jest Artykuł 18, mówiący o godziwym wynagrodzeniu twórców i wykonawców w ramach umów o eksploatację.
Państwa członkowskie zapewniają, aby w przypadku gdy twórcy i wykonawcy udzielają licencji lub przenoszą swoje wyłączne prawa do eksploatacji ich utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną, mieli oni prawo do odpowiedniego i proporcjonalnego wynagrodzenia, czytamy w dyrektywie.
W tym momencie w Polsce wynagrodzenie przysługujące danemu twórcy jest ustalane na drodze negocjacji między nim a zleceniodawcą. Nie istnieją jednak żadne zapisy, które normowałyby na przykład stawkę minimalną. Co więcej, „Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że w wielu branżach wynagrodzenia twórców dzieł „autorskich” jest dla nich niesatysfakcjonujące, albo zawierane są umowy nieodpłatnie przenoszące prawa autorskie majątkowe do utworów.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/790 ma tę sytuację zmienić. Pamiętać jednak należy, że Unia Europejska daje krajom członkowskim pewną swobodę w implementacji regulacji do swojego systemu prawnego. W tym przypadku interpretacja zapisu o odpowiednim i proporcjonalnym wynagrodzeniu należy indywidualnie w gestii każdego państwa członkowskiego.
Nie jest wykluczone, że w wyniku konkretnych przepisów wprowadzających w życie omawianą dyrektywę, wolny rynek w zakresie ustalania wynagrodzeń w wielu branżach zostanie radykalnie ograniczony (szczególnie jeśli ustawodawca zdecyduje się na wprowadzenie czegoś w rodzaju „minimalnych stawek” wynagrodzeń dla poszczególnych kategorii twórców). Można oczywiście dyskutować, czy ograniczenie mechanizmów rynkowych w branży autorskoprawnej jest uzasadnione, aczkolwiek należy przyjąć do wiadomości, że dyrektywa 2019/790 nakłada na Polskę obowiązek wprowadzenia określonych instytucji zapewniających odpowiednią wysokość odpłatności dla twórców, podsumowuje Adam Pązik na łamach „Dziennika Gazeta Prawna”.
źródło gazeta prawda